TOP 8: Najlepsze role Alicii Vikander!

Mimo że ta młoda szwedzka aktorka pojawia się w europejskich filmach dopiero od 5 lat, już zdążyła zaskarbić sobie serca wielu kinomanów. Początkowo grała tylko w skandynawskich produkcjach, ale gdy otrzymała Złotego Żuka – szwedzką nagrodę filmową w kategorii pierwszoplanowa rola kobieca – jej kariera zaczęła się dynamicznie rozwijać. W tej aktorce widać ogromny potencjał, a swoje genialne umiejętności aktorskie pokazuje w coraz to nowych i większych rolach. Dlatego też w tym rankingu pokazujemy 8 kreacji Alicii, które poprowadziły ją do sławy.


8. Siódmy syn (2014) reż. Sergey Bodrov

Luźna adaptacja powieści  Josepha Denaleya.  Alicia w roli Alice Deane , ukochanej głównego bohatera, który jako jedyny może powstrzymać powrót wielkiego zła na ziemię, pozornie nie miała zbyt wiele do grania. Teoretycznie wystarczy by płakała, tęskniła, kochała, a przy happy endzie rzuciła się w ramiona ukochanego i razem żyliby długo i szczęśliwie. Jednak jej postać okryta jest zasłoną tajemniczości, co sprawia, że jest jeszcze bardziej urodziwa i intrygująca. Niestety para zakochanych ginie w cieniu sławniejszych aktorów – Julianne Moore czy Jeffa Bridges’a, a wątek miłosny jest spłycony, co nie pozwoliło Vikander dać jeszcze więcej z siebie. A szkoda.

Zobacz również: Tomb Raider – Alicia Vikander obiecuje świeże podejście do genezy Lary Croft


7. Kryptonim U.N.C.L.E. (2015) reż. Guy Ritchie

Nietypowe połączenie filmu szpiegowskiego z lat 60 z komedią. Alicia Vikander jako Gaby Teller pomaga dwóm agentom z dwóch różnych organizacji szpiegowskich –KGB i CIA – w powstrzymaniu organizacji przestępczej, która planuje rozpowszechnienie po świecie broni nuklearnej. Owej organizacji pomaga przymuszony do tego zaginiony niemiecki profesor, który jest ojcem Gaby. Mimo że reżyser na pierwszy plan chciał wysunąć humorystyczne sprzeczki między dwójką agentów, postać Vikander nie odstaje zbytnio od nich i stanowi swego rodzaju wisienkę na torcie w kreacji głównych bohaterów.

 Alicia Vikander, uncle


6. Jason Bourne (2016) reż. Paul Greengrass

Jasona Bourne’a nie trzeba nikomu przedstawiać. On ucieka, CIA goni. I tutaj właśnie mogła wykazać się Alicia jako Heather Lee – młoda, ambitna agentka CIA, której zależy na dobrze wykonanej pracy. Sposób wykreowania jej postaci sprawia wrażenie, że ma pewne miejsce w kontynuacji. O ile powstanie.

 Alicia Vikander, Jason Bourne


5. Kochanek królowej (2012) reż. Nikolaj Arcel

Jeden z pierwszych głośniejszych filmów z udziałem Alicii Vikander.  Wcieliła się ona w rolę duńskiej królowej Karoliny Matyldy Hanowerskiej, żony króla Chrystiana VII, która wdała się w romans z wpływowym politykiem i lekarzem Johannem Friedrichem Struensee, zatrudnionym do opieki nad jej chorym psychicznie mężem. Vikander idealnie znajduje się w roli osoby zagubionej pomiędzy dwiema racjami. Musi wybierać pomiędzy ogromnym uczuciem jakim obdarzyła kochanka, jego oświeceniowymi wizjami Danii, a zagubieniem i niezrozumieniem ze strony poddanych i własnego małżonka. Wspaniale wykreowany Struensee przez Madsa Mikkelsena uzupełnia relacje panujące na duńskim dworze w każdym szczególe. Film zdecydowanie na plus.

 Alicia Vikander


4. Hotel (2013) reż. Lisa Langseth

Mniej znany film produkcji skandynawskiej. Sam film arcydziełem może nie jest, ale na pewno warto zwrócić uwagę na rolę Alicii. Erika, młoda kobieta, której nic nie brakuje – ma przyjaciół, kochającego męża, w pracy odnosi sukcesy, a co najważniejsze, spodziewa się dziecka. Zaplanowała już wszystko, urządziła pokój dla dziecka, kupiła ubranka i wszelkie potrzebne sprzęty. Jednak wszystko komplikuje się w chwili porodu. Dziecko rodzi się przedwcześnie. Jest chore. Erika wpada w depresję poporodową i zapisuje się do grupy wsparcia. Poznaje tam grupkę ludzi, którzy przedstawiają jej zasadę: życie jest jak hotel – jeśli ci się w nim coś nie podoba, po prostu zmień pokój. Razem z nimi zaczyna podróżować po hotelach by na nowo walczyć ze swoimi traumami. Zagubienie w świecie i próby poszukiwania swojego miejsca i swojego ja – za to należy się Vikander pochwała.

 Alicia Vikander Hotel


3. Testament młodości (2014) reż. James Kent

Film zrealizowany na podstawie autobiograficznej książki Very Brittain. Akcja dzieje się tuż przed wybuchem I wojny światowej. Vera dostaje się na wymarzone studia na Oxfordzie. Wydaje jej się, że największym problemem jest ciężka praca na uczelni i przekonanie niepewnych rodziców do jej planów na przyszłość. Jednak rzeczywistość ma to do siebie, że lubi weryfikować plany. Wybucha wojna, jej brat Edward oraz  przyjaciele Victor i Roland idą na front. Kłopoty kumuluje fakt, że Vere i Rolanda połączyła miłość. W tej sytuacji Vera decyduje się na drastyczny krok: porzuca studia i wstępuje do pielęgniarek niosących pomoc żołnierzom. Filmów mówiących o okrucieństwie wojny było mnóstwo, ale ten jest wyjątkowy. Świadectwo wojny widziane z oczu kobiety jest zaprezentowane przez Alicie na najwyższym poziomie.

 Alicia Vikander

Zobacz również: Euphoria – Alicia Vikander i Eva Green na pierwszym fotosie


2. Ex-machina (2015) reż. Alex Garland

Przerażająca wizja przyszłości, pokazująca do czego może doprowadzić ludzka nierozwaga i nieostrożne eksperymentowanie. Android Ava jest wynikiem eksperymentów nad sztuczną inteligencją. Jest poddawana testowi, który ma na celu sprawdzenie świadomości i myślenia. Jednak eksperyment wymyka się spod kontroli i okazuje się, że Ava ma w sobie więcej z człowieka niż do tej pory uważano.

 ex machina alicia vikander


1.Dziewczyna z portretu (2015) reż. Tom Hooper

Kopenhaga. Einar i Gerda Wegenerowie, małżeństwo malarzy, wiedzie spokojne życie. Jednak wszystko zaczyna się komplikować, gdy Gerda w poszukiwaniu modelki do swojego obrazu namawia Einara do przebrania się za kobietę. Powoduje to, że z czasem uwalnia się ukryta druga osobowość Einara – Lili. Temat kontrowersyjny, aczkolwiek na czasie, mimo że Hooper umieścił akcję w innych realiach czasowych. Gra aktorska Vikander – na najwyższym poziomie. Zrozumienie męża, przemian w jego życiu, poszukiwania własnego ja z całą pewnością nie przyszło aktorce łatwo. Ale zostało to wynagrodzone w postaci Oscara. 

2437767 alicia vikander w filmie dziewczyna

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Stały współpracownik

Wielbiciel francuskich komedii i ogromny fan Gwiezdnych Wojen. W wolnych chwilach lubi oderwać się od rzeczywistości przy dobrych animacjach

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?