Advertisement
Advertisement

Dobre filmy świąteczne, które trzeba zobaczyć | TOP 20

FILMY ŚWIĄTECZNE

12. Szklana pułapka (1988), reż. John McTiernan

Cokolwiek by nie mówić o translacji tytułu- bożonarodzeniowe wyczyny Johna McClaina mogą budzić zazdrość nawet u hasającego po dachach Mikołaja. Policjant regularnie co rok lub kilka lat pod koniec grudnia, zamiast obdarowywać i być obdarowywanym, ostrzeliwuje i jest ostrzeliwany. Naprzeciwko niego stanęli już zasługujący na rózgę bohaterowie odtwarzani przez między innymi nieodżałowanego Alana Rickmana czy Jeremy Irons i kolejny raz McClaine może zawstydzić Mikołaja – tym razem w wymierzaniu cięgów. Na dodatek zamiast banalnego HO HO HO mówi przy tym swoje legendarne Yippee- ka- yey motherfu**er !!! Dlatego też Szklana pułapka trafia do zestawienia prezentującego fajne filmy świąteczne.


11. Holiday (2006), reż. Nancy Meyers

Dwie kobiety, które nigdy się nie spotkały i mieszkają w odległości ponad 4 000 kilometrów, spotykają się w sieci, na stronie pomagającej aranżować zamianę domów i pod wpływem impulsu wymieniają się miejscami zamieszkania na okres świąt. Iris wprowadza się do domu Amandy w słonecznym Los Angeles, a Amanda przyjeżdża na pokrytą śniegiem angielską wieś. Wkrótce po przybyciu na miejsce przeznaczenia, obie kobiety odnajdują to, czego najmniej się spodziewały: romans. Amanda jest oczarowana przystojnym bratem Iris, Grahamem, natomiast Iris, wiedziona inspiracją legendarnego hollywoodzkiego scenarzysty Arthura, leczy swoje złamane serce spotykając się z kompozytorem muzyki filmowej, Milesem. Doskonały seans dla dwojga na świąteczny wieczór!

 

10. Gremliny rozrabiają (1984), reż. Joe Dante

Billy Peltzer otrzymuje w prezencie urocze włochate stworzonko bijące na głowę wszelakie interaktywne ustrojstwo. Istnieją jednak trzy ważne zasady- nie może ono mieć kontaktu z wodą, być karmione pop północy ani wystawiane na światło. Jednak czyż zasady nie są po to, by je łamać? Wkrótce z kudłatego słodziaka powstaje stwór złośliwy niczym urzędnik na kilka minut przed zakończeniem pracy- Gremlin na dodatek zaczyna się rozmnażać, stając się realnym zagrożeniem. Gremliny dziś to obraz kultowy i choć niektóre efekty są obecnie dość toporne, to właśnie ta cecha czyni film niepowtarzalnym. Jeśli ktoś chce odreagować od sympatycznych komedyjek i historii z morałem- niech sięga po ten tytuł. 


9. Ekspres polarny (2004), reż. Robert Zemeckis

Szczęśliwy posiadacz Fiata 126p Tom Hanks wydaje się aktorem stworzonym do ról pozytywnych postaci. Tezę to potwierdza powyższy tytuł, gdzie Hanks użycza głosu kilku postaciom. Historia Roberta Zemmeckisa opowiada o pewnym chłopcu, któremu dane jest odbyć podróż prosto do siedziby św. Mikołaja na Biegunie Północnym i to w nie byle wehikule. Chris zmierza wśród śniegów niesamowitym pociągiem zwanym Ekspresem Polarnym, który jest pojazdem na miarę pewnej lokomotywy z innego filmu reżysera. Widowiskowa produkcja, pełna magicznej atmosfery jest wspaniałym dowodem na to, że animacja świąteczna tonie tylko przygody bohaterów kreskówek, a widowisko cieszące oko i wypełniające serce pozytywną, gwiazdkową energią.

Dziennikarz, gitarzysta, miłośnik sztuki wszelakiej. Za autorytety stawiający sobie Alana Moore'a, Jimmy'ego Page'a i Julesa Verne. Osobnika tego można spotkać starówkach miast Rzeczypospolitej, które traktuje jak wehikuł czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?