Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

lenovov

Najlepsze filmy fantasy w historii! | TOP 50

Autor: Tomasz Rewers
30 maja 2023

Oto 50 najlepszych filmów z gatunku fantasy według redakcji Movies Room! Któż z nas przynajmniej we wczesnej fazie dzieciństwa nie miał styczności z historiami, którym towarzyszą zjawiska znacznie wykraczające poza naszą rzeczywistość, często umiejscowionymi w malowniczych krainach, zamieszkanych przez bajkowe, a nieraz wręcz legendarne istoty? 


NAJLEPSZE FILMY FANTASY

(MIEJSCA 50-41)

 50. Warcraft (2016)

Zeszłoroczny Warcraft do arcydzieł kinematografii z pewnością nie należy. Daleko mu jednak do totalnej klapy, którą wedle niektórych widzów jest. Mało który film zdołał podejść do materiału źródłowego z taką wiernością i przenieść wszystkie jego najważniejsze cechy na ekrany. To fantasy w najczystszej formie, niczym nieskrępowane, łatwe w odbiorze. Magicznie sportretowany świat przedstawiony może sprawić, że zapomnicie o nieścisłościach fabularnych i pozwolicie porwać się w pełną efektów komputerowych wojnę o krainę Azeroth. To generalnie fantasy na sterydach - niekoniecznie najwyższych lotów, ale z pewnością godne zainteresowania! (KS)

ekranizacje
kadr z filmu Warcraft: Początek
 


 49.

Conan 

Conan z Cymerii zaliczany jest do postaci kultowych w popkulturze, zarówno za sprawą jego twórcy, czyli Roberta E. Howarda, jak i Arnolda Schwarzennegera wcielającego się w bohatera w dwóch niezapomnianych filmach: Conan Barbarzyńca i Conan Niszczyciel. Rola umięśnionego i niezbyt okrzesanego barbarzyńcy okazała się zresztą niezwykle istotna dla dalszej kariery aktora.

Historia ukazana w obu filmach z podgatunku magii i miecza skupia się na Cymeryjczyku, który po spustoszeniu jego wioski oraz zabiciu rodziców przez Thulsę Dooma, zostaje wzięty do niewoli. Lata spędzone na ciężkiej pracy kształtują jego charakter i chęć zemsty na wszystkich, którzy wyrządzili mu krzywdę. Kulminacyjnym momentem pierwszej odsłony jest pokonanie złego czarnoksiężnika. W Conanie Niszczycielu bohater chcąc przywrócić do życia zmarłą ukochaną, otrzymuje zadanie polegające na odzyskaniu porwanej księżniczki i doprowadzeniu jej do potężnej królowej. Jednak misja okazuje się mieć drugie dno, a zleceniodawczyni wydaje się ukrywać prawdziwe intencje, które nie są czyste. Wybór tych dwóch filmów podyktowany był przede wszystkim świetnym klimatem, wyrazistymi postaciami i ciekawym wyborem aktorów wcielających się w nie (m.in. James Earl Jones czy Grace Jones), ścieżka dźwiękowa oraz emocjonujące pojedynki. (KK)

terminator conan barbarzyńca arnold schwarzenegger 


   48. Złoty kompas (2007)

Bądźmy szczerzy: to nie była dobra produkcja i - co ważniejsze - nie wpisywała się w pamięć widzów. Nawet ja przyznam, że niewiele pamiętam z tego filmu. Jednak jedna rzecz, której nie spotkałem w żadnym innym filmie fantastycznym, zapadła mi w pamięć: motyw dajmonów. Byli to połączeni z bohaterami towarzysze, których cechy oraz wygląd kształtowały się w miarę rozwoju charakteru postaci.

Film ten nie zagrzał długo miejsca w sercach widzów, ale też nie sprzedał się za dobrze. Jednak rozszerzyło to portfolio Chris'a Weitz'a. Wspominamy o Kompasie, ponieważ jest warty uwagi chociażby przez swoją ciekawą i nietuzinkową fabułę, która trafia do każdego widza niezależnie od wieku (chociaż tylko na krótko). Do tego to adaptacja naprawdę dobrej powieści Philipa Pullmana. (KR)

 


 47. Czarownica (2014) 

Film z udziałem Angeliny Jolie w roli tytułowej został zainspirowany postacią znaną z disneyowskiej Śpiącej królewny – Diaboliną. Konstrukcja fabuły jest podobna do tej, którą znamy z bajki, jednak autorzy poszli w stronę modnego ostatnio wybielania postaci czarnych charakterów i dokładania im pozytywnej motywacji i tragicznego rysu. Jest to jedno z najlepszych przełożeń bajek na srebrny ekran. Mówimy o nim wt ym zestawieniu, ponieważ Angelina Jolie, która wcieliła się w tytułową czarownicę, wykreowała ją tak wspaniale, jakby jej postać naprawdę była wyjęta z bajki i znaszej wyobraźni. (KR)

najlepsze halloweenowe filmy na disney+
fot. kadr z filmu Czarownica
 


46. Piekło pocztowe (2010)

To dwuodcinkowa telewizyjna ekranizacja powieści Terry’ego Pratchetta wchodzącej w skład serii Świat Dysku. Przedstawiona zostaje w niej historia oszusta Moista von Lipwiga, który staje przed wyborem między śmiercią, a pracą na podupadającej poczcie. Kiedy w końcu przyjmuję tę posadę, okazuje się, że doręczanie przesyłek nie jest takim prostym zadaniem, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Bardzo zabawna, świetnie skonstruowana opowieść oparta na poczytnej książce fantasy, a w dodatku z dobrze dobranymi aktorami i występem samego Terry’ego Pratchetta w roli listonosza. Wysiłek włożony w ten obraz doceniło także jury BAFTA, przyznając Piekłu pocztowemu nominację za: muzykę, efekty specjalne oraz zdjęcia. (KK)

 


45. Narzeczona dla księcia (1987)

Film powstał na bazie bijącej wówczas rekordy popularności w USA powieści Williama Goldmana pod tym samym tytułem. Reżyser wraz z pisarzem – którego zaproszono do adaptacji książki na scenariusz – postawili na dość nietypową konstrukcję narracji w filmie. Książka – która generalnie jest przygodową powieścią romantyczną o pięknej Buttercup, odważnym Westleyu i cwanym księciu – została tu potraktowana intertekstualnie i mamy w produkcji do czynienia z dziadkiem, który czyta choremu wnukowi opowieść, do której przenosimy się w wyobraźni.

Historia opowiedziana jest z zacięciem, dowcipnie i pełno tu baśniowego naginania rzeczywistości (nawet mimo braku magii!). Każda z postaci oparta jest na stereotypie, który twórcy eksploatują do granic możliwości (np.kultowy już Indigo Montoya to wąsaty hiszpański szermierz poszukujący zemsty). Na dodatek wszystko zagrane bez nadęcia i manieryzmu, z przymrużeniem oka. Fabuła bazuje na najpopularniejszych toposach powieści przygodowych, które zyskują nowe życie dzięki świeżej formule. To baśń w najlepszym wydaniu – z morałem, że prawdziwa miłość zwycięży wszystko! (DTB)

 


44. Opowieści z Narnii 

Film Andrew Adamsona nie okazał się dobry tylko ze względu na charakteryzację (za którą przypadła mu zresztą statuetka Oscara). Ekranizacja bajkowej opowieści C.S. Lewisa dla wielu widzów okazała się dalece ciekawsza od samej książki, która nawet w połowie nie kreowała świata przedstawionego w tak żywy i interesujący sposób. To pierwszorzędne fantasy, idealne zarówno dla młodszych, jak i starszych, pragnących odpocząć od ciężkiego klimatu. W przeciwieństwie do niezadowalających kontynuacji, Lew, czarownica i stara szafa w rękach Disneya okazało się dziełem nie tylko zyskownym, ale przede wszystkim zapewniającym rozrywkę, dobrze nakręconym i zagranym. Miejmy nadzieję, że szykowany powrót do ekranowej Narnii okaże się więc równie udany, jak pierwsza w niej wizyta! Acha, i nie będziemy mieć za złe twórcom, jeśli nie będą zbyt wierni materiałom źródłowym. Wprost przeciwnie… (KS)

fot. kadr z filmu Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa
 


43. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (2016)

Zdania na temat filmu Davida Yatesa są mocno podzielone. Dla jednych to niepotrzebne wskrzeszanie zamkniętej już historii, dla innych - udany powrót do magicznego świata J.K. Rowling. Choć film zapewne nie sprawdziłby się jako dzieło samodzielne, dla fanów uniwersum Harry'ego jest bezcennym źródłem informacji o świecie czarodziejów. A takich fanów jest sporo. Możemy tu zobaczyć sytuację magów sprzed niemal stu lat (choć za wiele się od tego czasu w ich świecie nie zmieniło), proces wykonywania kar śmierci, mnóstwo magicznych zwierząt o których wcześniej zaledwie słyszeliśmy, liczne mrugnięcia okiem do osób dobrze zapoznanych z książkowymi oryginałami, oraz, oczywiście - Gerelta Grindelwalda. Warto zauważyć, że tak naprawdę film jest jedynie wstępem - pretekstem do rozpoczęcia nowej sagi, która przedstawi nam konflikt między wcześniejszymi pokoleniami czarodziejów. Oby był jeszcze bardziej efektowny! (KS)

Fot. Kadr z filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
 


42. Gdzie mieszkają dzikie stwory (2009)

Ekranizacja książki dla dzieci autorstwa Maurice’a Sendaka pt. Tam, gdzie żyją dzikie stwory, to opowieść o dziewięcioletnim chłopcu imieniem Max, który zostaje przeniesiony do świata stworzonego z jego wyobraźni. Miejsce okazuje się być zamieszkiwane przez tajemnicze i przerażające z wyglądu stworzenia ogarnięte chęcią niszczenia najbliższego otoczenia. Równie interesująco przedstawia się także młody bohater posiadający dwoistą naturę, co niejednokrotnie można dostrzec podczas oglądania filmu: agresja, niepewność i chęć niszczenia miesza się tutaj z potrzebą miłości oraz czułości.

Reżyser Spike Jonze stworzył bardzo plastyczny i malowniczy świat, w którym każda z postaci posiada indywidualny charakter i zmaga się z problemami emocjonalnymi (w filmie dokonuje się zresztą ewolucja głównego bohatera), a także zdołał poruszyć kwestie dotyczącą tego, jak odróżnić dobro od zła. Świetnie dobrana została także obsada (głosy Stworom udzielili m.in. nieżyjący już James Gandolfini, Forest Whitaker czy Catherine O’Hara), która podkreśla klimat całej opowieści. Właściwie, jest to obowiązkowa pozycja dla osób poszukujących opowieści przeznaczonej dla całej rodziny, w której postacie posiadają niepowtarzalny charakter, natomiast fabuła wymyka się z tradycyjnego schematu.(KK)

 


 41. Wielka draka w chińskiej dzielnicy (1986)

Jack Burton zabiera do swojej ciężarówki Chińczyka, który chce dotrzeć do swojej narzeczonej. Niestety, dziewczyna zostaje porwana przez czarownika, który chce poświęcić ją, by odzyskać swoje lata młodości. Jack oraz narzeczony dziewczyny wyruszają w podróż pełną przygód, aby uwolnić kobietę.

John Carpenter bawi się konwencją, wprowadzając do kina akcji motywy charakterystyczne dla gatunku fantasy. W filmie mamy świetnie wplecione elementy dwóch różnych kultur: z jednej strony magia ze Wschodu reprezentowana przez złego czarnoksiężnika Lo Pana, a z drugiej chłodny realizm i zawadiackość utożsamianą z Zachodem, zawartą w osobie Jacka Burtona. Po za tym świetna rola samego Russella, ciekawie zrealizowane efekty specjalne i fabuła po dziś dzień pobudzają wyobraźnię widza. (KK)

Wielka draka w chińskiej dzielnicy 


 

NAJLEPSZE FILMY FANTASY

40. Mit (2005)

Mit to historia nieustraszonego archeologa Jacka, który razem z ambitnym naukowcem Williamem odkrywa w Dasarze w Indiach starożytny miecz pochodzący z czasów dynastii Qin oraz magiczny klejnot umożliwiający pokonanie siły ciążenia. W trakcie wyprawy pełnej przygód i zabawnych sytuacji, nasi bohaterowie dokonają największego odkrycia w historii Chin i uda im się wejść do Niebiańskiego Pałacu.

Wybór tej pozycji w naszym zestawieniu wynikał przede wszystkim z: bardzo ciekawej kreacji Jackiego Chana wcielającego się w chińskiego odpowiednika Indiany Jonesa, barwnych kostiumów, pięknych plenerów oraz ciekawego scenariusz. Główny bohater wydaje się bowiem balansować między czasami współczesnymi jako archeolog Jack, a okresem starożytnych Chin wcielając się w Generała Menga Yi. (KK)

 


39. Między piekłem a niebem (1998)

Nad tym, jak wygląda niebo i piekło, zastanawiał się każdy. Vincent Ward i Ronald Bass przedstawiają swoją, niezwykle sugestywną i wzruszającą wizję życia po życiu z Robinem Williamsem w roli głównej. Główny bohater, Chris próbuje pomóc swojej żonie, która nie może się pogodzić z tragiczną stratą dwójki swoich dzieci. Niestety bohater ginie w wypadku, trafia do nieba i spotyka swoje dzieci, a jego ukochana, pogrążona w jeszcze większym smutku, popełnia samobójstwo i trafia do piekła. Chris, dowiadując się o tym, postanawia ją odnaleźć. Kolejny wspaniały film z Robinem Williamsem, o którym niełatwo zapomnieć. Produkcja serwuje nam niezwykle piękną i emocjonalną historię o zaświatach i miłości. (AC)

 


38. Parnassus (2009)

Ostatni film ze znakomtym aktorem Heathem Ledgerem. Opowiada o tajemniczym doktorze Parnassusie, który wraz ze swoim objazdowym cyrkiem pokazuje ludziom sztukę pod tytułem Imaginarium. Nikt nie wie jednak, że doktor ma pewną mroczną tajemnicę, która domaga się ujawnienia.

Terry Gilliam serwuje nam swoją własną, ciekawą wersję Fausta, w której zadaje pytanie: jaką cenę jesteśmy w stanie zapłacić za realizację swoich marzeń. Dodatkowo przedstawia nam bajkowe scenerie, kostiumy i postacie. Niestety film jest tylko dla tych, którzy uwielbiają niezwykłą i niebanalną wyobraźnię Gilliama. (AC)

 


 37. Alicja w  Krainie Czarów (2010)

Logiczna Alicja. Takie miano zyskała produkcja Tima Burtona zaraz po swojej premierze w 2010 roku. Powieść matematyka (bo tylko ktoś zajmujący się tą dziedziną nauki byłby w stanie wymyślić coś tak szalonego) Charlesa Lutwidge'a Dodgsona doczekała się wielu ekranizacji, ale niewiele z nich można było dooglądać do końca, bez zabójczego bólu głowy spowodowanego kumulacją absurdu. Taki już urok tej opowieści. Disney podszedł jednak do sprawy inaczej i sprezentował nam pełne humoru i akcji widowisko, w którym liczą się nie wydarzenia i świat w jakim się rozgrywają, lecz same postacie. Alicja w Krainie Czarów to istny skarbiec fascynujących osobowości - od fenomenalnego Kapelusznika (Johnny Depp), przez sarkastyczną Czerwoną Królową (Helena Bonham Carter), aż po tajemniczego Kota (Stephen Fry). To właśnie dla zobaczenia tych bohaterów, poznania ich skrajnych osobowości warto zachwycić się filmem Burtona. Koniec końców pamiętajmy, że "tylko wariaci są coś warci". (KS)

 


36. Doktor Strange (2016)

Doktor Strange - film ze stajni Marvela. Tym razem mogliśmy się przyglądać, jak powstaje postać jednego z największych magów wszechczasów, doktora Stephena Strange'a. Filmową adaptację jego przygód mogliśmy zobaczyć w 2016 roku, kiedy to na srebrny ekran przywołał go Benedict Cumberbatch. Jednak tę postać mogliśmy spotkać już w 2007 roku o tym samym tytule, której fabuła, bardzo niewiele odbiega od tej, którą mogliśmy zobaczyć w zeszłym roku. Była to jeden z najbardziej widowiskowych produkcji w kontekście efektów specjalnych, a przy tym osadzona w nietypowych realiach. Film także zaznaczył się sporej wielkości box officem, jeśli chodzi o Marvelowskie produkcje. (KR)

kadr z filmu Doktor Strange
 


35. Constantine (2005)

Luźna adaptacja komiksu Hellblazer, która ukazuje tytułowego bohatera nieco inaczej niż w pierwowzorze, jednak kreacje Keanu Reevesa, Rachel Weisz i Tildy Swinton sprawiają, że ten film fantasy na długo zapadnie Wam w pamięci i chętnie będziecie do niego wracać. Opowiada o Johnie Constantine, egzorcyście, który musi stanąć do walki przeciwko demonom, które pragną opanować wszystkie dusze na Ziemi.  Film jest mroczny, nasączony czarnym humorem i świetną grą aktorską. (AC)

Constantine 2, Keanu Reeves
fot. kadr z filmu Constantine
 


 34. Merlin (1998)

Ten film to mniej standardowe podejście do mitu arturiańskiego. Opowiada historię czarodzieja Merlina: osierocony przy narodzinach, został wychowany przez czarownicę Mab – specjalizującą się w mrocznej magii bogini z panteonu wypieranej przez chrześcijaństwo religii. Merlin zapewniał jej przetrwanie – gdyż bóstwa znikają bez wyznawców, a wychowanek wiedźmy ma sprowadzić nowych wiernych.

Film jest piękny – świetnie zagrany (Sam Neil w roli Merlina jest idealny, a Helena Boham Carter jako Morgana stworzyła niesamowitą postać), z fajną muzyką i ciekawie zrealizowany. Ładnie gra z kanoniczną wersją mitu arturiańskiego i pokazuje go od innej strony – nie z perspektywy rycerzy i króla, ale „postaci pobocznych”. (DTB)

 


33. Goście goście (1993) 

To jeden z największych przebojów francuskiego kina - i jak najbardziej słusznie. Świetna obsada (Jean Reno jako hrabia Godfryd de Malphete oraz Christian Clavier jako jego giermek Jacquouille), niebanalny na tamten okres pomysł, dobre wykonanie - to przyczyniło się do sukcesu niepoprawnej komedii Jeana-Marie Poiré’a. Fabuła kręci się wokół dwójki wspomnianych bohaterów, którzy po wypiciu magicznej mikstury przenoszą się z XII-wiecznej Francji do całkiem współczesnego Paryża. Tam Godfryd spotyka kobietę, która wygląda jak jego ukochana - co owocuje masą nieporozumień - i uczy się o losach swojego kraju.Goście goście to bardzo przyjemna komedia, która zgrabnie łączy motywy fantastyczne, ulubione przez fanów fantasy średniowiecze oraz problemy współczesnego świata. Do tego znajdziemy tu kawałek dobrej, lekkiej fabuły, która zapewniła filmowi i jego kontynuacjom stałe miejsce w panteonie francuskiego kina. (DTB)

Kadr z filmu Goście, goście
 


32. Siedem minut po północy (2016)

Jeden z najlepszych filmów fantasy, jaki wszedł ostatnimi czasy do kin. W szkole nastoletni Conor jest prześladowany przez rówieśników, a w domu samotnie wychowująca go matka jest ciężko chora. Zdesperowany chłopak prosi o pomoc... drzewnego potwora.

J.A. Bayona, przy pomocy takich znakomitych aktorów jak Sigourney Weaver, Felicity Jones i Liama Nessona, stworzył piękną, mądrą i wzruszającą opowieść, która ukazuje z czym dziecko musi się zmierzyć, gdy w tak młodym wieku doświadcza rzeczy, z którymi nawet dorośli ludzie mają problemy. Film jest adaptacją popularnej książki o dość tragicznej historii - pomysłodawczyni zmarła na raka, zanim zdążyła ją napisać, dokonał więc tego jej przyjaciel, Patrick Ness. (AC)

Kadr z filmu Siedem minut po północy
 


31. King Kong (1976) 

Statek badawczy należący do kompanii naftowej zostaje wysłany w kierunku małej wyspy na Oceanie Indyjskim w celu odnalezienia na niej złóż ropy naftowej. Po drodze bohaterowie dostrzegają rozbitka - dziewczynę imieniem Dawn (Jessica Lange), którą ratują zabierając na pokład. Gdy statek dociera na tajemniczą wyspę, okazuje się, że jest ona zamieszkana przez prymitywny lud oddający cześć wielkiej małpie o imieniu Kong. Tubylcy porywają Dawn, aby złożyć ją w ofierze swemu bogu. Małpa porywa dziewczynę z ołtarza i znika w dżungli.

Mimo że produkcja nie powala efektami specjalnymi, to ogląda się ją z przyjemnością. Nie można też przecenić jej roli w popkulturze - to bodaj najpopularniejsza interpretacja historii olbrzymiej małpy, któa swój debiut zaliczyła w 1933 roku, wielokrotnie przywoływana w innych filmach i nadająca ton kolejnym obrazom o wielkich potworach. (KR)

king kong disney+ serial 


 

NAJLEPSZE FILMY FANTASY

30. Miasto zaginionych dzieci (1995)

Na platformie pośrodku morza, otoczonej starym polem minowym, mieszka mężczyzna, który bardzo szybko się starzeje, ponieważ nie potrafi śnić. Zdesperowany, chcąc za wszelką cenę przeżyć piękny sen, zaczyna porywać dzieci z pobliskiego portu i podłącza je do maszyny, która kradnie im marzenia. Na poszukiwania jednego z porwanych ruszają siłacz One oraz jego przyjaciółka. Film w reżyserii Jeana-Pierre’a Jeuneta i Marca Caro otrzymał Cesara za najlepszą scenografię, która wypełniona jest steampunkowymi rekwizytami i detalami art deco. Te elementy sprawiają, że pod względem wizualnym film jest piękny i niezwykle interesujący. (AC)

 


29. Nieustraszeni bracia Grimm (2005)

Zdziwieni, że ten film trafił do tego zestawienia? Owszem, nie jest arcydziełem kinematografii, ale powinniśmy popatrzeć z nieco innej strony. Nieustraszeni bracia Grimm to bardzo ciekawa reinterpretacja popularnego ostatnio w kinie nurtu baśniowego. Wyróżnia się spośrod licznych adaptacji i retellingów znanych opowieści podejściem do tematu: twórcy postawili na fantastyczną historię twórców baśni. Można powiedzieć, że sięgnęli do źródła. Dlatego film o Wilhelmie i Jacobie Grimmach, mimo tego, że jest po prostu lekkim, podszytym fantastyką obrazem akcji z komediowym zacięciem, to doskonała alternatywa, gdy szukamy w miarę oryginalnej fantastycznej produkcji. No i nie zapominajmy o naprawdę niezłej obsadzie! (DTB)

 


28. Ciemny kryształ (1982) 

Produkcja wyreżyserowana przez duet składający się z Jima Hensona (twórca serialu Muppety) oraz Franka Oza (głos Yody w filmach z uniwersum Gwiezdnych wojen), który wraz z projektantem kostiumów Brianem Froudem stworzył niepowtarzalną opowieść. Ocalały z masakry dokonanej przez Skeksisów młody Gelfing o imieniu Jen zostaje wychowany przez łagodnych Mistyków. Okazuje się być jednak nieświadomy roli, jaka mu przypadnie w ocaleniu jego nowego domu i całego świata przed panowaniem jaszczuropodobnych obcych. Najważniejszym zadaniem stojącym przed Jenem będzie odszukanie odłamka Ciemnego Kryształu, który może pomóc w uzdrowieniu planety.

Drobiazgowo wykonane stroje, fantastyczna scenografia oraz lalki przywodzące na myśl postacie z dziecięcych snów i koszmarów, w połączeniu z wciągającą fabułą tworzą kino fantasy przepełnione metaforami oraz licznymi motywami kulturowymi. (KK)

 


27. Wiedźmikołaj (2006) 

Podczas obchodów Strzeżenia Wiedźm Świat Dysku dowiaduje się o zaginięciu Wiedźmikołaja. Sprawę próbuje rozwikłać wnuczka Śmierci, Susan. Brzmi ciekawie? Nawet nie wiecie, jak bardzo!

To dwuczęściowy film na podstawie książki o tym samym tytule, napisanej przez Terrego Pratchetta. Co ciekawe, w jedną rolę wcielił się właśnie sam Pratchett. Film warty wspomnienia chociażby z faktu, że autor był przeciwny temu, by powstał z prawdziwymi aktorami. Pratchett miał problem z tą formą po tym, gdy zrazili do siebie hollywoodzcy reżyserzy. (KR)


26. Straż nocna (2004) 

Straż nocna to rosyjska produkcja fantasy w reżyserii Timura Bekmambetova (Wanted: Ścigani), której fabuła została oparta na pierwszym tomie cyklu Patrole Siergieja Łukjanienki zatytułowanym Nocny patrol. Historia ukazana zarówno w książce, jak i filmie przedstawia się dosyć tradycyjnie. Od setek lat zadaniem członków Nocnego i Dziennego Patrolu było patrolowanie aktywności wampirów, wiedźm, czarownic, magów i wilkołaków, które dopuściły się naruszenia rozejmu zwanego Wielkim Traktatem oraz równowagi ustanowionej między Światłem a Ciemnością. Głównym bohaterem całego cyklu jest Anton Gorodecki, który z szeregowego pracownika staje się jedną z najważniejszych osób mogących zapobiec nadciągającej katastrofie. Jednocześnie odkrywa, kim tak naprawdę jest w całej układance i jakie zadanie ma do wypełnienia.

W filmie znakomicie oddano klimat współczesnej Moskwy, uwzględniono oraz uwypuklono wszystkie najważniejsze wątki w książce, w sposób interesujący zaprezentowano interakcje między postaciami, a i wybór aktorów do poszczególnych ról okazał się strzałem w dziesiątkę.  Obraz ze skromnym budżetem wynoszącym zaledwie 4,2 mln dolarów ostatecznie odniósł także ogromny sukces finansowy. (KK)

fot. kadr z filmu Straż nocna
 


 25. Piękna i Bestia (2017)

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć jednej z aktorskich wersji kultowych animacji Disneya. Scenariusz do całości jest niemal idealną kalką produkcji rysunkowej z 1991 roku, łącznie z samymi dialogami. Film Billa Condona odniósł jednak nie tylko olbrzymi sukces finansowy (wkroczył do pierwszej dziesiątki Box-Office wyprzedzając Iron Mana 3 Shane'a Blacka) ale ukazał nam magiczny świat z nowej perspektywy, niemożliwy do osiągnięcia dla animacji. Emma Watson jako Bella, w pałacu przepełnionym umiejętnie zastosowanym CGI, przeżywa wraz z nami cudowną przygodę, której zakończenie przecież i tak dobrze znamy. Znamy i kochamy. (KS)

disney+
Emma Watson stars as Belle and Dan Stevens as the Beast in Disney's BEAUTY AND THE BEAST, a live-action adaptation of the studio's animated classic directed by Bill Condon.
 


24. Hook (1991)

Steven Spielberg, twórca najwspanialszych filmów przygodowych i sci-fi, tym razem zabiera nas do uwspółcześnionego świata chłopca, który nigdy nie chciał dorosnąć - Piotrusia Pana. Z tym że Piotruś jednak dorósł i mieszka w Londynie. Ma piękną żonę, dwójkę dzieci, a o niezwykłej krainie o nazwie Nibylandia zwyczajnie zapomniał. Pewnej nocy, pod nieobecność rodziców, dzieci zostają porwane przez Kapitana Hooka. Aby odzyskać dwójkę swoich pociech, Piotruś będzie musiał wyruszyć do Nibylandii i na nowo odkryć potęgę wyobraźni, przyjaźni i magii. Film z Robinem Williamsem, Julią Roberts, Dustinem Hoffmanem i Bobem Hoskinsem to niezwykłe kino familijne, przygodowe, które uwielbialiśmy, będąc dzieckiem a teraz, po latach, wciąż się nim zachwycamy i chętnie do niego wracamy, gdyż wciąż jest to jeden z najlepszych filmów fantasy. (AC)

Fot. Kadr z filmu Hook
 


23. Sok z żuka (1988)

Dość nietypowa produkcja stworzona przez Tima Burtona, która poza warstwą fantasy ma w sobie wiele elementów przywodzących na myśl klasyczne horrory oraz szczyptę czarnej komedii. Zresztą od początku do końca mamy do czynienia z filmem dość niepozornym pod kątem fabuły. Momentami można odnieść wrażenie, że ogląda się obraz familijny, ale już po kilkunastu minutach – głównie za sprawą świetnej kreacji Michaela Keatona – odczuwamy pędzącą w zawrotnym tempie akcję i salwy dość specyficznego poczucie humoru. Tytułowy upiór i bioegzorcysta imieniem Beetlejuice zostaje poproszony przez młode, zamienione w duchy, małżeństwo (Geena Davis i Alec Baldwin) o pomoc w pozbyciu się rodziny miłośników sztuki, którzy zajęli ich dom. Niestety nie wszystko przebiega zgodnie z planem, a bohaterowie odkrywają jak tak naprawdę wygląda życie po śmierci. W Soku z żuka na szczególną uwagę zasługuje przeniesienie dość groteskowych wizji reżysera na duży ekran, dosyć proste melodie kojarzone w poszczególnymi scenami oraz postacie bardzo osobliwe i nie będące jednowymiarowymi. (KK)

ranking filmów tima burtona warner bros
fot. kadr z filmu Sok z żuka
 


22. Jumanji (1995)

Klasyka. Czysta, znana wszystkim klasyka. Jeden z najlepszych filmów przygodowych lat dziewięćdziesiątych nadal pozostanie w pamięci wielu osób najlepszym występem Robina Williamsa. Takie dzieła już nie powstają. Oglądając dziś Jumanji można zobaczyć jak niegdyś wyglądało prawdziwe kino rozrywkowe, nastawione bardziej na dostarczeniu rozrywki widzom, niż przyciągnięciu do kin jak największej ich liczby. Połączenie praktycznych oraz komputerowych efektów specjalnych nie robi już takiego wrażenia jak kiedyś, ale nadal pozostaje jednym z najlepszych przykładów ich wykorzystania. Szkoda, że o zbliżającej się kontynuacji raczej nie będziemy mogli tego powiedzieć… (KS)

Jumanji / Bonnie Hunt / Bradley Pierce / Kirsten Dunst / Robin W
 


21. Czarnoksiężnik z Krainy Oz (1939) 

Nieoceniona Judy Garland gra Dorotkę Gale, dziewczynkę wychowaną na farmie w Kansas, która marzy o "krainie po drugiej stronie tęczy". Jej marzenie ma szansę się spełnić, gdy wraz z pieskiem, małym Toto i całym domem przeniesiona zostaje przez trąbę powietrzną w cudowne miejsce. Kolejna z kultowych bajek, która została przeniesiona na srebrny ekran. Premiera na świecie była w 1939 roku, a a naszym kraju pojawiła się dopiero w 2015. Została przez nas wspomniana, ponieważ - jak napisałem wyżej - jest zaliczana do klasyki filmowych bajek. (KR)


 

NAJLEPSZE FILMY FANTASY

20. Piraci z Karaibów 

W tym przypadku nie ma co dużo pisać. Mało który film miał taki wpływ na kulturę filmową jak Piraci z Karaibów Gore Verbinskiego. Poczucie humoru, które skopiować próbowało wielu twórców, utrzymanie balansu między prowadzeniem świetnej historii a rzucaniem kolejnymi żartami, wartka akcja i przede wszystkim, kultowy Kapitan Jack Sparrow - to podstawowe powody, dla których Piraci się tu znaleźli. Seria stała się już współczesnym symbolem pirackich przygód. Takie słowa jak "pirat" czy nawet "Karaiby" przez najbliższe lata nadal będą kojarzone właśnie z tą produkcją i jej kontynuacjami. Znakomita obsada aktorska, muzyka Klausa Badelta, wciągająca historia i zastosowanie mnóstwa praktycznych efektów specjalnych czynią wszystkie filmy tej serii (poza najnowszym dzieckiem-mutantem Zemsta Salazara) arcydziełami pośród blockbusterów. (KS)

kadr z filmu Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły
 


 19. Mumia (1999)

Film uznawany za klasykę kina przygodowego, która otworzyła mumii drogę na srebrne ekrany. Niewątpliwie jest to jedna z najlepszych produkcji, które przeniosły przygody tego potwora na wielki ekran - obok klasycznej wersji z Borisem Karloffem z lat 30.

Dała ona także możliwość pojawienia się dwóm sequelom, które też odniosły sukces. Dziś mumia, a raczej próby jej powrotu do kin nie mają się za dobrze, czego dowodem jest chociażby produkcja z obecnego roku z Tomem Cruisem w roli głównej. Jednak film trafił do zestawienia, ponieważ właśnie, jak napisałem wyżej, jest to klasyka, która wpisała się w filmy przygodowe z powodzeniem i do dziś zachwyca równie mocno, mimo że od czasu jej premiery minęło trochę czasu. (KR)

Tego nie wiesz o... Brendanie Fraserze! Poznaj 5 ciekawostek o bohaterze Mumii!
Fot. kadr z filmu Mumia
 


 18. Doktor Strange w multiwersum obłędu (2022)

Nie mogło także zabraknąć filmu Sama Raimiego, który wprowadza i rozwija pojęcie wieloświata do uniwersum Marvela. Wyrusz w nieznane z doktorem Strangem, który z pomocą starych i nowych nadnaturalnych sojuszników przemierza zaskakujące i niebezpieczne alternatywne światy, tocząc walkę z tajemniczym wrogiem. Masa szalonych twistów, świetne efekty specjalne i oczywiście Scarlet Witch!

Doktor Strange w multiwersum obłędu 


17. Przysięga (2005) 

Chińska superprodukcja uznawana wówczas za jedną z najdroższych w historii tamtejszej kinematografii, która została zrealizowana przez Chena Kaige – laureata Złotej Palmy za film Żegnaj moja konkubino. To opowieść, według samego twórcy, w dużym stopniu oparta na starochińskich legendach i mitach, gdzie w królestwie zamieszkiwanym przez bogów i ludzi żyje mała dziewczynka Qingcheng. Pewnego dnia przed obliczem potężnej bogini składa dość pochopną przysięgę i w zamian za zachwycającą urodę zmuszona jest wyrzec się prawdziwej miłości, a każdy, kto ją pokocha, niechybnie umrze. O jej względy rywalizują najpotężniejsi mężczyźni w państwie, w tym zły książę Wuhuan czy arogancki generał Guangming. Nie bez znaczenia pozostaje tu także rola niewolnika imieniem Kunlun, który jest ostatnim potomkiem plemienia z Krainy Śniegu. Historia o przeznaczeniu, sile miłości i konsekwencjach własnych działań nie okazuje się rzecz jasna bez wad (momentami irracjonalne zachowania bohaterów czy słabe efekty specjalne), lecz zdjęcia, sekwencje walki i niesamowite kostiumy sprawiają, że warto przyjrzeć się fantastyce z Dalekiego Wschodu. (KK)

 


 16. Gremliny rozrabiają (1984)

Najlepszy film na Boże Narodzenie? Jeśli urodziliście się przed nowym millenium, to zapewne u większości z Was film o Gremlinach znajduje się w pierwszej trójce. No bo, mimo istniejącego zagrożenia, któż nie chciałby otrzymać na gwiazdkę takiego słodkiego stworka o imieniu Gizmo? Chociaż nawet te zielone psotniki nieraz bywały fajne, prawda?

Scenarzysta filmu, Chris Columbus, przedstawia nam.. No właśnie, co tak właściwie? Komedię? Horror? Najtrafniejszą kategorią będzie tu dark fantasy, a więc podgatunek łączący ze sobą fantasy i horror. Bohaterem właściwie jest tu Billy Peltzer, ale całe show kradnie przesłodkie, małe, włochate, magiczne zwierzątko - mogwai o imieniu Gizmo. Opieka nad nim nie jest wcale łatwą sprawą, bo trzeba przestrzegać trzech zasad: nie wolno wystawiać go na światło, kontakt z wodą i nie karmić po północy. Dlaczego? O tym bardzo szybko dowiadujemy się z filmu. Gdy wszystkie reguły zostają złamane, z pięknego stworka wychodzą zielone, brzydkie Gremliny, które rozmnażają się w szybkim tempie i terroryzują miasto. (AC)

serial
Fot. Kadr z filmu Gremliny rozrabiają
 


15. Zaklęta w sokoła (1985)

Matthew Broderick, Michelle Pfeiffer i chyba jedna z najlepszych ról Rutgera Hauera. Zaklęta w sokoła to jedna z najpiękniejszych baśni fantasy, jakie powstały przed laty. Jest to piękna historia o miłości, odwadze i poświęceniu. Zawistny biskup Aquilli z zazdrości rzuca klątwę na parę kochanków Isabeau i Navarre’a. Ona za dnia jest sokołem, on w nocy wilkiem. W zdjęciu rzuconego zaklęcia próbuje pomóc drobny złodziejaszek, uratowany przez Navarre’a. (AC)


14. Kruk (1994)

W wielu wierzeniach i kulturach kruki symbolizują łączników świata żywych i umarłych - i do tego nawiązują twórcy tego przeboju. Fabuła filmu opowiada o młodej parze, która zostaje zamordowana w przeddzień swojego ślubu. Jednak po jakimś czasie niedoszły pan młody, Eric Draven, powraca na ziemię, by naprawić wyrządzone zło, a jego towarzyszem jest właśnie tytułowy ptak. Jest to także ekranizacja komiksu Jamesa O'Barra z 1989 roku. (KR)

 


13. Jazon i Argonauci (1963)

Jeden z najlepszych filmów z wykorzystaniem animacji poklatkowej i najlepszych filmów o mitach greckich. To ekranizacja popularnego mitu o Jazonie, który wraz z grupą Argonautów wyrusza do Kolchidy w celu odnalezienia złotego runa. Mimo że współczesnym widzom może się wydawać tandetny i kiczowaty, prawdziwi kinomani zobaczą tu niezwykły kunszt filmowy i poczują autentyczne kino.Ten film, jak i Zmierzch Tytanów z 1981 roku, ma w sobie niepowtarzalny klimat, którego na próżno szukać we współczesnym kinie. (AC)

 


 12. Ostatni smok (1996)

W 2001 roku Rob Cohen dał światu serię Szybcy i wściekli, która na ekranach gości po dziś dzień. Mało kto jednak pamięta, że zaledwie pięć lat wcześniej zaprezentował widzom nie mniej ważnego dla kina smoka Draco. Wzruszający, prosty a jednocześnie dający do myślenia i przepełniony odniesieniami do angielskich legend i baśni, Ostatni smok jest jednym z najlepszych filmów fantasy nie tylko XX wieku, ale i wszech czasów. Smokobójca Bowen nadal pozostaje jedną z najlepszych ról  Dennisa Quaida, a zły Król Einon to jedno z najbardziej nietypowych wcieleń Davida Thewlisa kojarzonego głównie z postacią Profesora Lupina. Najbardziej niezwykłą osobowością jest tu jednak sam Draco (w tej roli głos samego Seana Connery'ego) - spokojny, a jednocześnie zabójczy, wygłaszający kolejne mądrości. Jego relacja z Bowenem to podpora całego filmu. Oglądając film dzisiaj warto się skupić na niej, a nie obserwowaniu lekko powiewających już kiczem efektów specjalnych. Pamiętajmy jednak, że kiedy Cohen pracował nad nadaniem Draco kształtów, nasza kinematografia tworzyła pięknego i przecudownego "smoka" do Wiedźmina… (KS)

Dragonheart
Starring Dennis Quaid and Dina Meyer
© Universal Studios
 


11. Legenda (1985)

Od tego filmu zaczęła się kariera Toma Cruise’a. Za reżyserię odpowiadał się znany już wtedy szerokiej publiczności Ridley Scott, scenariusz zaś pisał William Hjortsberg (znany z powieści Harry Angel). Współpraca dwóch sław dała świetne efekty. Fabuła Legendy nie jest skomplikowana – przynajmniej początkowo. Władca ciemności zapowiada, że słońce już nigdy nie wstanie nad Ziemią, a jego rządy będą wieczne. Jednak musi najpierw pozbyć się jedynej przeszkody: jednorożców. Wysyła w tym celu swoje obrzydliwe sługi, które wykorzystują do mordu niewinną, śliczną, ale też samolubną księżniczkę Lily. Gdy na świecie zapada ciemność i wieczna zima, na ratunek wyrusza Jack – wychowany przez zwierzęta leśny chłopak, zakochany w księżniczce. Ale nie może pokonać wielkiego zła sam, a tak on, jak i Lily muszą zapłacić słoną cenę za swoje wcześniejsze przewinienia. Film urzeka nie tylko baśniową fabułą i przesytem magii. Scott i jego ekipa wykonali kawał cudownej roboty, jeśli chodzi o budowanie atmosfery za pomocą światła, dźwięku i subtelnych zmian w tychże. Całość ogląda się jak świetnie skonstruowany thriller dla młodszych widzów oparty o stałe elementy baśni – mroczny, nieprzewidywalny i momentami ciężki, ale za to skąpany w brokacie. Ma też dość ponurą wymowę: przypomina, że w każdym z nas tkwi zło, które jest naszą nieodłączną częścią. (DTB)


 

NAJLEPSZE FILMY FANTASY

10. Harry Potter 

Fantasy bez najsłynniejszego czarodzieja w popkulturze? Chyba sobie żartujecie! Harry Potter zmienił nie tylko literaturę ale i kino młodzieżowe. Cykl ośmiu filmów, w udany sposób adaptujących większość najważniejszych wątków z sagi książkowej to już klasyka kina dla każdej osoby poniżej trzydziestego roku życia. Jeszcze kilka lat temu Potter był wszędzie. I zasłużenie. Mimo iż oglądamy tu naszych ukochanych bohaterów stających naprzeciwko wciąż powracających siłom Voldemorta, najważniejsza nie jest tu akcja i efekty CGI. W twórczości J.K. Rowling chodzi przede wszystkim o ludzi. Począwszy od Kamienia Filozoficznego, a na Insygniach Śmierci skończywszy, jest to historia o sile przyjaźni. To ona jest tu prawdziwą magią. Chyba żadna inna opowieść nie przedstawia nam młodzieżowych relacji międzyludzkich tak dobrze jak Harry Potter. I dlatego stanowi obowiązkową pozycję dla tych kilku osób na świecie, które jeszcze nie zdążyły się z nim zapoznać. (KS)

Fot: kadr z filmu Harry Potter i Komnata Tajemnic
 


9. Hobbit 

Jakież nadzieje związane były z Hobbitem Petera Jacksona! Miał nas z powrotem zabrać w podróż do ukochanego Śródziemia, nie tylko po to, by przedstawić nam historię Bilba Bagginsa, ale i wprowadzić nas w świat wykreowany przez Tolkiena i pokazać, jak doszło do ostatecznej Wojny o Pierścień. Czy się udało? Niektóre głosy twierdzą, że owe trzy filmy to jedynie pokaz CGI i absurdów wyskakujących z ekranu niczym gobliny z jaskiń w Górach Mglistych. My jednak uważamy, że trylogię o wyprawie do Ereboru zaliczyć można do udanych. Dzięki niej otrzymaliśmy przecież Pustkowie Smauga, czyli jeden z najlepszych blockbusterów ostatnich lat i dowiedzieliśmy się jeszcze więcej o wykreowanym przez Tolkiena świecie, w którym każda wizyta przesycona jest magią i niepowtarzalnym klimatem. Poznaliśmy wreszcie pochodzenie Legolasa w uniwersum filmowym i dowiedzieliśmy się, jak Sauron trafił do Mordoru. Dostaliśmy też efektowne (momentami aż za bardzo) potyczki i bitwy. Czego chcieć więcej po tym świecie?! Może… umiaru? Bo jego Jacksonowi wyraźnie zabrakło. (KS)

 


8. Labirynt Fauna (2006)

To dość przerażająca, baśniowa opowieść, której akcja toczy się pod koniec II wojny światowej. Ofelia, dziewczynka będąca bohaterką filmu, trafia do tajemniczego labiryntu, gdzie przewodnikiem jest tytułowy Faun. Jednak w fantastycznym świecie czai się wiele grozy, z którą młodziutkiej Ofelii przyjdzie się zmierzyć, a czasami trudno powiedzieć, które strachy są gorsze - fantastyczne z Labiryntu czy te z wojennej rzeczywistości.

Film zdobył cały kosz nagród - w tym sześć nominacji do Oscara. Doceniono nie tylko niezwykłą warstwę fabularną - wieloznaczną i dopracowaną - ale także wizualną, dzięki której przeszedł do filmowych annałów. Także przez fantastów jest uznawany za dzieło warte wyróżnienia - otrzymał za scenariusz nagrodę Nebula. Jedno jest pewne - pozostawia niezatarte wrażenie u widza. Obecność Labiryntu Fauna w tym zestawieniu jest po prostu oczywista. (DTB)

Kadr z filmu Labirynt Fauna
 


7. Dungeons & Dragons: Złodziejski honor (2023)

Dalej mamy jeden z ciekawszych obrazów gatunku ostatnich lat. Pierwsze zwiastuny szykowały potencjalną katastrofę - kolejne tanie fantasy z kiczowatymi efektami specjalnymi i aktorstwem na niskim poziomie. Dostaliśmy tymczasem świetny przykład gatunkowej zabawy ze znakomitymi archetypami bohaterów z kultowej fabularnej gry!  


6. Nieśmiertelny (1986)

Niezapomniana rola Christophera Lamberta, rewelacyjna muzyka zespołu Queen (m.in. utwory A Kind of Magic czy Who Wants to Live Forever), piękne zdjęcia ukazujące szkockie plenery oraz niezwykle wyraziste postacie pierwszo- oraz drugoplanowe to najmocniejsze atuty produkcji, która na trwale zapisała się w historii kinematografii. Głównym bohaterem Nieśmiertelnego jest Connor MacLeod, urodzony przed kilkoma wiekami szkocki góral, który został ranny podczas bitwy z wrogim klanem wspieranym przez Kurgana. Ku swojemu zdziwieniu powstaje z martwych w miejscu, gdzie poległ. Niestety członkowie klanu do którego przynależy, traktują to zmartwychwstanie jako dzieło diabła i skazują Connora na banicję. Bohater z czasem odkrywa, głównie dzięki swojemu mentorowi Juanowi Sánchezowi Villa-Lobosowi Ramírezowi (w tej roli Sean Connery), kim tak naprawdę jest i jak ważna jest walka toczona między nieśmiertelnymi. Niestety Ramirez ostatecznie ginie z ręki Kurgana, a żona Connora umiera ze starości nie mogąc dać mu także potomstwa. Na wyrównanie rachunków z zaciekłym wrogiem przyjdzie mu poczekać kilka wieków, a w międzyczasie zakocha się w innej kobiecie i zdobędzie doświadczenie konieczne do pokonania Kurgana. Produkcja doczekała się kolejnych części, które zostały różnie przyjęte przez fanów, a wraz z nimi pojawiły się też seriale telewizyjne m.in. Nieśmiertelny z Adrianem Paulem wcielającym się w Duncana MacLeoda – bliskiego krewnego Connora. I pamiętajcie: może być tylko jeden! (KK)

 


5. Niekończąca się opowieść (1984)

Produkcja z gatunku fantasy, zaliczana jest do grona najpopularniejszych nie tylko dzięki fabule opartej na powieści Michaela Ende, lecz także motywowi przewodniemu autorstwa Limahla, który po dziś dzień wielu fanów nuci z radością. Koprodukcja amerykańsko-niemiecka, która w dniu swojej premiery okazała się najdroższą poza USA oraz Związkiem Radzieckim, opowiada historię młodego chłopca imieniem Bastian gnębionego w szkole przez starszych kolegów. Młody bohater postanawia znaleźć schronienie w księgarni, gdzie znajduje tajemniczą księgę pozwalającą mu przenieść się do świata fantazji, któremu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Jedynym dla niej ratunkiem okazuje się pomoc osamotnionego chłopca. Fabuła co prawda nie była zbyt skomplikowana i przywodziła na myśl klasyczne baśnie, lecz w latach 80. taka prosta treść okazała się być niezwykle silnym magnesem, który przyciągnął do kin ogromne kolejki widzów. (KK)

 


 4. Willow (1988)

George Lucas napisał historię klasyczną do bólu: rodzi się dziecko-wybraniec, którego samo istnienie zagraża panowaniu złej królowej Bavmordy. Niemowlę zrządzeniem losu trafia do domu Willowa z plemienia Nelwynów (karłów czy też krasnoludów). Tak rozpoczyna się wyprawa, by dostarczyć dziecko “dużym ludziom”, która w trakcie zmienia się w prawdziwie fantastyczny quest mający na celu ocalenie królestwa, a może i świata. W jej trakcie Willow spotka nietypowych sprzymierzeńców (skrzaty, wojownika-banitę, córkę złej czarownicy…) i będzie zmuszony stawić czoła złu – a wszystko z niemowlęciem na ręku. Długowłosy Val Kilmer to uroczy zbój, połączona z nim mocą magicznego napoju córka wiedźmy błyskawicznie nabiera głębi jako postać, a sam Willow to ucieleśnienie tego, co dobre w baśniowych protagonistach. W filmie nie ma jednak samych pozytywnych momentów, a groza pojawia się co jakiś czas, strasząc młodszych widzów i trzymając starszych w szachu. Generalnie Willow jest tak dobrze napisany, że ani się człowiek obejrzy – już jest pod koniec. Wciąga! (DTB)

 


3. Labirynt (1986) 

Król Goblinów Jareth porywa brata 15-letniej Sary. Dziewczyna musi przebyć wielki labirynt, aby uratować dzieciaka... W rolę Sary wcieliła się Jennifer Connelly, a w rolę króla goblinów David Bowie. Największym plusem tej produkcji jest scenografia, która wraz z wykorzystanymi kukiełkami sprawia, że film można uznać za świetny. Dodatkowym jego atutem jest fakt, że Bowie przygotował piosenki specjalnie pod ten film. Całość wraz z wcześniej wspomnianymi rzeczami sprawiają, że dla wielu odbiorców jest to naprawdę magiczny kawałek kina. Ranking przedstawiający najlepsze filmy fantasy nie może się obejść bez takiej pozycji. (KR)

 


2. Wieki ciemne (1981)

Przez wielu kinomanów uznawany za najlepszy i najciekawszy film fantasy, jaki kiedykolwiek powstał. Produkcja jest mroczna, poetycka, wypełniona mistycyzmem, niezwykłym klimatem, wspaniałą, zapadającą w pamięć muzyką Ryszarda Wagnera, zapierającą dech w piersiach scenografią i doskonałym scenariuszem. Produkcja oparta na legendach arturiańskich jest ekranizacją książki Thomasa Malory’ego, opowiadającej o życiu legendarnego króla Artura i przygodach rycerzy Okrągłego Stołu poszukujących Świętego Graala. Jeśli chcesz znać najlepsze filmy fantasy w historii to Wieki ciemne musisz koniecznie obejrzeć. (AC)

 


1. Władca Pierścieni

Chyba nie spodziewaliście się innej pozycji na tym miejscu? Mówisz - fantasy, myślisz - Władca Pierścieni. Słyszysz o elfach i orkach - w myślach widzisz już kadry z trylogii Petera Jacksona. Nawet słowo “pierścień” kojarzy się bezpośrednio z tym dziełem kinematografii. I trzeba przyznać, że zasłużenie. Ekranizacje powieści Tolkiena odmieniły nasze spojrzenie na kino, na filmy wysokobudżetowe i na wykorzystanie efektów specjalnych. Dowiodły, że w parze z nimi może iść pierwszoligowe aktorstwo, przemyślana i głęboka fabuła oraz istne morze Oscarów. Kiedy sam Tolkien usłyszał po raz pierwszy o pomyśle przeniesienia jego dzieł na ekrany, powiedział: “Tego nie da się zekranizować”. Jak udowodnił po latach Jackson, mylił się. Filmy powstałe na podstawie jego książek okazały się bowiem o wiele lepsze od nich samych. Deal with it. (KS)

Drużyna pierścienia
fot. Kadr z filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia
 


Ranking "najlepsze filmy fantasy" sporządzili:

Aleksandra Czekaj

Krystian Karolak

Karol Riebandt

Kamil Serafin

Dagmara Trembicka-Brzozowska

Wstępem opatrzył:

Szymon Góraj

Założyciel i właściciel Movies Room. Z wykształcenia prawnik i certyfikowany mediator sądowy. Najpopularniejszy polski influencer popkulturowy. Kocha filmy, od niedawna również sam je tworzy. . Gustuje w kinie rozrywkowym jak i w filmach, po których psychikę trzeba zbierać z podłogi. Znawca uniwersum Marvela oraz największy fan Batmana. . Odpowiedzialny za koordynacje zespołu, public relations oraz marketing. . Kontakt: [email protected]

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.