TOP 7 – Najlepsze sceny z filmów Christophera Nolana

Ten 46-letni brytyjski reżyser znany jest ze swojego dość niekonwencjonalnego podejścia do kina. Christopher Nolan wie, jak zaciekawić i zaskoczyć widza. Jego filmy się nieprzewidywalne i nieoczywiste. W natłoku całej masy dwudziestopierwszowiecznych blockbusterów, łatwo jest się zgubić. On jednak ma na siebie pomysł i konsekwentnie dąży obraną przez siebie ścieżką. I choć na jego filmy z zasady trzeba długo czekać, to spora część widzów pewnie zgodzi się, że warto. Od premiery jego ostatniego dzieła – Interstellar minęły już niemal 2 lata. Kolejna produkcja, zatytułowana Dunkirk, ma zadebiutować na wielkich ekranach w lipcu przyszłego roku. Czym zaskoczy nas tym razem? O tym przekonamy się już podczas kolejnych wakacji. Poniższy ranking poświęcony jest jego ciekawej twórczości, a mianowicie, najciekawszym scenom zawartym w jego filmach. Znajdziecie poniżej tytuły takie jak Mroczny Rycerz, Prestiż, Memento, Incepcja i wspomniane wcześniej Interstellar.

Christopher Nolan Bat symbol


MIEJSCE 7.

Mroczny Rycerz (2008) – Oklaski Jokera

Jokera nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Szalony złoczyńca w wykonaniu Heatha Ledgera okazał się absolutnie bezbłędny. Występ Australijczyka okazał się na tyle spektakularny, że nagrodzono go pośmiertną statuetką Oscara. Po awansie Jamesa Gordona (Gary Oldman), wszyscy klaskali i składali mu gratulacje. Czemu miałoby być inaczej w przypadku aresztowanego właśnie Jokera? Ledger zaimprowizował tę reakcję i muszę przyznać, że wypadła naprawdę świetnie. Szaleństwo postaci skryte zostało pod pozorem normalności i zupełnie naturalnej reakcji. Generalnie, nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że sam siedzi za kratkami. To przecież jeszcze nie koniec. Joker szykuje coś ciekawego.

https://youtu.be/lwbOg3AwgJM

Zobacz również: Ogłoszono nominacje do nagród Emmy!


MIEJSCE 6.

Incepcja (2010) – Ariadne poznaje tajniki snu

Czy nie każdy z nas chciałby panować nad swoimi snami? Po ciężkim dniu udać się do ciepłego łóżka i przenieść się do wymarzonej rzeczywistości? Cóż, bohaterowie Incepcji mieli taką możliwość. Jak się okazuje, nie jest to jednak taka prosta sprawa. Dom (Leonardo DiCaprio) tłumaczył nowicjuszce Ariadne (Ellen Page), na czym polegać będzie jej zadanie. Efektowny spacer po paryskim moście Bir-Hakeim, efektowne formowanie ulic miasta, a ostatecznie niespodziewane eksplozje, świetnie pokazują widzom możliwości, jakie osiąga się podczas drzemki. Sekwencja ta była jedynie rozgrzewką przed właściwą akcją. Nolan już jednak zapewnił nam ciekawe doświadczenia.

https://youtu.be/7yshUmxuEjE


 MIEJSCE 5.

Memento (2000) – Rozwiązanie sprawy Leonarda

Jak z niezbyt ciekawej historii zrobić coś niecodziennego? Właśnie w tym filmie Christopher Nolan udowodnił, że uczyni dzieło ze wszystkiego. Odtwarzana od tyłu historia, dzięki licznym zabiegom, okazuje się spektakularna i zaskakująca. Wszyscy ci, którzy film już oglądali, mogą przypomnieć sobie, jak to wszystko się skończyło. Ci jednak, którzy Memento nie widzieli, niech nie zwlekają! Poniższe wideo zawiera kluczowe dla filmu spoilery.

https://youtu.be/VqW9fnkhqrs


 MIEJSCE 4.

Prestiż (2006) – Wielki finał

Wielka walka dwóch iluzjonistów z każdą kolejną konfrontacją zaostrza się. Hugh Jackman i Christian Bale w głównych rolach prześcigali się w niecodziennych trikach i magicznych sztuczkach. Okazuje się jednak, że starcie to było nierówne. Kto znalazł się na wygranej pozycji? Tego dowiadujemy się oczywiście na samym końcu. Również i tutaj Nolan nie zawiódł widowni. Tutaj także znajdziecie zdradzające cały sens filmu spoilery.

https://youtu.be/XHKan75x7GI

Zobacz również: TOP7 najlepszych ról Marka Ruffalo 


MIEJSCE 3.

Interstellar (2014) – Półka z książkami

O Interstellar mówi się, że nie wiadomo o co chodzi, ale jest dobrze. Większości ostatnia produkcja Nolana przypadła do gustu. Nikt nie widział do końca o co chodzi, ale jedno wiedzieliśmy na pewno – reżyser znów włożył do filmu ekscentryczną i nieprzewidywalną cząstkę siebie. Fantastyczne zdjęcia, klimatyczny soundtrack, niebanalna fabuła i światowej klasy obsada. Ostatecznie film dorobił się Oscara za najlepsze efekty specjalne oraz całej gamy innych, pomniejszych nagród. Scena, w której bohater grany przez Matthew McConaugheya dociera do półki z książkami tłumaczy wszystko to, co widzieliśmy wcześniej. Inną sprawą jest fakt, że pewnie do końca nie pojmujemy całego sensu, ale tak, ta właśnie scena ma nam wszystko wytłumaczyć.

https://youtu.be/iJio07EtKYc 


 MIEJSCE 2.

Incepcja (2010) – Bączek

Chociaż nawet sam Michael Caine ujawnił oficjalną interpretację sceny zaprezentowanej tuż przed napisami końcowymi, to jednak każdy może rozumieć ją tak, jak chce. Wydaje się, że Dom wykonał zadanie i znalazł się tam, gdzie chciał. Czy aby na pewno? To właśnie jest tak ekscytujące w filmach Nolana. Ta czyhająca na widza niepewność i niejednoznaczność nie daje mu spokoju jeszcze na długo po seansie. A jak Wy rozumiecie taki finał?

https://youtu.be/khYx7P2t59I


MIEJSCE 1.

Mroczny Rycerz (2008) – Wybuch szpitala

Heath Ledger absolutnie skradł moje serce rolą Jokera. Przed Jaredem Leto stanęło naprawdę wielkie wyzwanie. Czy podołał i zagrał Jokera tak, jak wszyscy się spodziewali? Tego dowiemy się już w przyszłym miesiącu w Legionie samobójców. Jak się okazuje, scena w więziennej celi nie była jedyną zaimprowizowaną przez Ledgera. Nerwowa walka z pilotem również została przez niego wymyślona. Jak widać, aktor miał talent do spontanicznego działania przed kamerą. Zniszczenie szpitala i ucieczka Jokera w szkolnym autobusie zalicza się do mojej ulubionej sceny pokazanej w filmach reżyserowanych przez Christophera Nolana.

https://youtu.be/7htydQMyjFc

Zobacz również: Szybcy i wściekli 8 – Helen Mirren zdenerwowana swoim występem? 


A jakie są Wasze ulubione sceny z produkcji wspomnianego reżysera? Koniecznie podzielcie się swoimi typami w komentarzu poniżej!

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Stały współpracownik

Uwielbia kino, literaturę i sport. W wolnych chwilach pisze, gotuje lub podróżuje. Autorka bloga https://kulturalnapaulina.blogspot.com/

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?