Advertisement

Jack Nicholson – Najlepsze role aktora

Jack Nicholson wielkim aktorem jest. Oscarowy rekordzista, niezapomniany amant i szaleniec oraz… emeryt. Początkowo, miało się tu znaleźć 10 pozycji. Zamknąć jednak ranking ról takiego aktora jak Jack Nicholson na 10 pozycjach? To niemałe wyzwanie, a efekt końcowy zapewne wywołałby falę komentarzy poddających pod wątpliwość moją inteligencję, wiedzę oraz wykształcenie, a w co poniektórych bardziej skrajnych przypadkach, dotyczyłby także moich rodziców. I nie dziwne, bo pewnie tak samo bym uczynił, wszakże Nicholson to mój ulubiony aktor. Tak więc oto nie 10, a 15 najlepszych ról Jacka Nicholsona! W filmikach mogą pojawić się nieznaczne spoilery.


Spodobał Ci się ranking Jack Nicholson – Najlepsze role?
Zobacz również:
Najwyżej oceniane horrory
TOP 60 – Najlepsze filmy lat 70.!


15. Daryl Van Horne – Czarownice z Eastwick (1987 r.)

Nagrody: Saturn

Alex (Cher), Jane (Susan Sarandon) i Sukie (Michelle Pfeiffer) to kobiety z Nowej Anglii pozostawione przez mężów. Każda z nich pragnie spotkać mężczyznę, który zaspokoiłby ich zachcianki. Nowy mieszkaniec (Jack Nicholson) miasteczka okazuje się idealnie pasować do ich wyobrażeń. Wkrótce kobiety odkrywają w sobie wielkie moce…


14. Charley Partanna – Honor Prizzich (1985 r.)

Nagrody: Złoty Glob
Nominacje: Oscar

W potężnej mafijnej rodzinie Prizzich obowiązuje honorowy kodeks, nakazujący przedkładać dobro rodziny ponad wszystko. Pracujący dla niej zabójca Charley Partanna (Jack Nicholson) nie jest już aż tak zasadniczy w innych kwestiach, w tym miłosnych. Nie ma zamiaru powrócić do swojej długoletniej narzeczonej Maerose Prizzi (Anjelica Huston), wybierając piękną koleżankę po fachu – płatną zabójczynię spoza rodziny, Polkę z pochodzenia Irene Walker (Kathleen Turner).


13. Garrett Breedlove – Czułe Słówka (1983 r.)

Nagrody: Oscar, Złoty Glob

Opowieść o dwóch niezwykłych kobietach (niezapomniane role Shirley MacLaine oraz Debry Winger) – zachwyca widzów i krytyków zarówno swą wiarygodnością jak i wnikliwością spojrzenia. Wykreowane ręką mistrza, reżysera Jamesa L.Brooksa, wspaniałe sceny obrazują 30-letni związek matki i córki pełen momentów komicznych, jak i roztkliwiających do łez. Aktorkom partneruje Jack Nicholson, dając imponujący koncert komicznych umiejętności w roli sąsiada MacLaine popijającego, starzejącego się kobieciarza i byłego astronauty.


12. Warren Schmidt – Schmidt (2002 r.)

Nagrody: Złoty Glob
Nominacje: Oscar, SAG, BAFTA, Złoty Satelita

Warren Schmidt jest mężczyzną po 60-tce, który znalazł się na życiowym rozdrożu. Po latach oddanej pracy dla jednej firmy przechodzi na emeryturę, co powoduje u niego uczucie totalnego zagubienia. Jego córka planuje poślubić kompletnie niewłaściwego, zdaniem Warenna, faceta. Sytuacja osiąga apogeum kiedy po 42 latach małżeństwa umiera żona Schmidta. Pozbawiony żony, rodziny i pracy Schmidt musi znaleźć nowy cel w życiu. Wydaje się, że będzie nim powstrzymanie córki przed małżeństwem.


11. Płk. Nathan R. Jessup – Ludzie Honoru (1992 r.)

Nominacje: Oscar, Złoty Glob

Cruise i Moore grają dwoje prawników amerykańskiej marynarki wojennej prowadzących śledztwo w sprawie o zabójstwo, która grozi wybuchem skandalu na wielką skalę. Gdy zwierzchnicy powierzają im obronę dwóch żołnierzy piechoty morskiej oskarżonych o zamordowanie kolegi, natrafiają na zmowę milczenia w imię lojalności i honoru. Odkrywają przy tym istnienie niepisanego kodeksu i stawiają czoła jego zaciekłemu obrońcy (Nicholson).

Kontynuuj czytanie rankingu Jack Nicholson – Najlepsze role na następnej stronie

Zastępca Redaktora Naczelnego

Początkujący scenarzysta, zapalony publicysta i sfiksowany popkulturowiec.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?