Advertisement
Advertisement

Ranking filmów Marvel Cinematic Universe!

Emocje po premierze Avengers: Infinity War już nieco opadły, pora więc podsumować dekadę Marvel Cinematic Universe. Przez 10 ostatnich lat, powstało 19 (!) produkcji na podstawie komiksów Marvela, z czego prawie wszystkie prezentują równy, wysoki poziom. 19 filmów, należących do MCU, zarobiło naprawdę niewyobrażalne pieniądze – w sumie ponad 15 miliardów dolarów! Choć sam z początku wielkim fanem MCU nie byłem, ciężko było niedocenić skali tego przedsięwzięcia i rozplanowania całej historii. Nic nie zapowiada tego, aby Marvel szybko zakończył przygodę z filmami, wszakże produkcje spod ich szyldu zapowiedziane są na kilka lat wprzód, jednakże przystopujmy z wizją przyszłości i spójrzmy w przeszłość – oto ranking wszystkich dziewiętnastu produkcji Marvel Cinematic Universe!


 Sprawdź również:

Najlepsze horrory w historii

Najlepsze filmy akcji

Najlepsze polskie filmy

Najlepsze filmy przygodowe


19. Incredible Hulk (2008), reż. Louis Leterrier

Nowa odsłona Hulka była drugim, po Iron Manie, filmem wchodzącym w MCU. Wcześniej „Zielonego” mogliśmy oglądać na ekranach kin w 2003 roku, gdzie w tytułowego bohatera wcielił się Eric Bana. Film nie został jednak uznany za udany, dlatego też już pięć lat później doczekaliśmy się rebootu z Edwardem Nortonem w roli głównej. Sama produkcja została lepiej przyjęta niż jej poprzedniczka, jednak Norton także nie zagrzał miejsca jako profesor Banner i już w Avengers z 2012 roku w tej roli zobaczyliśmy Marka Ruffalo. To właśnie tego ostatniego uznano za najlepsze ucieleśnienie alter ego Hulka. Słabsza kreacja Bannera w filmie z 2008 roku głównej mierze przyczyniła się do późniejszej marginalizacji tej produkcji, a także skłoniła nas do umiejscowienie Incredible Hulk na otwierającej ten ranking pozycji. Nadzieję na lepsze filmy z „Zielonym” Marvela daje informacja, że odmienne podejście do tego bohatera w Thor: Ragnarok będzie kontynuowane w kolejnych produkcjach, co w końcowym efekcie ma nam przynieść tzw. nową trylogię Hulka. (MC)

Ranking filmów Marvela


18. Iron Man 2 (2010), reż. Jon Favreau

Iron Man po świetnym pierwszym filmie z 2008 roku zalicza bardzo poważny zjazd jakościowy. Powolne tempo, które sprawdziło się w jedynce, tu zaczyna bardzo szybko nużyć. Do tego dostajemy kalkę fabuły, z budowaniem nowej zbroi na czele. Zawodzi również finałowy pojedynek, który kończy się nim się dobrze zaczął. Nadal jednak trzeba pochwalić Roberta Downey Jr’a za rolę Tony’ego Starka, a także wyróżnić Mickeya Rourke za kreację antagonisty Ivana Vanko aka Whiplash. (MC)

Ranking filmów Marvela


17. Captain America: Pierwsze Starcie (2011), reż. Joe Johnston

Pierwszy film Kapitana Ameryki mógł nie przypaść do gustu szerszej publice, ale złe miłego początki, można rzecz. Origin story tego superbohatera to całkiem przyjemna w oglądaniu historia chłopaka, który pragnie walczyć za swoją ojczyznę, choć nieco nudna. Niewątpliwym atutem produkcji jest na pewno Hugo Weaving, który wykreował jednego z najlepszych złoczyńców w Marvel Cinematic Universe. Jeśli o samego Kapitana Amerykę chodzi, o wiele większym sukcesem są jego dwie następne, solowe produkcje. (KW)

Ranking filmów Marvela


16. Iron Man 3 (2013), reż. Shane Black

W zespole Avengers trudno jest jednoznacznie wyróżnić lidera, można silić się nadać ten tytuł nieformalnie Tony’emu Starkowi. To jego postać de facto rozpaliła płomień MCU i do dziś stanowi jego filar. Trzecia część to konfrontacja z kultowym przeciwnikiem Złotego Avengera- Mandarynem. Jednak czy upierścieniony łotr to jedyne poważne zagrożenie dla bohatera, a przede wszystkim prawdziwe? Film utrzymuje poziom poprzednich części, dodatkowo oferując znacznie więcej akcji i co ważniejsze, więcej pancerzy, przy okazji rozwijając postać Starka już po godzinach avengerowania. (TD)

Ranking filmów Marvela


15. Ant-Man (2015), reż. Peyton Reed

Pierwsza myśl, gdy dowiedziałem się o tym projekcie – Marvel robi film o Człowieku-Mrówce. Druga myśl – inwestuje w ogromne przedsięwzięcia, zarabia na nich krocie, każdy jest hitem, a tutaj film o Człowieku-Mrówce? Konkluzja – tym razem z pewnością wytwórnia po raz pierwszy „przejedzie się” na swojej produkcji. Mocno się myliłem. Okazuje się, że był to drugi po Strażnikach Galaktyki film naprawdę mocno komediowy. Szczególnie wiele kolorytu dodała postać Luisa (Michael Pena). Wartka akcja czasem zwalniała, ale z pewnością jest to minus tych pierwszych części, które wprowadzają do uniwersum nowego bohatera. Niestety, w ciągu ostatniej dekady Marvel wydał tak dużo świetnych filmów, że z całym uwielbieniem Ant-Man ląduje dopiero na 15. lokacie. (MK)

Ranking filmów Marvela


14. Avengers: Czas Ultrona (2015), reż. Joss Whedon

Pierwsza część Avengers była na dobrą sprawę wstępem do obecnego MCU, swego rodzaju hartowaniem się jedności największego zespołu Marvela. Druga ukazywała oblicze zespołu umiejącego działać razem, prowadząc precyzyjne akcje przypominające już bardziej skoordynowane działania grupy specjalnej, nie zaś naprędce skleconej bandy superludzi. Zdawać by się więc mogło, że po pokonaniu Lokiego i sił Chitauri wszystko zmierza ku lepszemu Sytuacja uległa zmianie, gdy naprzeciwko zespołu stanął Ultron i choć filmowa wersja nie jest nawet w połowie tak niebezpieczna, jak jej komiksowy odpowiednik, to samo jego pojawienie się pokazało, że herosi muszą jeszcze bardziej zewrzeć szeregi i oprzeć wzajemne zaufanie na czyś więcej niż regularnym łojeniu skóry przeciwnikom. Obok złowieszczego androida swój debiut mają Vision, Scarlet Witch i Quicksilver, co było pierwszym widocznym poszerzeniem składu Mścicieli i wejściem w kolejną epokę w historii kinowego Marvela. (TD)

Ranking filmów Marvela


13. Thor: Mroczny świat (2013), reż. Alan Taylor

Mam mieszane uczucia co do tego filmu. Z jednej strony mamy znakomite przedstawienie Dziewięciu Światów związanych z Asgardem, z drugiej zaś naczelny badass jest dość słabo przekonujący, szczególnie po niedawnej roli Thanosa w trzeciej odsłonie Avengers. Na szczęście jest Loki i jego relacja z Gromowładnym. Tym razem przyrodni bracia muszą stanąć ramię w ramię, choć nie można powiedzieć, iż jest to bezproblemowa współpraca. Nie to jednak jest istotne dla postaci Thora. To pierwszy obraz, w którym Odinson miał okazję pokazać się z innej strony niż rola naczelnego młotkowego w świecie Marvela. Był to początek jego ewolucji, która w pełni miała miejsce w kolejnej części. (TD)

Ranking filmów Marvela


12. Strażnicy Galaktyki vol. 2 (2017), reż. James Gunn

Marvel i komedia to w ostatnich latach zdecydowane dobre połączenie, a najlepszym tego przykładem jest sequel Strażników Galaktyki. To jak najbardziej udana kontynuacja bowiem znowu wychodząca spod rąk zakochanego w swoim filmie Jamesa Gunna. Gość czuje bluesa, jeśli chodzi o swoich bohaterów, ale również fanów, dlatego w dwójce dostają oni dokładnie to, czego oczekują. Film naładowany kolorami, kapitalnymi dialogami, humorem, easter eggami i innymi dobrami. Film który albo się kocha, albo się kocha, bo innego stosunku do Groota, Star Lorda czy fantastycznego Michaela Rookera w roli Yondu mieć po prostu nie można. (MC)

Ranking filmów Marvela


11. Thor (2011), reż. Kenneth Branagh

Przyznam się wam do czegoś. Natalie Portman mi kompletnie w tym filmie nie przeszkadza. Ba, powiem więcej – uważam, że jest ona jednym z wielu atutów tej produkcji. Thor mnie urzekł i tak jak pozostałe dwie części, zapewnił sporą dawkę rozrywki. Chris Hemsworth wybił się na szersze wody właśnie dzięki tej produkcji. Oczywiście zasłużenie. Show skradł jednak Tom Hiddlestone w roli Lokiego, choć nigdy nie mogę pojąć fenomenu tej postaci. (KW)

Ranking filmów Marvela

Zastępca Redaktora Naczelnego

Redaktor Naczelny portalu Popkulturowcy.pl oraz Zastępca Redaktora Naczelnego na Movies Room.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?