TOP5 – Najlepsze animacje Pixara według Movies Room!

Niedawno odbyła się kinowa premiera „W głowie się nie mieści”, nowego filmu Pixara, którego recenzję możecie czytać już na naszej stronie. Jest to piętnasty film wytwórni, a w tym roku przypadną również dwudzieste urodziny ich pierwszej produkcji – „Toy Story”. Dziś to już kultowa pozycja i jak wiemy, był to pierwszy w pełni komputerowo wyprodukowany film. Przez te 20 lat Pixar serwował widzom najróżniejsze historie, od mrówek i żyjących zabawek, przez potwory, ryby, roboty i na samochodach kończąc – krótko mówiąc takie, jakich nie wymyślił nikt inny. Każdy film z osobna zasługuje na uwagę, ale my wybraliśmy 5 najlepszych tytułów w całej historii Pixar Animation Studios. Zapraszamy!

5. „Auta” (2006)

ranking najlepsze animacje pixara 2

Twórca filmu, John Lasseter, wpadł na pomysł animacji samochodowej podczas swojej wyprawy historyczną Drogą 66. Mnóstwo elementów z prawdziwego otoczenia „Drogi-matki” ma swoje odpowiedniki w „Autach” – postacie, miejsca czy nazwy. Jest to ukłon w stronę starszych widzów – motoryzacyjnych maniaków, a wszystkie smaczki wykryje tylko prawdziwy pasjonat Drogi 66.

Zygzak McQueen, doskonale radzący sobie w wyścigach Nascar młodzik, na skutek przypadku trafia do zapadniętej dziury na odludziu – Chłodnicy Górskiej. Przy okazji uszkadza spory kawałek drogi, więc zostaje ukarany naprawą. Uwięziony przez to w miasteczku poznaje sympatycznych mieszkańców, a także wpada w konflikt z wójtem, Hudsonem Hornetem. Mieszkańcy tejże wioski będą mieli znaczący wpływ na kształtowanie się charakteru buntownika, jakim jest Zygzak. W zrozumieniu tego, że w życiu liczą się przyjaciele, a nie tylko trofea i sukcesy, pomoże mu szczególnie wesoły Złomek.

4. „Ratatuj” (2007)

ranking najlepsze animacje pixara 4

Gratka dla miłośników kulinariów– nawet tytuł tej animacji to nazwa jarskiego dania warzywnego. Nie sprowadza się to jednak do filmu tylko o kucharzach, bo kluczową rolę grają w nim gryzonie. Remi jest prawdziwym smakoszem i marzy o kucharskiej karierze. Przeszkadza mu w tym jeden szkopuł – jest szczurem. Przez zbieg okoliczności trafia do ścieków w okolicy pewnej paryskiej restauracji. Remi zauważa w tym swoją szansę – niestety jako szkodnik nie jest w lokalu mile widziany. W tym samym czasie na mało istotnej posadzie zostaje zatrudniony nierozgarnięty Linguini. Niedługo potem chłopak zostaje „popchnięty” wyżej za sprawą znakomitej zupy, którą przygotował… Remi. Od tego momentu losy szczura i Linguiniego będą się toczyć jednym torem – wspierają się nawzajem, by podbić podniebienia Francuzów i zachwycić krytyka kulinarnego, od którego decyzji zależą dalsze losy restauracji.

3. „Potwory i spółka” (2001)

ranking najlepsze animacje pixara 5

Potwory zazwyczaj kojarzą się negatywnie. Jednak w „Potworach i spółce” bohaterowie mają dwa oblicza – straszą ludzkie dzieci, by zapewnić miastu elektryczność, ale mają też dobre charaktery i łatwo zaprzyjaźniają się z widzem. Mike Wazowski i James Sullivan wyglądają jak ogień i woda – Mike to cherlawa „kulka” o cienkich kończynach, natomiast James jest wysokim, szerokim w barach i potężnym potworem. Mieszkają razem i razem pracują w fabryce strachu w Monsteropolis. Zdobywanie energii polega na wchodzeniu do dziecięcych pokoi i „ładowaniu” ich krzykiem specjalnych pojemników. Mike obsługuje sprawy techniczne, a Sully to elita zakładowych straszaków. Wszystko idzie dobrze do czasu, kiedy mała dziewczynka przedostaje się na zewnątrz. W mieście wybucha panika, bo kontakt z człowiekiem może się skończyć bardzo źle. Mike i James muszą zrobić wszystko, by odesłać małą do jej świata. Okazuje się, że łatwiej powiedzieć niż zrobić, zwłaszcza że dziewczynka, Boo, jest zauroczona potworami i traktuje je jak urocze maskotki.

2. „Toy Story 2” (1999)

ranking najlepsze animacje pixara 1

Nieczęsto zdarza się, że sequel jest lepszy od części pierwszej. Tak jest niewątpliwie w przypadku serii „Toy Story”. Do „jedynki” nie można mieć zastrzeżeń, ale jednak kolejna część jest znacznie lepsza. Tym razem mama Andy’ego organizuje garażową wyprzedaż. Na sprzedaż trafia też Chudy, ponieważ uszkodził sobie rękę i mama uznała, że kowboj jest już bezużyteczny. Przyjaciele-zabawki próbują odzyskać Chudego, wymykając się na dwór, ale jednak pewien kolekcjoner jest szybszy – kupuje lalkę i znika. Teraz Buzz Astral musi zmobilizować przyjaciół i ruszyć na ratunek Chudemu, co wcale nie okaże się takie łatwe.

W 2010 roku w do kin weszła część trzecia, a czwartą powinniśmy zobaczyć w 2017 roku.

1. „Odlot” (2009)

ranking najlepsze animacje pixara 3

Przepełniona przygodami i radością opowieść o 70-letnim Carlu, który po śmierci żony stał się gburowatym i stroniącym od ludzi człowiekiem. Świat idzie do przodu, wszędzie wyrastają nowoczesne biurowce, ale Carl nie ustępuje i nadal zamieszkuje swoją chatkę. W końcu staruszek postanawia zmienić coś w swoim życiu i wyrusza na wyprawę, o której marzyli wspólnie z żoną. Zmienia swój domek w powietrzny pojazd, dodając mu setki balonów. Przypadkowo zabiera na „pokład” Russella, pełnego optymizmu harcerza. Wkrótce dołącza do nich jeszcze przesympatyczny pies As. Cała trójkę czeka teraz wiele przygód, ale też trudności i czyhających wrogów. Z każdym kolejnym dniem zmienia się nastawianie Carla do bliźnich, życia i otoczenia.

Zagorzały miłośnik amerykańskiego kina i kultury lat 50. i 80. oraz amator fotografii motoryzacyjnej i starych samochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?