the old guard background Advertisement

TOP 5: Filmy z największą liczbą remake’ów

Twórcy i studia uwielbiają odnawiać filmy. Nie jest dla widzów nic nowego – od lat co jakiś czas widzimy ten sam tytuł z innymi twarzami na plakatach. Czasami jest to strzał w dziesiatkę, tak jak na przykład było z filmem Infiltracja w reżyserii Martina Scorsese. Obraz zdobył ogromne uznanie i kompletnie przyćmił oryginał. Może zdarzyć się również na odwrót i remake po prostu zostanie zapomniany. Zdarzają się też sytuacje, kiedy jeden obraz zostanie na nowo nakręcony kilka razy. Sprawdźcie, które produkcje „odświeżano” najwięcej.


5. Manichitrathazhu (The Ornate Lock)

Thriller psychologiczny reżysera A. M. Fazila powstał 1993 roku w Indiach. Historia oparta jest na tragedii, która wydarzyła się w rodzinie  Alummoottil Tharavadu w XIX wieku. Produkcja opowiada o zjawiskach, jakie rozpoczęły się po otwarciu zakazanych drzwi domku nawiedzonego przez ducha tancerza. Film poruszał tematy nietypowe dla indyjskiej kinematografii. Mimo to, został najbardziej dochodowym filmem i zdobył nagrodę National Film Awards. Te osiągnięcia zapewne skłoniły twórców w Indiach do powtórzenia sukcesu poprzednika. W latach 2004 – 2008 trzy razy odnawiano tę produkcję: Apthamitra (Close friend) w reżyserii P. Vasu, Rajmohol Swapana Saha i Bhool Bhulaiyaa (The maze) Priyadarshana. W dodatku powstał remake ApthamitryChandramukhi (Moon-faced beauty), wyreżyserowany przez tą samą osobę.


4. Dziewięć królowych (Nueve Reinas)

Argentyński film z 2000 roku w reżyserii Fabiána Bielinsky’ego. Obraz skupia się wokół Juana, drobnego bandyty, który podczas nieudanej kradzieży poznaje doświadczonego złodzieja, Marcosa. Był to pierwszy pełnometrażowy film tego reżysera. Debiutanta chwalono nie tylko za kryminalną intrygę, ale i za wiarygodność bohaterów i dobrze zarysowane tło społeczne. Dziewięć Królowych wielokrotnie nagradzano na festiwalach na całym świecie. Produkcja została tak dobrze odebrana, że dorobiła się czterech remake’ów w latach 2004 – 2012: Criminal – Wielki przekręt Gregory’ego Jacobsa, Mistrz blefu Rohana Sippy’ego, Gulumaal: The Escape V. K. Prakasha i All the Best w reżyserii J. D. Chakravarthy.


 3. Naadodigal (Nomads)

Produkcja indyjskiego reżysera Samuthirakani miała swoją premierę w 2009 roku. Fabuła opowiada o trójce przyjaciół próbujących zeswatać jednego se starych znajomych z dziewczyną, którą kocha. Film zdobył bardzo pozytywne opinie i został jedną z największych produkcji 2009 roku w Indiach. W następnych latach obraz Samuthirakaniego został odnowiony aż pięć razy. Raz zrobił to sam reżyser oryginału (Shambo Shiva Shambo), w 2011 roku powstały trzy remake’i (Hudugaru, This is our story i Run), a w 2013 r. do kin wszedł ostatni (jak dotąd) film Rangrezz reżysera Priyadarshana.

Zobacz również: TOP7: Najlepsze filmy Thomasa Vinterberga


 2. Don

Film akcji reżysera Chandra Barota powstał w 1978 roku. W produkcji opowiedziana jest historia Vijaya, który po śmierci tytułowego Dona zostaje wytrenowany przez zastępce Inspektora Policji, by zająć miejsce szefa gangu. Obraz został trzecim najbardziej dodchodowym filmem 1987 roku w Indiach i zdobył kontynuację – Don 2. Już rok po premierze powstał pierwszy remake: Yugandhar. Popularność produkcji zauważył też R. Krishnamurthy i w 1980 r. wszedł do kin Billa – kolejny odnowiony Don. W latach 1986 – 2009 zostało nakręconych kolejne cztery obrazy: Sobharaj, Don i Billa (2007, 2009).


 1. Robin Hood

Pierwszy Robin Hood powstał już w 1912 roku i trwał 30 minut. Został wyreżyserowany przez Étienne Arnauda i Herberta Blaché. Kopia obrazu została wyeksponowana w 2006 roku przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Każdy zna historię Robin Hooda – złodzieja, który odbierał bogatym i dawał biednym. Zapewne jednym z powodów tak powszechnej znajomości tej legendy są filmy. Remake’ów produkcji z 1912 roku powstało aż dziesięć. Pierwszy raz zrobił to Michael Curtiz w 1938 roku, wypuszczająć do kin Przygody Robin Hooda. Film nagrodzono trzema Oscarama (za muzykę, dekorację wnętrz i montaż). W 1948 r. nakręcono dwa kolejne obrazy: The Bandit of Sherwood Forest i The Prince of Thieves. W latach 1952 – 1973 w kinach można było oglądać trzy inne produkcje: The Story of Robin Hood and His Merrie Men, Sword of Sherwood Forest i Robin Hood Walta Disneya. W 1991 r. raz jeszcze w kinach zawitały dwie historie o sławnym złodzieju: Robin Hood i Robin Hood: Książę złodziei. W 1993 r. powstała musicalowa wersja opowieści o Robin Hoodzie, która służyła także za parodię: Robin Hood – Faceci w rajtuzach. Najnowszy remake Robin Hood w kinach można było oglądać w 2010 roku w reżyserii Ridleya Scotta. Jednak wygląda na to, że nie będzie ostatni. W 2017 roku planowany jest film Robin Hood: Origins.

Ilustracja wprowadzenia: mat. prasowe

Miłośniczka seriali i kina. W wolnym czasie czyta komiksy, kryminały i książki historyczne.

Więcej informacji o
, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?