TOP 15 – Najlepsze momenty z Gry o tron

Gra o tron to jeden z najlepszych seriali wszech czasów. Sukces zawdzięcza swojej nieprzewidywalności. Trup ścieli się gęsto w niemalże każdym odcinku, a czyż nie to widzowie lubią najbardziej? Rozlew krwi i sceny walk uzupełnione są wszechobecnym seksem i nagością. Wielu podobne widoki mogą zniesmaczyć, jednak przyznajmy, kochamy ten serial. Czyż nie towarzyszymy ulubionym bohaterom już od pięciu sezonów? Co tydzień trzymamy kciuki za swoich ukochanych bohaterów. Przez godzinę siedzimy zaniepokojeni zastanawiając się, kto następny zostanie wyeliminowany z walki o Żelazny Tron. Z okazji premiery kolejnego, szóstego już sezonu, przygotowałam zestawienie piętnastu najbardziej zapadających w pamięć momentów serialu. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to produkcja naprawdę szokująca, trudno było wybrać jedynie piętnaście najlepszych i najbardziej zaskakujących momentów. Tym trudniej było uporządkować je w określonej kolejności. Przypomnijmy sobie więc kilka najlepszych momentów ostatnich lat. Z pewnością szósty sezon przyniesie nam równie dużo emocji.

Jeżeli nie jesteście na bieżąco z fabułą serialu, nie radzę Wam czytać dalej. Jeśli jednak, podobnie jak ja, z niecierpliwością wyczekujecie pięćdziesiątego pierwszego odcinka, wyruszcie w podróż po Siedmiu Królestwach…

 

15. Odcięcie dłoni Jaimego Lannistera

15. Jaime traci dłoń

Od czasów, gdy wielki i dumny Jaime Lannister stał się zdanym na łaskę swych oprawców więźniem, wiele się w jego postawie zmieniło. Zaszły w nim głębokie i znaczące przemiany psychiczne, które (jak na Lannistera) uczyniły z niego dobrego człowieka. Swoim zachowaniem bardziej upodobnił się do wygadanego Tyriona niż do podstępnej Cersei. Oprócz psychiki, zmienił się również jego wygląd fizyczny. Z etapu tego nie wyszedł bez szwanku. Oprawcy skrócili go o dłoń. Na dodatek prawą. Życie dzielnego wojownika już nigdy nie było takie samo.

Zobacz również: Gra o tron – Maisie Williams wkręca fanów serialu!


 

14. Śmierć Ygritte

14. Śmierć Ygritte

Ukochana Jona Snowa, choć po przeciwnej stronie, nadal była jego pierwszą miłością. Podczas bitwy o Czarny Zamek, została przeszyta strzałą przez towarzysza Jona Snowa – Ollyego (do tego pana jeszcze wrócimy). Wątek ich skomplikowanej miłości był dość ciekawy, w końcu życie bękarta głowy rodu Starków stało się nieco bardziej urozmaicone. Cóż jednak, Gra o tron rządzi się swoimi prawami.


 

13. Narodziny smoków

13. Wyklucie się smoków

Wątek Daenerys Targaryen od samego początku był interesujący. Zdana jedynie na swojego spragnionego władzy brata Viserysa, nie miała wyjścia i została wydana za mąż za Khala Drogo. Brutalny mężczyzna, nie znający języka Daenerys, był dla niej prawdziwym koszmarem. Z czasem jednak ujawniło się jego ludzkie oblicze, które młoda dziewczyna naprawdę pokochała. Niestety, rany odniesione w walce były tak głębokie, że nawet rzucone na niego zaklęcie nie było w stanie go ocalić. Daenerys dołączyła do swojego ukochanego w jego ostatniej drodze. Wtedy też, narodziły się jej urocze trojaczki – Drogon, Viserion i Rhaegal.


 

12. Zemsta Tyriona

12. Zemsta Tyriona

Tyrion Lannister to bez wątpienia jedna z najciekawszych i najbardziej interesujących postaci całej sagi. Braki w wyglądzie, karzeł nadrabia nieprzeciętną inteligencją. Niestety, jego wad nie zaakceptowali nawet jego najbliżsi. Co, gdy okazuje się, że Twoja ukochana i rodzony ojciec pragną Twojej śmierci? Ty jednak, wbrew ich oczekiwaniom, wychodzisz z opresji cało. Nadchodzi czas zemsty. Tyrion morduje więc swoją kochankę Shae i ojca Tywina. Bo kto powiedział, że mali nie potrafią skopać tyłków?


 

11. Zdrada Littlefingera

11. Littlefinger zdradza Neda

Lord Baelish, znany pod niechlubnym pseudonimem Littlefinger, postanowił podjąć współpracę z mężem swojej ukochanej z młodości – Nedem Starkiem. Ten chciał jednak ujawnić prawdę na temat kazirodczego związku Lannisterów i prawdziwego pochodzenia Joffreya. To jednak Littlefingerowi nie było na rękę. Zmienił więc front i zbratał się ze złotowłosymi. Do finału tego wątku jeszcze powrócimy…


 

10. Walka z Innymi

10. Walka z Innymi

Bitwa zaprezentowana w piątym sezonie była naprawdę interesująca. Twórcy na wątek Innych poświęcili cały odcinek. W końcu na ten moment czekaliśmy już od dawna. Kiedy wszyscy zamordowani członkowie Nocnej Straży i ich wojownicy zginęli, stwierdziliśmy, że taki jest urok tego serialu. W końcu sami się na to pisaliśmy. Kiedy jednak zmartwychwstali i przemienili się w martwookie potwory, potyczka ta przeniosła się na nowy, niespodziewany poziom. To było grube nawet jak na możliwości twórców…

Zobacz również: Gra o Tron – krótsze sezony na zakończenie serialu?


 

 9. Ślub Sansy i Ramsaya

9. Ślub Sansy i Ramsaya

Sansę Stark można lubić lub nie. Nie zazdroszczę jej jednak sytuacji, w której przyszło jej się znaleźć. Osierocona, pozostawiona samej sobie szukała pomocy u znajomych twarzy. Przez pewien czas wsparcie okazywał jej Littlefinger, ale czy aby na pewno? Ostatecznie wylądowała w ramionach odrażającego Ramsaya Boltona. Co więcej, poślubiła tego ohydnego brutala. Sądziła, że to pomoże jej w przejęciu rodzinnego Winterfell. W jak wielkim była błędzie! Trzeba dodać, że noc poślubna również nie należała do przyjemnych…


 

8. Uwolnienie niewolników przez Daenerys

8. Daenerys uwalnia niewolników

O tym, że intencje Daenerys (przynajmniej na początku) były dobre, nie trzeba nikogo przekonywać. Młoda i niewinna, za sprawą brata dość szybko rzucona została na głęboką wodę. Jej losy jednak szybko zapewniły jej władzę na sporym terytorium. W przeciwieństwie jednak do innych rządzących, Matka Smoków dała swoim poddanym wybór, a ich dobro było dla niej priorytetem. Nic więc dziwnego, że źli doczekali się swojej kary, a niewolnicy zostali wyzwoleni przez swoją wybawicielkę, nazwaną przez nich samych Mhysą.


 

7. Przejęcie Winterfell przez Theona Greyjoya

7. Theon przejmuje Winterfell

Zmiana frontów, jakiej dopuścił się zdradziecki Theon, jest wręcz karygodna. Obrócił się przeciwko ludziom, którzy traktowali go jak członka rodziny. Nieudolny zdrajca nie miał jednak pojęcia na temat dowodzenia i wzbudzania autorytetu. Nic więc dziwnego, że ciała Brana i Rickona Starków zostały zastąpione zwłokami przypadkowych chłopców. Co tu dużo mówić… Ktoś, kto nie jest nawet w stanie wykonać ogłoszonego przez siebie wyroku, nie może być godny szacunku.


 

6. Theon eunuchem

6. Theon eunuchem

Biorąc pod uwagę wszystkie wydarzenia z udziałem Theona, trudno żałować jego finału w podłych rękach Ramsaya Boltona. Sadystyczny i brutalny bękart zgotował Greyjoyowi brutalną nauczkę. Nie, rany po tej karze już nigdy się nie zagoją…


 

5. Śmierć Neda Starka

5. Śmierć Neda Starka

W Westeros podążanie za honorem jeszcze nikomu nie przyniosło nic dobrego. Poczciwy Eddard Stark postanowił zdemaskować Joffreya, który, no cóż, wcale synem Roberta Baratheona nie był. Tym samym bezprawnie odziedziczył więc jego koronę. Niestety, Królewska Przystań pełna jest zdrajców gotowych donieść podłym Lannisterom o planach ich rywali (nie, zdrada Littlefingera nie poprawiła sytuacji Starka). Blond żmije nie kierują się jednak żadnymi wartymi naśladowania zasadami. Pomimo obietnicy ułaskawienia głowy rodu Starków, głowa ta mimo wszystko została oddzielona od reszty ciała…


 

4. Śmierć Jona Snowa

4. Śmierć Jona Snowa

Z tym finałem trudno było się fanom pogodzić. Zdrada Nocnej Straży i zabójstwo Jona Snowa, który, podobnie jak jego ojciec, wbrew oczekiwaniom reszty żył wedle własnych zasad, spotkały się z dość sporym szokiem ze strony publiczności. W ciągu pięciu sezonów fani przeżyli już właściwie wszystko i zasadniczo, nic już nie powinno ich zaskoczyć. Mimo tego, widok martwego Jona leżącego w kałuży własnej krwi i świadomość miesięcy czekania na kolejną serię doprowadziły wielu do rozpaczy. Kto dokonał ostatecznego ciosu? Tak, Olly! Ten sam brzdąc, który przeszył strzałą Ygritte. Ironiczne, prawda?

Zobacz również: Gra o tron – marketingowe wsparcie od stron pornograficznych?


 

3. Purpurowe wesele

3. The Purple Wedding

I kto nie przyzna się, że czekał na ten moment z wytęsknieniem? Najokropniejsza postać serialu, a być może również całej literatury, w końcu została unicestwiona. Ktoś pozbył się Joffreya i to nie byle jak, bo na jego własnym weselu. W dniu, który powinien być najpiękniejszą chwilą jego parszywego życia, ktoś zwyczajnie go otruł. I nie, nikt nie rozpaczał. No może tylko Cersei, która już w kolejnym epizodzie znalazła ukojenie w objęciach brata bliźniaka.


 

2. Śmierć Oberyna

2. Śmierć Oberyna

Oberyn Martell był jedną z nielicznych postaci, która mogła mieć wpływ na rządy w Siedmiu Królestwach. Pragnął pomszczenia śmierci siostry, a czy nic nie działa na człowieka silniej niż właśnie chęć zemsty? Niestety, nadmierna pewność siebie i zlekceważenie groźnego przeciwnika nie przyniosły mu niczego dobrego. Góra go zmiażdżył. Dosłownie.


 

1. Krwawe gody

1. The Red Wedding

To właśnie wtedy przekonaliśmy się, że wesela wcale nie są w Grze o tron przyjemne. Robb Stark i jego ukochana Talisa Maegyr mieli się pobrać. Władca Północy miał rozpocząć kolejny etap swojego życia wraz z ukochaną kobietą i dzieckiem u boku. Niestety, nie wiedział, że w Westeros nie ufa się nikomu. Podczas ślubu Edmure’a Tullyego i Roslin frey doszło do dramatycznych wydarzeń. On, jego żona, a także matka zostali zamordowani w wyniku spisku rodu Freyów i Boltonów. Cisza, w której pozostawiony został widz, nie pomagała w uporaniu się z dramatycznymi wydarzeniami.

Zobacz również: Gra o zgon – czyli gdyby Polacy kręcili Grę o tron

Z sezonu na sezon stajemy się silniejsi i bardziej odporni na zagrywki Martina, Benioffa i Weissa. Mimo wszystko, twórcy wciąż nas zaskakują i serwują nam trudne do zapomnienia sceny. Kto bowiem choć raz nie zaprzątał sobie głowy obejrzanym właśnie szokującym epizodem? Przyznajcie, zdarzyło Wam się myśleć o brutalnej scenie jeszcze na długo po zakończeniu seansu. Nienawidzimy Gry o tron i kochamy jednocześnie. Świat wykreowany przez Martina działa jak najsilniejszy narkotyk, po prostu nie można się oderwać. Dlatego, choć każdy odcinek traktujemy jak wielką niewiadomą i boimy się kolejnych minut, mimo wszystko oglądamy dalej i zawsze czekamy na następny epizod. Czekamy cierpliwie dziesięć miesięcy, bo wiemy, że będzie warto. Żyjemy tak już od pięciu lat. I będziemy oglądać tak długo, jak długo kolejne sezony będą powstawać.

A które sceny należą do Waszych ulubionych? Za kogo będziecie trzymać kciuki w szóstym sezonie? Dajcie znać w komentarzach!

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Stały współpracownik

Uwielbia kino, literaturę i sport. W wolnych chwilach pisze, gotuje lub podróżuje. Autorka bloga https://kulturalnapaulina.blogspot.com/

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?