TOP 10: Najlepsze role Bena Afflecka

Aktorstwem interesował się od dzieciństwa. Jego ścieżka kariery prowadziła od występu w reklamie Burger Kinga, poprzez seriale telewizyjne, aż po wysokobudżetowe produkcje filmowe. Aktor, reżyser, scenarzysta, zdobywca dwóch statuetek Oscara. Zastanawiacie się, o kogo chodzi? Przed Wami Ben Affleck i jego dziesięć najlepszych ról.


10. W pogoni za Amy (1997) reż. Kevin Smith

Fabuła tej komedii romantycznej oscyluje wokół kariery dwóch twórców komiksów oraz wątku miłosnego jednego z nich, Holdena McNeila (Ben Affleck), i biseksualnej Alyssy (Joey Lauren Adams). Historia pełna jest napięć oraz humoru typowego dla Kevina Smitha. Rola, w którą wcielił się Affleck sprawia, że widz utożsamia się z graną przez niego postacią i jej oczami patrzy na uczuciowe dylematy, przed którymi staje Holden.

a pogoni za amy 

Zobacz również: Księgowy – recenzja nowego filmu z Benem Affleckiem


9. Uczniowska balanga (1993) reż. Richard Linklater

Jeśli chcecie poczuć klimat lat siedemdziesiątych, licealnych imprez oraz hipisowskiej subkultury, to jest to pozycja obowiązkowa. Najstarsi uczniowie szkoły średniej organizują otrzęsiny dla nowoprzybyłych. W celu uczczenia ostatniego dnia nauki, a tym samym początku wakacji, jeden z maturzystów planuje zorganizować imprezę. Plany wspólnej zabawy zawisły jednak na włosku. Fred O’Bannion (Ben Affleck) uczestniczy w bezwzględnych i dość brutalnych otrzęsinach. Mimo niewielkiej roli, aktor doskonale przedstawił postać typowego nastolatka z lat siedemdziesiątych, który ustala hierarchię w grupie społecznej licealistów.

uczniowska balanga


8. Hollywoodland (2006) reż. Allen Coulter

Film oparty na prawdziwej historii hollywoodzkiego aktora George’a Reevesa debiutującego w słynnym Przeminęło z wiatrem. Popularność przyniosła mu główna rola w serialu telewizyjnym Adventures of Superman. Ta sama rola zablokowała dalszy rozwój jego kariery – widzowie kojarzyli go wyłącznie z serialem, przez co wytwórnie nie chciały angażować go w swoje filmy. Reeves zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Film jest próbą odpowiedzi na przyczyny zagadkowej śmierci aktora. Obnaża sekrety życia prywatnego gwiazd Hollywood połowy XX wieku. George Reeves zagrany przez Afflecka jest postacią niezwykle tajemniczą. Jego gra aktorska, momentami ekspresyjna, buduje napięcie oraz wprowadza w nastrój intrygi. Idealnie wcielił się w postać enigmatycznego hollywoodzkiego aktora.

hollywoodland


 7. Miasto złodziei (2010) reż. Ben Affleck

Historia Douga MacRaya (Ben Affleck), przywódcy gangu dokonującego bezwzględnych napadów na banki, rozwija się w sposób zaskakujący. Nie spodziewał się on bowiem, że obiektem jego westchnień może stać się jedna z zakładniczek – dyrektor banku Claire Keesey (Rebecca Hall). Główny bohater tworzy swoje alter ego, jednak jego intryga kiedyś musi dobiec końca…
Odtwórca roli MacRaya stworzył postać łączącą cechy brutalnego kryminalisty z uczuciowym kochankiem. Jest w oczach widza wiarygodny zarówno jako zwykły chłopak, jak i groźny przestępca. Kreuje w ten sposób dwuwymiarowość postaci i obrazuje liczne dylematy, które przeżywa.

miasto złodziei


 6. W firmie (2010) reż. John Wells

Wśród gwiazdorskiej obsady tego filmu (Kevin Costner, Tommy Lee Jones) nie mogło zabraknąć Afflecka. Trzech pracowników wielkiej korporacji, wśród nich Bobby Walker (Ben Affleck), otrzymuje wypowiedzenie. Podejmują usilne próby odnalezienia się w nowej sytuacji. Przyzwyczajenie do wystawnego życia musi ustąpić miejsca nieznanym dotychczas wyzwaniom. Bobby stara się by okoliczności nie wpłynęły negatywnie na jego relacje z rodziną. Affleck konsekwentnie kreuje postać mężczyzny, który jest pogodzony z porażką, jednak nie zamierza poddać się bez walki.

w firmie


 5. Stan gry (2009) reż. Kevin Macdonald

Im dalej w las, tym więcej drzew… Reporter McAffrey (Russell Crowe)  wpada na trop afery politycznej z morderstwem w tle. Prowadzone przez niego dziennikarskie śledztwo ujawnia coraz dziwniejsze okoliczności sprawy. Nie bez znaczenia pozostaje postać Stephena Collinsa (Ben Affleck), którego asystentka prawdopodobnie została zamordowana. Afflecka widzimy w tym filmie nieco odmienionego zarówno jeśli chodzi o jego wygląd, jak i grę aktorską. Świetnie odnalazł się w klimacie thrillera, pokazując na co go stać.

stan gry


 4. Operacja Argo (2012) reż. Ben Affleck

Kolejne dzieło reżyserskie Afflecka, który wcielił się także w postać Tony’ego Mendeza – agenta CIA.
Amerykańską ambasadę w Iranie opanowują poplecznicy Chomeiniego. Jako zakładników biorą grupę obywateli USA. Sześciu z nich udaje się uciec, jednak wciąż ich życie jest zagrożone. CIA podejmuje ryzykowną próbę uwolnienia ich metodami, które mogą zakrawać o szaleństwo. Kunszt filmowy i aktorski odtwórcy głównej roli i reżysera w jednym potwierdza nagroda Oscara przyznana za najlepszy film w roku 2013. Zaskakujące może wydawać się to, że nieprawdopodobnie brzmiąca historia jest oparta na faktach.

argo

Zobacz również: Recenzja filmu Operacja Argo


 3. Armageddon (1998) reż. Michael Bay

Historia rozpoczyna się na osiemnaście dni przed spodziewaną apokalipsą. W stronę ziemi zmierza asteroida. Amerykanie po raz kolejny zamierzają uratować świat. Frost (Ben Affleck) jest jednym z tych, których poświęcenie może oddalić ryzyko zagłady. Mimo dramatycznej sytuacji przedstawionej w filmie autorom udało się umiejętnie wpleść wątek miłosny. Affleck świetnie sprawdził się w katastroficznych scenach dowodząc swych wszechstronnych umiejętności aktorskich.

armageddon


 2. Zaginiona dziewczyna (2014) reż. David Fincher

Fabuła tego dramatu opiera się na powieści Gillian Flynn pod tym samym tytułem. Ben Affleck odgrywa rolę byłego dziennikarza Nicka Dunne’a, którego żona znika bez śladu w piątą rocznicę ich ślubu. Fakt, że od pewnego czasu małżeństwo przeżywało kryzys sprawia, że Nick staje się głównym podejrzanym. W przeciwieństwie do roli aktora, którą odgrywał w filmie W Firmie, tutaj nie potrafi stawić czoła problemom, sprawia wrażenie zagubionego. Mimo, że jego nieprzekonujące zachowanie utwierdza opinię publiczną o winie Dunne’ya, on stara się dowieść swojej niewinności.

zaginiona dziewczyna


 1. Buntownik z wyboru (1997) reż. Gus Van Sant

Scenariusz do dzieła został napisany przez aktora pierwszoplanowego Matta Damona oraz Bena Afflecka, który w tym filmie podjął się stworzenia roli Chuckiego Sullivana – kumpla głównego bohatera. Mistrzowskie dzieło otrzymało dwie Nagrody Akademii Filmowej. Chociaż rola Bena nie była najważniejszą w filmie, to pozwoliła mu na rozwinięcie skrzydeł. Przedstawił się widzom jako postać kontrastującą w stosunku do głównego bohatera. Mimo niewielkiego pola do popisu pokazał, że stać go na każdy rodzaj gry aktorskiej, która wcale nie pozostaje w cieniu aktorów pierwszoplanowych. 

buntownik z wyboru

Stały współpracownik

Studentka kulturoznawstwa, organizatorka festiwali filmowych i muzycznych, fanka Johna Cassavetesa i miłośniczka progresywnego rocka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oskar6 pisze:

A gdzie Batman? Czy to kpina?

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?