Advertisement
Advertisement

TOP 8: Amy Adams – najlepsze role

Amy Adams to amerykańska aktorka, która przez ostatnie piętnaście lat na stałe zagościła na ekranach filmowych. Początki jednak nie były łatwe – najpierw marzyła o karierze baleriny, jednak doznana kontuzja zmusiła młodą Adams do przerwy w treningach, którą dobrze wykorzystała. Film Zabójcza piękność okazał się jej aktorskim debiutem otwierającym przed nią nowe możliwości. Pojawiła się w kilku produkcjach, choć niektóre chyba należałoby uznać za nieszczególnie udane, przykładowo Szkoła uwodzenia 2. Za pewien przełom w jej rozwijającej się karierze można uznać występ u boku Leonardo DiCaprio, choć dopiero rola w późniejszym filmie została doceniona przez krytyków. Przed wami subiektywny ranking najlepszych ról Amy Adams.


8. Złap mnie, jeśli potrafisz (2002)

złap mnie jeśli potrafisz

Spotkanie na planie filmowym Leonarda DiCaprio, Toma Hanksa, czy Christophera Walkena, musiało być nie lada przeżyciem dla Amy Adams. Produkcja opiera się na prawdziwej historii Franka Abagnale’a, który był najmłodszą osobą w historii znajdującą się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców FBI. Przed widzem nieco ponad dwie godziny dobrej zabawy przy komedii kryminalnej w reżyserii Stevena Spielberga. Nie można zaprzeczyć, że rola Adams, która wcieliła się w Brendę Strong, nie stanowi głównego wątku filmu. Mimo wszystko amerykańska aktorka miała niewątpliwą szansę uczyć się od najlepszych, a umiejętności te wykorzystała w późniejszych kreacjach swoich postaci dostrzeżonych przez krytyków.


7. Świetlik (2005)

świetliki

Produkcja stosunkowo nieznana dla większości widzów, a to właśnie dzięki niej Amy Adams wybiła się w świecie filmowym. W Świetliku aktorka wcieliła się w żonę brata głównego bohatera, która ma tendencje do opowiadania każdemu wszelkich detali dotyczących jej życia. Adams stworzyła niezwykle barwną i wyrazistą postać, jednocześnie zachowując przy tym dużo naturalności. Nie były więc dużym zaskoczeniem nominacje oraz nagrody za drugoplanową kreację, między innymi Critics’ Choice. Co warte jest podkreślenia, Amy Adams doczekała się pierwszej nominacji do Oscara w kategorii najlepsza rola drugoplanowa (ostatecznie tę nagrodę zgarnęła Rachel Weisz za film Wierny ogrodnik).


6. Mistrz (2012)

mistrz

Amy Adams trafiła ponownie na znakomitą obsadę aktorską, która jednak przyczyniła się do tego, że jej rola nie mogła być aż tak wyrazista. W filmie Mistrz w reżyserii Paula Thomasa Andersona wystąpiła u boku Joaquina Phoenixa oraz Philipa Hoffmana. Fabuła opowiada o Freddiem, który po wojnie nie potrafi odnaleźć swojego miejsca, do czasu gdy poznaje przywódcę religijnego Lancastera Dodda. Tworzy się między nimi specyficzna więź na wzór stosunku mistrz-uczeń, choć nie tylko. Adams wcieliła się w rolę żony przywódcy – Peggy Dodd, i mimo że nie stanowi ona centralnej postaci w filmie, jej wpływ na innych bohaterów jest nie do przecenienia. Gdyby na to spojrzeć w ten sposób, że to ona i jej kobiecość tak naprawdę sprawuje władzę nad innymi członkami religijnej społeczności?


5. Fighter (2010)

fighter

Film, obok którego nie da się przejść obojętnie! W pamięć zapadają przede wszystkim świetnie wykreowane sylwetki bohaterów – większość otrzymanych nagród należało właśnie do kategorii najlepszy aktor/aktorka. Amy Adams doczekała się kolejnej nominacji do Oscara, jednak i tym razem musiała uznać wyższość rywalki. W filmie Davida Russella wcieliła się w rolę barmanki Charlene Fleming, próbującej wyrwać swojego chłopaka z objęć pokręconej rodziny. Fighter jest historią o życiu profesjonalnego boksera oraz jego brata, który zostaje jego trenerem.


4. Zaczarowana (2007)

zaczarowana

Ponownie doczekaliśmy się filmu, gdzie Amy Adams zagra główną rolę, a nie jedynie drugoplanową postać. Choć Zaczarowana nie jest najwyżej ocenianą produkcją z Adams, to jednak trzeba przyznać, że ciężko aktorce zarzucić, aby zagrała źle. Stworzony przez nią portret księżniczki na pewno wpasowuje się w pewien utarty schemat, ale jednocześnie czuć powiew świeżości ze względu na ekspresję Adams. Rozmyślania, czy księżniczce uda się odnaleźć księcia we współczesnym Nowym Jorku, umili nam między innymi piosenka That’s How You Know, za którą aktorka otrzymała nagrodę Grammy.


3. Wątpliwości (2008)

wątpliwości

Fabuła filmu oparta jest o tytułową wątpliwość – kierująca szkołą zakonnica oskarża księdza o niestosowne kontakty z uczniem. W rolach tych zobaczymy Meryl Streep i Philipa Hoffmana. W tak dobrze rozegranej przez tę dwójkę całości, Adams zdołała przykuć uwagę widza postacią młodej, a do tego dość naiwnej zakonnicy. Zagubienie, które rysuje się na jej twarzy, wzmacnia portret psychologiczny tej drugoplanowej bohaterki, przez co charakteryzacja ta zostaje gdzieś w tyle głowy. Amy Adams mogła dopisać na swoim koncie kolejną nominację do Oscara.


2. Wielkie oczy (2014)

wielkie oczy

Film Tima Burtona to nie opowieść o sztuce. To historia o psychicznej przemocy domowej, choć zaserwowana widzowi w niezwykle kolorowy sposób. Subiektywnie wydaje się, że to najbardziej dojrzała rola Adams spośród wszystkich dotychczasowych – rola, która wymagała od niej nie tylko ogromu pracy, ale również wielkiego zaangażowania emocjonalnego. Wytworzona przez nią postać przyciąga uwagę odbiorcy, dodatkowo pozwala w jakiś sposób utożsamić się z główną bohaterką. Mimo że nie jest to typowy film Burtona, wydaje się, że Adams wraz z Christophem Waltzem stworzyli naprawdę niezwykły świat. Aktorka zagrała rolę Margaret, której mąż przypisuje sobie autorstwo do jej pięknych obrazów.


1. American Hustle (2013)

american hustle

Powiedzmy sobie wprost – to nie był łatwy wybór. Amy Adams w American Hustle zapada po prostu w pamięć na długi, długi czas. Nie da się również ukryć faktu, że film ma niemalże wymarzoną obsadę – obok niej na ekranie ujrzymy Bradley’a Coopera, Jennifer Lawrence, Christiana Bale’a, Jeremy’ego Rennera. Amerykańska aktorska wciela się w rolę Sydney Prosser – niezależnej, zawsze świetnie ubranej kobiety, czym zdobyła już piątą nominację do Oscara, choć pierwszy raz w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Prosser jest partnerką oraz kochanką zawodowego oszusta Irvinga Rosenfelda, który zostaje wmanewrowany do współpracy z FBI. Jeśli ktoś w jakiś sposób przeoczył tę pozycję filmową, powinien jak najszybciej po nią sięgnąć.

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Chodźmy do kina!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?