Ranking TOP 10 – najlepsze role Chrisa Evansa

Chris Evans – podobnie jak koledzy po fachu, Tom Hiddleston, Chris Hemsworth i Jeremy Renner – światową popularność zdobył po dołączeniu do ekipy Avengers jako Kapitan Ameryka. Zanim do tego doszło zdążył zaliczyć już kilka komiksowych ekranizacji i parę średnich komedii, w których nie raz partnerowała mu Scarlett Johansson (grająca Czarną Wdowę w Avengers). Jednak dopiero rola Kapitana Ameryki pozwoliła mu wskoczyć do pierwszej ligi Hollywood. Okazało się to zarówno plusem jak i minusem. O ile nie ma wątpliwości, że Evans ze swoim szczerym spojrzeniem szlachetnego obywatela Stanów był wyborem idealnym, o tyle uwiązanie na kontrakcie ze studiem, na lata wyraźnie ograniczyło mu poszerzanie filmografii o nowe wyzwania aktorskie. Ale czy można się dziwić, jeśli co roku trzeba stawić się bezwarunkowo na planie kolejnego blockbustera i tylko w międzyczasie upchać nowe projekty? Raczej nie. Pozostaje więc przyjrzeć się jego dotychczasowej karierze i wyłowić co ciekawsze role.

 
10. Fantastyczna Czwórka 

Nie jesteście sami, jeśli macie problem z odbiorem pierwszej ekranizacji słynnego komiksu. Tom Story pozlepiał z różnych gatunków – kina familijnego, sci-fi, dramatu oraz kina akcji –  film niespójny,  niestrawny oraz nie dając szansy wykazania się aktorom. Choć jeśli poza urodą Jessici Alby zostanie wam w głowie ktoś jeszcze, to na pewno będzie to Chris Evans. Jego lekko dupkowaty, nieodpowiedzialny i wiecznie śmieszkujący Johnny Storm wywołuje zarówno irytację, jak i uśmiech na twarzy, więc odczucia wobec takiego bohatera można mieć mieszane, niemniej widzowie jako ulubionego odtwórcę Człowieka Pochodnię wskazują właśnie Evansa, a nie Michaela B. Jordana z najnowszej odsłony (choć bądźmy szczerzy – dużą wagę odgrywają tu kwestie rasowe).

giphy
9. Wkłucie

Jak na debiut reżyserski Kassenów przystało, nie obyło się bez błędów. Widać aspirację do poziomu kina społecznie zaangażowanego w którym wytacza się walkę wielkim korporacjom wyzyskujących ludzi, jak i autodestrukcją, do jakiej prowadzi narkomania. Tym razem Evans wciela się w adwokata uzależnionego od narkotyków, który walczy o sprawiedliwość w przemyśle farmaceutycznym. Jego bohater nie jest łatwy w ocenie – z jednej strony sam jest winien uzależnieniu, w jakie wpadł, z drugiej godne pochwały jest jego zaangażowanie w proces i znajdowanie siły na kontrolowanie uzależniania (choć doskonale wiemy, jak to się prędzej czy później skończy). Choć głównym grzechem filmu jest to, że z tak ciekawej historii robi nudną sądową opowiastkę, a role mózgowców w wykonaniu Evansa nie wychodzą zbyt przekonująco, tak trzeba przyznać, że trochę serca w rolę włożył. I jeśli jego bohater nie jest akurat na sali rozpraw, radzi sobie całkiem nieźle.

original

8. W stronę słońca

Film przyjęty został przez krytykę dość dwuznacznie. Zdaniem jednych to idealny przykład przerostu nad treścią, gdzie reżyser tak bardzo łechce swój estetyczny gust efektami specjalnymi, że nawet nie zauważa momentu, gdy fabuła gubi po drodze sens, dla innych jeden z najciekawszych filmów sci-fi ostatnich lat. Jak zwykle w takim przypadku, opinię najlepiej wyrobić sobie samemu. Tym razem Evans jako członek załogi mającej za zadanie dostarczyć ładunek do zdetonowania na słońcu, by przywrócić mu życie, daje nam postać, która przy użyciu sprytu, inteligencji i umiejętności mechanika pokładowego próbuje przeżyć kolejne niewytłumaczalne zawirowania na statku. Choć film i tak całej obsadzie ukradł zdolny irlandzki aktor, Cillian Murphy, tak Evans w nieco mroczniejszym wydaniu wypada całkiem przekonująco, jeśli akurat nie topi się w zbiorniku z lodowatą wodą (tak, to była kiepska scena). 

tumblr mu7jg9UN1K1qjd7apo4 r1 500

7. Push

Od kiedy X-Meni zagościli paręnaście lat temu na ekranach kin, historie o ludziach z nadprzyrodzonymi mocami stały się bardziej popularne niż zwykle. Push idzie dokładnie tym samym tropem, tyle że z całkiem ciekawego, choć nieco wtórnego, materiału na dobre sci-fi, wychodzi kino klasy B, chwilami mocno cierające się o kicz. Jeśli szukać plusów trzeba przyznać, że Chris Evans pokazuje, że w rolach pierwszoplanowych sprawdza się całkiem nieźle. Co prawda scenariusz nie dostarcza mu zbyt wiele materiału do grania, ale jako kolejny komiksowy film w karierze jest niezłą podwaliną pod udźwignięcie filmu, jakim będzie Kapitan Ameryka.

image11

Zobacz równeż: Hey Girl TOP 7 ról Ryana Goslinga

 6. Iceman – historia mordercy

Historia jednego z najbrutalniejszych morderców w historii Ameryki, Richarda Kuklińskiego aka Iceman, jest nie tyle ciekawa co fascynująca. Tym bardziej boli fakt, że trafiła w ręce niezłego rzemieślniczo, ale mało pomysłowego reżysera, Ariela Vromena, który opowiedział ją według wszystkich prawideł kina gangsterskiego. I choć aktorsko błyszczy przede wszystkim grający główną rolę, Michael Shannon, to Evans wcielający się w jednego z jego popleczników zalicza udany występ jako gość z szemranymi interesami. Nie na tyle, by został w głowie po napisach końcowych, ale na tyle by Chris mógł się nim pochwalić w CV.

the iceman 7

Stały współpracownik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?