Advertisement

TOP 20 – Najlepsze filmy na podstawie komiksów DC!

10. Superman II (1980), reż. Richard Donner, Richard Lester

Druga część filmu o najsłynniejszym chyba superbohaterze to kontynuacja filmu Superman z 1978 roku oraz filmowa adaptacja słynnego komiksu. Tym razem bohater musi stawić czoła trzem złoczyńcom z planety Krypton, uratować świat i przede wszystkim rozwikłać swoje skomplikowane życie uczuciowe. Prawdziwy klasyk dla fanów Supermana i nie tylko! (A. Bar)

Kadr z filmu Superman II


9. Droga do zatracenia (2002), reż. Sam Mendes

Droga do zatracenia to pełen fascynujących wątków dramat, osadzony w atmosferze mafijnych porachunków. Wciągająca i świetnie nakręcona produkcja, która daje do myślenia i trzyma w napięciu od początku do końca. Film obowiązkowy dla fanów ekranizacji komiksów DC, który uświetnia piękna ścieżka dźwiękowa Thomasa Newmana oraz gra aktorska – na ekranie zobaczycie między innymi Toma Hanksa, Daniela Craiga, czy Jude’a Law. (A. Bar)

Kadr z filmu Droga do zatracenia


8. Superman (1978), reż. Richard Donner

Superman to jeden z bardziej ikonicznych superbohaterów, o którym słyszał chyba każdy, nawet jeżeli nie udało mu się obejrzeć prawdziwego klasyku z 1978 roku. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji – wypada szybko nadrobić zaległości. Mimo, że film po tylu latach nieco się zestarzał, historia skromnego dziennikarza Clarka Kenta, który tak naprawdę jest superbohaterem z kosmosu wciąż podbija serca widzów. Superman to bez wątpienia pozycja obowiązkowa na naszej liście najlepszych filmów na podstawie komiksów DC! (A. Bar)

Kadr z filmu Superman


7. V jak Vendetta (2005), reż. James McTeguie

Alan Moore to człowiek o przekonaniach anarchistycznych, niewynikających jednak z młodzieńczego buntu, a przemyśleń natury polityczno- filozoficznej. Może dlatego tytułowy V nie jest rozwrzeszczanym młokosem o liberalną fiksacją, a romantycznym buntownikiem, którego plan jest nie tylko ambitny i podniosły, ale przede wszystkim skuteczny. Ukryty za charakterystyczną maską Guy’a Fawkesa i przemawiający głębokim głosem Hugo Weavinga czyni faszystowskiemu reżimowi, jaki opanował Brytanię, niewyobrażalne szkody, mając do pomocy filigranową dziewczynę imieniem Evey. Filmowy V jak Vendetta różni się nieco od komiksu, stawiając między innymi większy nacisk na akcję, w której sztylety zamaskowanego bohatera pełnią główną rolę. (T. Drozdowski)

Kadr z film V jak Vendetta


6. Batman – początek (2005), reż. Christopher Nolan

Jeden z najbardziej przełomowych filmów w historii adaptacji komiksów DC. Po latach wygnania z dużego ekranu, Mroczny Rycerz na dobre powraca. Christopher Nolan uderza z otwierającą trylogię zupełnie nową wizją tego superherosa. Po tragicznej śmierci rodziców, a potem długich zmaganiach z samym sobą Bruce Wayne wędruje przez świat szukając ucieczki przed prawdą i przeznaczeniem do czasu, gdy na jego drodze staje Henri Ducard, członek Ligi Cieni, której celem jest walka ze złem. Mordercze treningi i doskonalenie nabranych wcześniej umiejętności czyni z Bruce’a niemal niezwyciężonego wojownika. Gdy wraca do Gotham, postanawia zmienić swoje miasto. I tak właśnie wygląda origin Batmana według Nolana – dla każdego fana gatunku pozycja obowiązkowa! (S. Góraj)

Najlepsze filmy DC

Kadr z filmu Batman – Początek


5. Batman (1989), reż. Tim Burton

Batman Tima Burtona okazał się być pierwszą dobrą ekranizacją przygód Bruce’a Wayne’a. Keaton wraz z Nicholsonem tworzą świetny ekranowy duet, choć podczas seansu można odnieść wrażenie, że o wiele więcej uwagi skupionej jest na tym drugim i jego interpretacji Jokera. Burton przeniósł komiksowy pierwowzór w stu procentach na filmowe realia i w mojej opinii, film ten na spółkę z Sin Citystanowi podręcznikowy przykład przełożenia komiksu na film. A, i jeśli chodzi o to, który Joker lepszy – Ledgera czy Nicholsona – memu sercu bliższy jest Nicholson. (K. Wdowik)

Najlepsze filmy DC

Fot. materiały prasowe


4. Historia Przemocy (2005), reż. David Cronenberg

Prawdziwy popis Davida Cronenberga, jak i wcielającego się w główną rolę Viggo Mortensena. Ten ostatni gra Toma Stalla, który prowadzi spokojne, sielankowe wręcz rodzinne życie. Wszystko się zmienia, gdy przybywa do niego pewien mężczyzna (Ed Harris), upominając się o przeszłość. Świetnie wyreżyserowana, mocna historia o człowieku, który próbuje uciec od czynów z dawnych lat. Jak to zwykle bywa u Cronenberga,  znakomicie nakreślony scenariusz współgra z niepowtarzalnym klimatem i zwrotem akcji, jakiego nie powstydziłby się żaden twórca. (S. Góraj)

Najlepsze filmy DC

Kadr z filmu Historia przemocy


3. Mroczny Rycerz (2008), reż. Christopher Nolan

Filmy z Batmanem do czasu trylogii Nolana nie były obrazami, nad którymi bym się rozpływał. Dopiero reżyser Dunkierki przekonał mnie, że Batman równie dobrze co w komiksach radzi sobie i w kinie. Jednak kimże byłby Obrońca Gotham bez Jokera? Nieodżałowany Heath Ledger w swojej legendarnej roli pokazał, że naczelny przeciwnik herosa może być wykreowany zupełnie na nowo. Szalony, nieobliczalny, ale i piekielnie inteligentny igra z Batmanem, prokuratorem Dentem i komisarzem Gordonem w grę, w której jak sam twierdzi, nie ma żadnego planu. Mimo iż cenię Jacka Nicholsona i jego naturalne predyspozycje mimiczne do bycia Jokerem, to Ledger jest dla mnie niedoścignionym wzorem Księcia Przestępców. Pełen napięcia obraz Christophera Nolana polecam z całą odpowiedzialnością nawet tym, którzy stronią od kina z udziałem peleryn i masek. (T. Drozdowski)

Kadr z filmu Mroczny Rycerz


2. Watchmen. Strażnicy (2009), reż. Zack Snyder

Gdybym miał wymienić pięć rzeczy, które uratowałby wybiegając z domu przed pożarem, to jedną z nich byłby komiks Strażnicy. Dzieło na wskroś wybitne i ponadczasowe, a jego ekranizacja jest znakomitym potwierdzeniem powiedzenia, iż jabłko pada niedaleko od jabłoni. Produkcja reżyserii Zacka Snydera już samym wstępem przy wtórze pieśni Boba Dylana zapowiadała niezwykłe jak na kino superbohaterskie widowisko. Snyder dość wiernie podążał za dziełem Moore’a i Gibbonsa, niekiedy używając komiksowych plansz jako gotowych storyboardów, a muzyka z epoki wpasowuje się w napięty, zimnowojenny klimat. Ukłony również w stronę aktorów, w szczególności Jeffrey’a Deana Morgana i Jackie’go Earle’a Haley’a w rolach Komedianta i Rorschacha, postaci dalekich od obrazu dobrotliwego superbohatera. (T. Drozdowski)

Kadr z filmu Watchmen. Strażnicy


1. Powrót Batmana (1992), reż. Tim Burton

Sequel idealny, który daje więcej tego, za co pokochaliśmy pierwszego Batmana w reżyserii Burtona. Fenomenalni złoczyńcy – Pingwin i Kobieta Kot – na spółkę z wciąż świetnym Michaelem Keatonem w roli Batmana, stworzyli w mej opinii najlepszy film nie tylko DC, ale i wszystkich komiksowych ekranizacji. Mroczny, brudny, komiksowy klimat tej części przygód człowieka-nietoperza okazał się jednak zbyt surowy dla studia i, mimo planów Burtona na trzecią część, serię przejął Joel Schumacher. Wszyscy wiemy, jak to się skończyło… (K. Wdowik)

Najlepsze filmy DC

Fot. kadr z filmu Batman Returns


Ranking przygotowali:

Agnieszka Bar

Dawid Wajda

Krzysztof Wdowik

Szymon Góraj

Tomasz Drozdowski

Ilustracja wprowadzenia: polygon.com

Redaktor

Początkujący scenarzysta, zapalony publicysta i sfiksowany popkulturowiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?