TOP 10: Robert Downey Jr. – najlepsze role

Robert Downey Jr. to aktor, którego w dzisiejszych czasach nie trzeba nikomu przedstawiać. Jednym z potwierdzeń tej tezy jest to, że przez trzy kolejne lata (2013, 2014, 2015) utrzymywał się na szczycie rankingu najlepiej zarabiających aktorów. Jeśli ktoś zapytałby nas o tego artystę dziesięć lat temu, mielibyśmy prawo się spodziewać, że nastąpiłaby cisza. A to to za sprawą tego, że grywał on przeważnie w małych i nic nieznaczących rolach, które nie dawały mu okazji pokazać się większej publiczności z paroma wyjątkami. Jego kariera nabrała tempa po roku 2008 roku. W tym czasie otrzymał on wiele ciekawych propozycji, które pozwoliły mu wyjść na prostą i na nowo przedstawić się widzom. Jak sam się przyznał, na początku lat 90. miał on spore problemy z alkoholem i narkotykami, które zamknęły mu drogę do samodoskonalenia się. Mimo wszystko udało mu się wyjść z nałogów i otworzyć swoją nową kartę ze świetlaną przyszłością wielkiego aktora. Dlatego pragniemy wam przedstawić ranking dziesięciu najlepszych ról aktora Roberta Downeya Jra. Zapraszamy.

10. Kiss Kiss Bang Bang (2005) reż. Shane Black

W tym filmie RDJ wciela się w postać Harry’ego Lockharta, który jest drobnym złodziejaszkiem. Po jednym z nieudanych napadów, uciekając przed policją, próbuje się schować na casting do filmu sensacyjnego. Po przekonującej grze aktorskiej udaje mu się otrzymać angaż w produkcji. Po wszystkim przeprowadza się do Hollywoodu, gdzie zostaje wprowadzony na salony. Na jednym z przyjęć spotyka swoją koleżankę oraz miłość z dzieciństwa Harmony. W tym właśnie miejscu poznaje swojego przyszłego partnera oraz opiekuna w przygotowaniu do roli Perry’ego van Shrike’a, którym jest detektywem z prawdziwego zdarzenia. Po serii wielu sprzeczek i kłótni w porozumieniu się, muszą oni razem współpracować w rozwiązaniu zagadki tajemniczego morderstwa.


9. Zanim odejdą wody (2010) reż. Todd Phillips

Reżyser filmu Todd Phillips, po wielkim sukcesie filmu Kac Vegas, wyprodukował kolejną komedię z przezabawnym duetem aktorskim. Tym razem na ekranach po raz pierwszy spotkali się Zach Galifianakis oraz Robert Downey Jr. Film ten opowiada historię ojca (Downey Jr.), który znajduję się po drugiej stronie kraju i musi zdążyć na narodziny swojego pierwszego dziecka. Podczas swojej podróży nieoczekiwanie spotyka Ethana (Galifianakis) przez którego może nie dostać się na czas. Od tego momentu zaczyna się przezabawna historia drogi oraz walka z czasem.


8. Wydział pościgowy (1998) reż. Stuart Baird

Robert Downey Jr. w doborowym towarzystwie składającym się z Tommy’ego Lee Jonesa oraz Wesley Snipes’a, gra postać agenta FBI, który został przydzielony do pomocy w schwytaniu Marka Sheridana (Snipes), który uciekł z transportu więziennego, po tym, jak został oskarżony i skazany za podwójne morderstwo. Rozpoczyna się polowanie i gonitwa o ogromnym zasięgu.


7. Zodiak (2007) reż. David Fincher

Film ten przedstawia jedna z najbardziej tajemniczych zagadek kryminalnych Stanów Zjednoczonych. Czterej dziennikarze-detektywi – w tych rolach Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr, Mark Ruffalo oraz Anthony Edwards – starają się rozwikłać sprawę dziwnych morderstw, które dzieją się na terenie San Francisco. Sprawca tych wydarzeń zwodzi policję oraz dziennikarzy tajemniczymi listami i zakodowanymi wiadomościami. Życie prywatne oraz zawodowe każdego z bohaterów zostaje zrujnowane podczas obsesyjnego pościgu za mordercą.


6. Chaplin (1992) reż. Richard Attenborough

Zobacz również: TOP 10: Najlepsze filmy Andrzeja Wajdy

Jednym z pierwszych największych sukcesów w karierze naszego aktora jest wcielenie się w kreacje Charliego Chaplina. Dzięki tej roli został on nominowany do Oscara za najlepszego aktora pierwszoplanowego. Film ten opowiada o Chaplinie, który przesiaduje w swojej szwajcarskiej posiadłości i przygotowuje swoją autobiografię. Produkcja ta jest jedną wielką retrospekcją, w której przedstawiane nam jest całe życie tego artysty.


5. Solista (2009) reż. Jon Wright

Steve Lopez (Downey Jr.) jest felietonista mieszkającym w Los Angeles. Jego małżeństwo rozpadło się, a on sam nie wie, co dalej robić ze sobą i swoją karierą. Pewnego dnia spacerując spotyka bezdomnego wiolonczelistę. Jak się wkrótce okazuje, ulicznym muzykiem jest Nathaniel Ayers (w tej roli Jamie Foxx), który uczęszczał do prestiżowej szkoły muzycznej. Z biegiem czasu Lopez zaczyna poznawać całą historię życia artysty i postanawia mu pomóc i odmienić jego życie.


4. Jaja w tropikach (2008) reż. Ben Stiller

Mało kiedy zdarza się, aby biały aktor zagrał czarnoskóra postać. Tak się wydarzyło w tym filmie. Ben Stiller, Jack Black oraz Robert Downey Jr. wyruszają do Wietnamu, by nakręcić nowy wojenny obraz na podstawie wspomnień jednego z żołnierzy. Jak już wspomniano Downey Jr. na potrzeby tego filmu stał się czarnoskórym aktorem Kirkem Lazarusem, który stara się za wszelką cenę wypaść jak najlepiej w ekranizacji książki. Jest to kolejna produkcja, za która Robert został doceniony i nominowany do Oscara tym razem za najlepszego aktora drugoplanowego.


3. Sędzia (2014) reż. David Dobkin

W tym filmie Downey Jr. Wciela się w rolę Hanka Palmera, adwokata odnoszącego sukces zawodowy. W pewnym momencie życia jest on zmuszony powrócić w rodzinne strony. Powodem tego wydarzenia jest pogrzeb jego matki. Główny wątek fabularny filmu opiera się na napiętych stosunkach z jego ojcem, w tej rolę wcielił się Robert Duvall. Na miejscu dowiaduje się również, że jego ojciec, lokalny sędzia, jest podejrzany o popełnienie morderstwa. Hank postanawia bronić ojca w sądzie i dowieść prawdy. W międzyczasie naprawiając swoje zaniedbane relacje z pozostałą częścią rodzinny.


2. Sherlock Holmes (2009) reż. Guy Ritchie

Postaci Sherlocka Holmesa nie trzeba nikomu przedstawiać, a w wykonaniu przez Roberta stała się już kultową. Fabuła filmu skupia się na dziwnych rytualnych morderstwach, które od pewnego czasu mają miejsce w Londynie. Detektyw Holmes wraz ze swoim przyjacielem, dr John Watsonem (Jude Law) pomagają Scotland Yardowi wykryć i złapać sprawcę. Jak się później składa, całą ta sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana i tylko słynny detektyw potrafi ją rozwiązać.


1. Iron Man (2008) reż. Jon Favreau

Na tym miejscu powinny się znaleźć wszystkie filmy z udziałem Roberta Downeya Jra, w których wcielił się w bohatera Marvela. W tym wypadku trzeba wybrać jeden, mimo że cała reszta stoi na równym poziomie. Właśnie ta produkcja jest magnum opus tego aktora. Iron Man to historia miliardera, przemysłowca i genialnego wynalazcy Tony’ego Starka. Który po drastycznych wydarzeniach z jego życia postanawia odsunąć swoją firmę od produkcji broni i postanawia wyprodukować nowoczesny kostium-zbroję. Z czasem i zgromadzonym doświadczeniem udaję mu się stworzyć coraz to bardziej potężne i rozbudowane wersje swojego kombinezonu. Zaczyna go używać do zwalczania przestępczości jako Iron Man.

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Zagorzały gracz, fan starych filmów akcji i filmów na podstawie komiksów.

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?