the old guard background Advertisement

TOP 10: Jake Gyllenhaal – najlepsze role

Jake Gyllenhaal jest znakomitym aktorem, a jego ostatnie role tylko to potwierdzają. Przyglądając się i analizując jego grę aktorską, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że Jake Gyllenhaal jest jak wino. Im starszy, tym lepiej smakuje. Z każdą nową produkcją wyraźnie widać jego rozwój aktorski. Nigdy nie gra tak samo, nigdy nie cofa się do stanu wcześniejszego. Z każdą nową rolą stawia sobie coraz większe wyzwania. Dowodem na to może być coraz większa częstotliwość przyznawanych mu nominacji oraz nagród (32 nominacje, w tym jedna nominacja do Oscara, 2 nominacje do Złotego Globu, oraz zdobyta nagroda BAFTY i Independent Spirit). Kto wie, czy w przyszłorocznych Oscarach znowu nie powalczy o nagrodę główną, gdyż dziś, w polskich kinach debiutuje wysoko oceniany, najnowszy film Toma Forda pt. Zwierzęta nocy. Produkcja opowiada o właścicielce galerii w Los Angeles, która pewnego dnia otrzymuje rękopis brutalnego thrillera, a zarazem pierwszej książki jej byłego męża. Zgłębiając się w lekturę, kobietę nawiedzają wspomnienia z jej wcześniejszego życia, zmuszając ją do zmierzenia się z dręczącymi ją demonami przeszłości. U boku Amy Adams, w rolę ex męża wciela się Jake Gyllenhaal, którego gra aktorska jest wychwalana w niemal każdej recenzji. Czy rzeczywiście rola tego aktora jest tak wspaniała, jak ją opisują? Zobaczymy. W międzyczasie przyjrzyjmy się bliżej dotychczasowym dokonaniom aktora, które zachwyciły niejednego krytyka filmowego. Zapraszamy.


10. Autostrada (2002)

Mało znany film z Jaredem Leto i Jakem Gyllenhaalem. Produkcja opowiada o Jacku (Leto), czyścicielu basenów romansującym z żoną swojego pracodawcy, który jest również znanym gangsterem w Las Vegas. Gdy mąż odkrywa romans, wydaje wyrok na chłopaka. Jack postanawia uciec z miasta, zabierając ze sobą najlepszego przyjaciela, Pilota (Gyllenhaal). Obaj wyruszają w podróż pełną przygód i niespodzianek. Gyllenhaal w filmie gra nie tylko przyjaciela Leto, ale również handlarza narkotyków, który posiada dobre serce, a wszystko, co robi, robi w dobrych intencjach. Bywa zazdrosny, momentami bredzi, ale cokolwiek by nie robił, zawsze wygląda i zachowuje się niezwykle realistycznie, prześcigając w swojej pracy nawet Jareda. Bez Gyllenhaala i jego ciągłegło odurzonego wzroku, humoru i szczerości, film nie byłby taki sam.

autostrada


9. Dosięgnąć kosmosu (1999)

Film opowiada o autentycznej historii Homera Hickmana, nastolatku z małego miasteczka, który zainspirowany wysłaniem w kosmos pierwszego, sztucznego satelity Ziemi, postanawia wyjść naprzeciw wszelkim trudnościom i zbudować własną rakietę. Produkcja ta była pierwszym przełomem w początkowej karierze Gyllenhaala. Chłopak doskonale zagrał młodego marzyciela, a pełne wyrazu oczy aktora nieustannie ukazują zarówno tęsknotę do gwiazd, jak i walkę o akceptację ojca w realizacji swoich marzeń.

dosięgnąć kosmosu


8. Donnie Darko (2001)

To chyba najbardziej pamiętna rola aktora, z którą najczęściej jest utożsamiany. Gyllenhaal wciela się w nastolatka, który pewnej nocy zostaje obudzony przez człowieka-królika, nakazując mu opuszczenie domu. Tym samym tajemniczy przybysz ratuje chłopakowi życie i wyjawia, że do końca świata pozostało 28 dni. Od tej chwili Donnie robi to, co nowy przyjaciel mu każe, a każdy jego czyn ma ogromny wpływ na rzeczywistość. Gyllenhaal doskonale wczuwa się w swoją rolę, przez co umożliwia nam lepsze zrozumienie granej przez siebie postaci. Sposób poruszania się, jego mimika są hipnotyzujące i sprawiają, że pasują idealnie do tytułowego bohatera.

donnie darko


7. Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej (2005)

Akcja filmu toczy się w czasie operacji o nazwie Pustynna Burza, która miała miejsce w czasie I wojny w Zatoce Perskiej. Opowiada o rozczarowaniu, z jakim przyszło się zmierzyć żołnierzom amerykańskim po dotarciu do Iraku. W filmie obserwujemy losy pewnego żołnierza należącego do elitarnej jednostki snajperów, któremu zamiast walki przyszło patrolowanie piaszczystych równin w Iraku. Produkcja ta była drugim przełomem w karierze aktora. Gyllenhaal tą kreacją udowodnił, że potrafi nie tylko grać niewinnych, zagubionych chłopców, ale także twardego, hardego mężczyznę, świetnie ukazując przy tym wszelkie emocje, które targają żołnierzem pozostawionym w bezczynności.

jarhead


6. Labirynt (2013)

W filmie śledzimy sprawę porwania dwóch dziewczynek z małego miasteczka. Gdy akcja poszukiwawcza nic nie daje, a podejrzany wychodzi na wolność, ojciec jednej z zaginionych, zrażony bezradnością organów ścigania, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Gyllenhaal przybiera w filmie nową twarz – twardego, pewnego swoich umiejętności detektywa, ogarniętego obsesją konieczności rozwiązania sprawy. Jego mowa ciała, zwłaszcza widoczna nerwowość i ciągłe mruganie oczami, są wprost fenomenalne. 

labirynt,

Redaktor

Miłośniczka kina nowej przygody, komedii i filmów gangsterskich. Zakochana w miłosnej trylogii Linklatera, La La Land, Ostatnim Mohikaninie, Szklanej pułapce i Drive. Najlepsze seriale? Przyjaciele, Młody Papież, The Wire, Buffy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?