TOP 10: Kevin Spacey – najlepsze role

Nikt nie wie kim naprawdę jestem i nie chcę tego zmieniać. Im dłużej tak pozostanie tym lepiej będę sobie radził jako aktor

Te słowa Kevina Spaceya dobitnie pokazują, jak tajemniczym jest człowiekiem. Aktor chroni swoją prywatność, żyjąc z dala od blasku fleszy i niechętnie udzielając wywiadów. Przez to w świecie Hollywood przylgnęła do niego łatka dziwaka. Nikt jednak nie deprecjonuje jego ogromnego talentu. Jest to to jeden z tych aktorów, dla których nie ma ról niemożliwych do zagrania. Podczas swojej dotychczasowej kariery wcielał się najrozmaitsze charaktery, od wrażliwca do psychopaty, dzięki czemu zyskał uznanie na całym świecie. Obecnie zdecydowana większość zwłaszcza młodszych widzów kojarzy Kevina Spaceya przede wszystkim z roli bezkompromisowego prezydenta Francisa Underwooda z serialu House of Cards oraz z reklamy jednego z polskich banków. Prawdziwy rozkwit kariery Kevina to zdecydowanie lata 90 i początek XXI wieku, kiedy to powstało wiele wspaniałych produkcji z jego udziałem. 19 sierpnia na ekrany polskich kin wszedł nowy film z Spaceyem w roli głównej pt. Jak zostać kotem i z tej okazji przypominamy najlepsze role tego niewątpliwie wybitnego aktora.

Zobacz również: Jak zostać kotem – recenzja komedii familijnej twórcy Facetów w Czerni

 

10. Czas zabijania (1996) reż. Joel Schumacher

Czas_zabijania.jpg

Kevin Spacey wciela się w tym filmie w rolę przepełnionego rasizmem prokuratora Rufusa Buckley’a, będącego oskarżycielem w procesie czarnoskórego mężczyzny Carla Lee Haileya, który zabił oprawców własnej córki. Buckley robi wszystko, aby oskarżony doczekał się najsurowszego wyroku, czyli został umieszczony w tzw. celi śmierci. Obrońcy Carla walczą o sprawiedliwy wyrok, mając przed sobą ławę przysięgłych złożoną z samych białych. Rola Kevina była jedynie drugoplanowa, jednak kreacja bezdusznego i bezwzględnego prokuratora Rufusa Buckley’a okazała się niezwykle wyrazista i na pewno jest mocnym punktem tego filmu.

9. Podaj dalej (2000) reż. Mimi Leder

Podaj_dalej.jpg

Eugene Simonet (Kevin Spacey) to nauczyciel geografii, który pomimo nieszczęśliwego dzieciństwa stara się zarażać pasją do nauki swoich podopiecznych. Od 12 lat zawsze na początku roku szkolnego zadaje swoim uczniom pracę domową, aby pomyśleli o tym, co należy zrobić, aby uczynić świat lepszym. Jego zadanie niezwykle poważnie traktuje mały Trevor, który wymyśla sposób na pomaganie ludziom będącym w potrzebie. Pomysł nosi nazwę: podaj dalej. Kreacja Kevina Spaceya w tym filmie znakomicie ilustruje relację na linii nauczyciel – uczeń, która poprzez zwykłą przyjaźń prowadzi do realizacji wspólnie założonych celów.

8. Kroniki portowe (2001) reż. Lasse Hallström

Kroniki_portowe.jpg

Grany przez Kevina Spaceya dziennikarz Quoyle po traumatycznych przeżyciach związanych zarówno z życiem zawodowym, jak i prywatnym, próbuje wraz z córką  odnaleźć spokój na odludziu. Przenoszą się do niewielkiej rybackiej osady, gdzie Quoyle znajduje pracę w lokalnej gazecie, przez co coraz bardziej angażuje się życie miejscowej społeczności. Dziennikarz nie może jednak cieszyć się nowym życiem, ponieważ prześladują go nieuporządkowane sprawy z przeszłości. Kevin Spacey na potrzeby roli Quoyla przytył aż 12 kilogramów, chociaż i tak spotkał się z opinią, że jest mimo wszystko za przystojny do tej roli. Niemniej jednak kunszt aktorski Spacey’a wziął górę i aktor został nominowany za tę rolę do BAFTY i Złotego Globu w 2002 roku.

7. Negocjator (1998) reż. F. Gary Gray

Negocjator.jpg

Starcie pomiędzy policjantem-negocjatorem wrobionym w morderstwo, a jego kolegą po fachu, który stara się ocalić przetrzymywanych zakładników. Pierwotnie rolę Chrisa Sabiana w Negocjatorze miał otrzymać Sylvester Stallone. Dla Kevina Spaceya przygotowana była główna rola Dannyego Romana. Gdy popularny Sly jednak nie wykazał zainteresowania, rolę Sabiana przeszła na Kevina, a odtwórcą Romana został Samuel L. Jackson. Był to na pewno doskanały wybór, gdyż obaj aktorzy wywiązali się ze swoich ról perfekcyjnie. Kevin Spacey w filmie prezentuje szeroki wachlarz umiejętności negocjatorskich. Jego celowe zagrywki i blefy to wspaniały pokaz sztuki aktorskiej i wraz z Samuelem L. Jacksonem stworzyli niezpomniane widowisko.

6. Tajemnice Los Angeles (1997) reż. Curtis Hanson

Tajemnice_Los_Angeles.jpg

Lata 50. Los Angeles. Zostaje aresztowana prawdziwa gruba ryba światku przestępczego, niejaki Mickey Cohen. Porachunki gangsterów doprowadzają do masakry w nocnym klubie. Ofiar jest 6, w tym niedawno zwolniony i zamieszany w czarne interesy policjant. Śledztwo prowadzi 3 detektywów, w tym Jack Vincennes grany przez Kevina Spaceya. W filmie grają również takie wybitne osobistości jak Russel Crowe, Kim Basinger czy Danny DeVito, jednak to Spacey był wówczas największą gwiazdą i wizytówką filmu. Ta wyjątkowa kreacja przyniosła aktorowi nominację do BAFTY w 1998 roku

5. Siedem (1995) reź. David Fincher

Siedem.jpg

Zobacz również: TOP 10: Najlepsze sceny z trylogii Ojciec Chrzestny

Siedem to widowisko w iście gwiazdorskiej obsadzie. Morgan Freeman, Brad Pitt, Gwyneth Paltrow… i Kevin Spacey. Nazwisko aktora nie pojawiło się jednak na plakatach promujących film ani napisach początkowych. Taka była wizja zarówno samego aktora, jak i reżysera. Miało to na celu wywołać u widzów efekt zaskoczenia w momencie, gdy w filmie faktycznie pojawi się Kevin Spacey. Chociaż aktora nie widzimy w wielu scenach, to jego zaskakująca i przyprawiająca o dreszcze rola mordercy Johna Doe, sprawia, że Siedem jest jednym z najbardziej kultowych filmów z jego udziałem.

4. K-PAX (2001) reż. Iain Softley

K-Pax.jpg

Kolejna niezapomniana kreacja Kevina Spaceya, który wcielając się w prota, potwierdził, że może odnaleźć się w każdej roli, nawet przybysza z dalekiej planety. Początkowo prot uznawany jest za szaleńca i schizofrenika wymagającego leczenia psychiatrycznego, jednak z czasem poprzez swoje zdolności i niebywałą inteligencję zaczyna zadziwiać zdezorientowanego psychiatrę Marka Powella, granego przez Jeffa Bridgesa. Początkowo do roli prota przymierzany był Will Smith, jednak w rezultacie zastąpił go Kevin Spacey, który przygotowywał się do roli m.in  odwiedzając pacjentów w szpitalach psychiatrycznych. Ciekawostką są również okulary noszone przez Kevina w filmie.  Podobno dostarczył je sam Bono z U2. 

3. Podejrzani (1995) reż. Bryan Singer

Podejrzani.jpeg

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć roli Kevina Spaceya jako Rogera Verbal Kinta w obsypanym nagrodami filmie Brayana Singera pt. Podejrzani z 1995 roku. Sam Spacey otrzymał za ten film swojego pierwszego w karierze Oscara w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy. Film przedstawia historię pięciu mężczyzn, którzy są podejrzewani o uprowadzenie ciężarówki.  W rezultacie zostają zamknięci w celi, gdzie wspólnie obmyślają skok. Kreacja kalekiego przestępcy w tym filmie otworzyła przed Kevinem drzwi do absolutnego panteonu gwiazd Hollywood.

2. House of Cards (2013-)

House_of_Cardsd.jpg

Zobacz również: TOP 15 – najlepsze sceny z serialu Breaking Bad

Gwiazda aktora na nowo rozbłysła po sukcesie serialu wyprodukowanego przez platformę Netflix pt. House of Cards. Premiera serialu miała miejsce w 2013 roku, a grający główną rolę Kevin Spacey jako charyzmatyczny prezydent Francis Underwood tak bardzo przypadł do gustu widzom na całym świecie, że serial doczekał się do tej pory aż 4 sezonów. 5 ma zaplanowaną premierę na 2017 rok. Fani serialu zgodnie twierdzą, że Kevin Spacey w House of Cards to prawdziwy majstersztyk i nie wyobrażają sobie innego aktora w tej roli. 

1. American Beauty (1999) reż. Sam Mendes

American_Beauty.jpg

Kevin Spacey jako znudzony dotychczasowym życiem i przeżywający kryzys wieku średniego 42-letni Lester Burnham, pewnego dnia postanawia całkowicie zmienić swoje życie. Rola w American Beauty to absolutne arcydzieło Kevina. Idealnie przedstawił postać Lestera, jako bohatera dramatu, również ze sporą dozą komedii. American Beauty odniosło spektakularny sukces, czego efektem było zgarnięcie prawie wszystkich najważniejszych statuetek podczas ceremonii rozdania Oscarów w 2000 roku. Kevin Spacey otrzymał za rolę Lestera Burnahama Oscara w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy i jest to największy sukces w jego karierze, i zdecydowanie zasłużona nagroda. 

Ilustracja wprowadzenia: mat. prasowe

Dziennikarz
Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?