TOP7: Rachel Weisz – najlepsze role

Karierę filmową rozpoczęła równo dwadzieścia lat temu. Zagrała w pięćdziesięciu produkcjach i odebrała pięć nagród, w tym Oscara i Złoty Glob dla Najlepszej aktorki drugoplanowej. Od zeszłego tygodnia na ekranach kin możemy zobaczyć ją w Świetle między oceanami – z tej okazji przygotowaliśmy dla Was subiektywny ranking siedmiu ról Rachel Weisz, które zasługują na przypomnienie. 

7. Mumia (1999), reż. Stephen Sommers
Oczywiście, to Mumia film z gatunku familjne kino przygodowe. Jednak dzięki Weisz postać Evelyn „Evy” Carnahan wzbudza sympatię widzów bez względu na ich wiek. Dumna – i to jak! – z bycia bibliotekarką, momentami urocza, momentami zadziorna, inteligentna i dzielna, a do tego równie charyzmatyczna, co główny bohater. Z mumią czy bez, trzecia część serii bez niej to zdecydowanie nie to samo… 
 
6. Jagodowa miłość (2007), reż. Kar Wai Wong
Sue Lynn, czyli femme fatale z prawdziwego zdarzenia. Nie jest, a bywa. Ale za to w jakim stylu! Ilekroć pojawia się na ekranie, nie mamy najmniejszych wątpliwości, że mogłaby złamać więcej, niż jedno serce, specjalnie się do tego nie przykładając. W dodatku nie żałuje sobie alkoholu i niezwykle przekonująco ujawnia smutki, które pragnie w nim utopić. Weisz świetnie udało się nie tylko wejść w rolę, to pokazując pazurki, to je chowając, ale także wykreować bodaj najbardziej charakterystyczną w filmie postać. 
 
5. Źródło (2006), reż. Darren Aronofsky 
hugh jackman darren aronofsky rachel weisz ellen burstyn its not perfect but its mine

Weisz jest tu magnetyczna, że wyjątkowo trudno oderwać od niej wzrok; trudno również dziwić się granym przez Hugh Jackmana bohaterom, którzy – tak w realiach szesnastowiecznych, jak i współczesnych, nie potrafią się jej oprzeć. Magiczna aura charakteryzuje nie tylko sam film – roztacza ją wokół siebie głównie Isabel / Izzy, bez względu na okoliczności i charakteryzację równie mocno hipnotyzując spojrzeniem, głosem, sposobem bycia. Bądźmy szczerzy: któż nie uwierzyłby w zapewnienie o życiu wiecznym, skoro na ekranie pada ono z ust tak eterycznej postaci? 

4. Młodość (2015), reż. Paolo Sorrentino 

film jane fonda youth michael caine rachel weisz

Choć pierwsze skrzypce w Młodości gra dwóch mężczyzn, damsko-męski duet, którego częścią jest właśnie Weisz, także zasługuje na uznanie. Lena Ballinger, córka kompozytora Freda, przybywa go odwiedzić po bolesnym rozstaniu. Okazuje się jednak, że jej relacja z ojcem jest znacznie bardziej skomplikowana, niż z niewdzięcznym małżonkiem. Momenty, w których kobieta otwiera się i wyrzuca z siebie to, co dotychczas tłumiła, angażują widza tak samo jak te, w których wzrusza się, rozczula, złości lub próbuje odbudować poczucie własnej wartości i relację z rodzicem. Dojrzałość i delikatność w jednym, czyli Weisz w pełnej krasie. 

3. Agora (2009), reż. Alejandro Amenábar
Hypatia. Filozofka, astronomka, „męczennica nauki”. Kontrast między wewnętrzną siłą, mądrością i poczuciem misji granej przez Weisz bohaterki przejmująco kontrastują z brutalnością starożytnych realiów: świata zdominowanego przez mężczyzn i fanatyzm religijny. Nawet, jeśli obsypana nagrodami Goya Agora nie jest w stu procentach wierna faktom, jest absolutnie widowiskowa. Zupełnie tak, jak odtwórczyni roli Hypatii – przekonująca i przejmująca.
 
2. Wierny ogrodnik (2005), reż. Fernando Meirelles
movies cinema ralph fiennes rachel weisz one of my favorite moviesmovies cinema ralph fiennes rachel weisz one of my favorite movies
 
Rola w pełni zasłużenie nagrodzona Oscarem, Złotym Globem, statuetką Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz BIFĄ dla Najlepszej aktorki drugoplanowej. O angaż ubiegały się Nicole Kidman, Kate Winslet, Evę Green i Natalie Portman, ale po seansie – o ile nie w trakcie jego trwania – nie ma najmniejszych wątpliwości, że właśnie za sprawą Weisz empatyczna, ale i bezkompromisowa, pełna życia, wierna swoim ideałom aktywistka Tessa Quayle to postać, którą pamięta się – oraz opłakuje – równie długo, co samą ekranizację powieści Johna le Carré.

1. Niewygodna prawda (2010), reż. Larysa Kondracki 

charlize theron

Kathryn Bolkovac: amerykańska policjantka, która po dołączeniu do misji w Bośni odkrywa nie tylko, że ma tam miejsce handel kobietami, ale także że stoją za nim organizacje odpowiedzialne za zaprowadzenie pokoju. Oparta na faktach, druzgocąca historia, a w samym jej centrum: Weisz wcielająca się w autentyczną, żyjącą nadal kobietę; próbującą – być może naiwnie – na nowo zaprowadzić w obcym sobie świecie porządek, albo przynajmniej stanowczo sprzeciwić się zastanej tam, haniebnej sytuacji. Skrajne, raz po raz wstrząsające bohaterką emocje – od niedowierzania, niepokoju i współczucia, przez oburzenie, obrzydzenie, po bezsilność i wściekłość towarzyszą także widzom. Ani ten film, ani ta kreacja aktorska nie dadzą o sobie łatwo zapomnieć. 

Ilustracja wprowadzenia: TheHollywoodReporter.com

Dziennikarz

Studentka czwartego roku Tekstów Kultury UJ.
Ze świata literatury najbardziej lubi powieści, ze świata muzyki - folk, ze świata kina - (melo)dramaty oraz indie. I Madsa Mikkelsena, oczywiście.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?