Filmy animowane dla dzieci, które warto obejrzeć!

Oto najlepsze filmy animowane dla dzieci, które zdecydowanie warto obejrzeć ze swoimi pociechami! Animacja przeszła naprawdę spore zmiany na przełomie wieków. Przede wszystkim, film animowany przestał się kojarzyć wyłącznie z bajkami dla dzieci i stał się nieco bardziej różnorodnym gatunkiem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i w stylu, który lubi – dla ułatwienia, przygotowaliśmy dla was poniższe zestawienie. Oto najlepsze filmy animowane XXI wieku!


Najlepsze filmy animowane dla dzieci

Atlantyda: Zaginiony Ląd (2001)

Listę wskazującą najlepsze filmy animowane dla dzieci otwiera Kino Nowej Przygody w wersji dla najmłodszych. Początkowo prosta i przewidywalna historia wraz z rozwojem fabuły okazuje się być brutalna i o wiele bardziej dojrzała niż w większości tego typu produkcji aktorskich. Choć starsi widzowie mogą się tu poczuć momentami znużeni (ileż można wałkować motyw wybrańca) o tyle dla młodszych Atlantyda będzie z pewnością niezapomnianą przygodą.

Disney

Balerina (2016)

Co powiecie na podróż do Francji, a dokładniej rzecz ujmując, uroczej stolicy tego pięknego kraju – Paryża, gdzie podobno spełniają się sny i marzenia? Śniliście kiedyś o byciu wspaniałą baleriną i występach przed międzynarodową publicznością? A może wolelibyście być uczniem pewnego uzdolnionego wynalazcy, pod którego skrzydłami zachwycilibyście świat i odmienili jego oblicze? Cóż, jeśli odpowiedź na jedno z powyższych pytań jest twierdząca, to nie jesteście sami. Podobne marzenia mają bohaterowie filmu Balerina, Felicie i Victor, którzy są niespełnionymi sierotkami, co nie przeszkadza im śnić i planować ich wspólną przyszłość. Razem podejmują się wielkiej ucieczki z sierocińca, a potem prą ku gwiazdom! Mimo iż marzenia niełatwo spełnić, brak pieniędzy i głód daje się nastoletnim dzieciom we znaki, to nie poddają się i uparcie dążą do realizacji celów, odkrywając po drodze, iż na życiowe szczęście trzeba sobie zasłużyć ciężką pracą, a dojrzewanie to niezwykle skomplikowany okres, pełen trudnych decyzji. Brzmi zachęcająco? To na co jeszcze czekacie, łapcie za tę francuską baśń, z pewnością nie będziecie zawiedzeni!

plakat filmu Balerina

Fot. materiały prasowe

Coco (2017)

Pixar nadal podtrzymuje znakomitą passę po oscarowym W głowie się nie mieści i ponownie zapewnia nam emocjonalną jazdę bez trzymanki — tym razem do krainy śmierci. Coco opowiada historię młodego chłopca Miguela, który postanawia rozwikłać rodzinną legendę. Jest ona dla niego o tyle ważna, że jej rozwiązanie pomoże mu przybliżyć się do jego marzeń o zostaniu sławnym muzykiem. Idąc na kolejny film Pixara dobrze wiedziałem, na co się wybieram — znowu wzruszą mnie historią o śmierci bliskich osób, o pokonywaniu napotkanych trudności i pozostawaniu w zgodzie ze sobą. Nie chcę nic mówić, ale dokładnie to otrzymałem i ponownie przegrałem walkę z Disneyem, a łzy wielokrotnie spływały po moich policzkach podczas seansu.

filmy animowane dla dzieci

Disney

Dobry Dinozaur (2015)

A teraz w rankingu prezentującym najlepsze animacje dla dzieci mamy przejście w nieco inne klimaty. Co by było, gdyby asteroida, której potężne uderzenie miliony lat temu doprowadziło do zagłady dinozaurów, jednak nie uderzyła w Ziemię? W alternatywnej historii, w której dinozaury nie wymarły, młody Apatozaur Arlo wpada do rzeki i zostaje porwany przez jej nurt. Starając się znaleźć drogę powrotną do domu, zaprzyjaźnia się z małym jaskiniowcem o imieniu Bąbel.

Disney

Ekspres polarny (2004)

Szczęśliwy posiadacz Fiata 126p Tom Hanks wydaje się aktorem stworzonym do ról pozytywnych postaci. Tezę to potwierdza powyższy tytuł, gdzie Hanks użycza głosu kilku postaciom. Historia Roberta Zemmeckisa opowiada o pewnym chłopcu, któremu dane jest odbyć podróż prosto do siedziby św. Mikołaja na Biegunie Północnym i to w nie byle wehikule. Chris zmierza wśród śniegów niesamowitym pociągiem zwanym Ekspresem Polarnym, który jest pojazdem na miarę pewnej lokomotywy z innego filmu reżysera. Widowiskowa produkcja, pełna magicznej atmosfery jest wspaniałym dowodem na to, że animacja świąteczna tonie tylko przygody bohaterów kreskówek, a widowisko cieszące oko i wypełniające serce pozytywną, gwiazdkową energią.

Najlepsze filmy animowane XXI wieku

Warner Bros.

Epoka lodowcowa (2002)

Któż nie kojarzy naszego wesołego stadka, w którego skład wchodzi mamut, tygrys szablozębny i leniwiec? Epoka lodowcowa była jedną z pierwszych udanych animacji komputerowych, które nie wyjechały z taśmiociągu Disneya. Poruszająca opowieść, w której zwierzęta okazują więcej uczuć niż sami ludzie. Pierwsza część serii, która liczy obecnie aż 5 filmów (ostatnia jest niestety jedną z najgorszych animacji tego wieku) okazała się bezapelacyjnie najlepszą. Zabawna, pouczająca, godna polecenia nielicznemu procentowi osób, które jeszcze jakimś cudem go nie zobaczyły. Niechaj żałują.

Najlepsze filmy animowane XXI wieku

Kadr z animacji Epoka Lodowcowa

Fistaszki – Wersja Kinowa (2015)

Nieprawdopodobne piękno Charliego Browna związane jest z faktem, iż bez względu na to, ile razy coś mu się nie uda, on ciągle próbuje. Czy zostanie upokorzony przed kolegami, zaplącze się w latawiec, czy zostanie pokonany na boisku do piłki nożnej lub grając w baseball, podnosi się z ziemi, wraca i próbuje od nowa. Konsekwentnie dąży do poprawy – ku zaskoczeniu widza i jego samego.

Najlepsze filmy animowane XXI wieku

Kadr z filmu Fistaszki: wersja kinowa

Gdzie jest Nemo? (2003)

Najpopularniejszy film rynku DVD w historii i jedna z tych bajek, które na stałe wbiły się do świadomości kinomanów na całym świecie. Piękna opowieść o młodości, o relacji ojca i dziecka, a także – może przede wszystkim – opowieść pięknie kontrastująca zachowania Marlina i młodego Nemo. Nie jest to może wybitnie odkrywcza historia, ale osiąga poziom mistrzowski jeśli chodzi o realizację. Ocean w dalszym ciągu robi wrażenie, a epizody z rekinami czy meduzami to jedne z mocniejszych elementów filmu.

Najlepsze filmy animowane XXI wieku

Disney

Iniemamocni (2004)

Kto by pomyślał, że najlepszym filmem o Fantastycznej Czwórce, będzie film bez praw do Fantastycznej Czwórki… Da się? A no da. Pixar stworzył jeden z najlepszych filmów superbohaterskich w historii, dając nam niezapomnianych bohaterów (Pan Iniemamocny z głosem Piotra Fronczewskiego to coś, co pamięta się na zawsze), tworzących wizerunek rodziny, normalnej w swej nienormalności. Humor połączony z przemocą, zabawa i prawdziwe ludzkie rozterki… Proszę Państwa, oto Disney Pixar w pełnej okazałości!

Najlepsze filmy animowane XXI wieku

Disney

Jak ukraść księżyc (2010)

Nie jest to film, który zasłużyłby na miejsce na tej liście, gdyby decydowały o tym kryteria tylko i wyłącznie jakościowe. Ma to szczęście, że można się załapać nieco okrężną drogą. Na przykład dając światu coś rozpoznawalnego, coś co osiągnie szaloną popularność. A dzięki Jak ukraść księżyc mamy Minionki. A Minionki kocha cały świat. Są urocze, wszyscy je lubią i nieprzerwanie od ukazania się pierwszego filmu z nimi, rządzą światem. Dlatego ma on swoje miejsce w panteonie popkultury.

Universal

Zastępca Redaktora Naczelnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jejek32 pisze:

Bardzo dobra lista.

Piszczu pisze:

Dobra lista. Lecz wrzuciłbym tu jeszcze Rodzinka Robinsonów bardzo wzruszająca i fajna animacja którą również warto obejrzeć.

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?