Najlepsze horrory na faktach! I TOP 20

NAJLEPSZE HORRORY NA FAKTACH – strona 2/2

10. Zjedzeni żywcem (1977), reż. Tobe Hooper

Zjedzeni żywcem to kolejny film z listy ukazującej najlepsze horrory na faktach. Tobe Hooper przedstawia nam makabryczną produkcję opartą na mężczyźnie, który w swoim hotelu miał zwyczaj zabijać swoich gości, a następnie… karmić nimi swojego krokodyla. W filmie u niekonwencjonalnego mordercy zatrzymuje się na noc pewna rodzina…

Zjedzeni żywcem

Kadr z filmu Zjedzeni żywcem

9. Udręczeni (2009), reż. Peter Cornwell

Virginia Madsen i Elias Koteas w opartej na tragicznych wydarzeniach historii  rodziny, której życie po przeprowadzce do nowego domu zamienia się w koszmar, a zło celuje w ich nastoletniego syna. Od tego momentu zaczyna się dla nich piekło. Mocny horror na faktach.

Udręczeni

Kadr z filmu Udręczeni

8. Teksańska masakra piłą mechaniczną (1974), reż. Tobe Hooper

Ponownie Hooper, i tym razem to już prawdziwy klasyk amerykańskiego kina, którego niepowtarzalne szaleństwo i tempo liczni reżyserowie próbowali odtworzyć, lecz nikomu się nie udało. Film nie pozwala widzom nawet na moment poczuć się bezpiecznie za sprawą Leatherface’a – inspirowanego na prawdziwej osobie psychopaty, goniącego nastolatków z narzędziem do ścinania drzew i ludzkich głów. Produkcja niezwykle oryginalna, obrzydliwa, ciesząca i nie do zapomnienia.

Teksańska masakra piłą mechaniczną

Kadr z filmu Teksańska masakra piłą mechaniczną

7. Obecność (2013), reż. James Wan

No i oczywiście w pierwszej dziesiątce musi się znaleźć miejsce dla pierwszej części serii Jamesa Wana. Film opowiada jedną z licznych spraw prowadzonych przez znanych na całym świecie badaczy zjawisk paranormalnych – Eda i Lorraine Warrenów. W latach 70. szczęśliwe małżeństwo przeprowadza się z córkami do położonego na wsi domu. Nowi domownicy szybko przekonują się, że nie są sami. W domu dochodzi do dziwnych, niewytłumaczalnych zjawisk, a gdy zaczynają przybierać na sile i stają się coraz bardziej niebezpieczne, małżeństwo prosi o pomoc specjalistów. James Wan wie jak utrzymać napięcie i nie raz porządnie wystraszyć widzów. Nawiedzenie zostaje ukazane z dwóch różnych perspektyw – nękanej rodziny i państwa Warren, dzięki czemu film nabiera nowego, ciekawego wymiaru.

Obecność

Kadr z filmu Obecność

6. Koszmar z ulicy Wiązów (1984), reż. Wes Craven

Craven po raz trzeci. Luźno oparty na historii oszpeconego mordercy z Azji klasyczny dreszczowiec. Grupę nastolatków męczą senne koszmary, w których prześladuje ich mężczyzna ze spaloną twarzą, Freddy Krueger, psychopatyczny morderca dzieci.

 Koszmar z ulicy Wiązów

Kadr z filmu Koszmar z ulicy Wiązów

5. Dziewczyna z sąsiedztwa (2007), reż. Gregory Wilson

Jedna z najbardziej przerażających filmów na tej liście, bo opierający się na bodaj najstraszliwszej zbrodni w stanie Indiana. Meg i jej niepełnosprawna siostra Susan, po utracie rodziców, trafiają pod opiekę dalekiej ciotki Ruth. Zamieszkują razem z nią i jej synami. Meg zaprzyjaźnia się z chłopcem z sąsiedztwa- Davidem. Wszystko wydaje się zmierzać w dobrym kierunku, aż do czasu kiedy na pozór sympatyczna ciotka Ruth pokazuje swoje prawdziwe oblicze i zaczyna wymierzać dziewczynkom niezwykle surowe kary…

Dziewczyna z sąsiedztwa

Kadr z filmuDziewczyna z sąsiedztwa

4. Szczęki (1975), reż. Steven Spielberg

Podium poprzedza klasyka gatunku od mistrza Spielberga. Koszmar dzieje się na terenie Amity Island, niewielkiego nadmorskiego kurortu. Wkrótce zaczyna dochodzić tam do przerażających wydarzeń. Pewnej nocy ginie młoda dziewczyna. Jej zmasakrowane zwłoki zostają odnalezione na brzegu. Gdy burmistrz stara się zataić te informacje, aby nie siać paniki, sytuacja się pogarsza. Fabuła filmu bazuje na prawdziwych wydarzeniach związanych ze zjedzeniem kilku osób przez wielkiego żarłacza.

Szczęki

Kadr z filmu Szczęki

3. Amityville (1979), reż. Stuart Rosenberg

Mało horrorów w ogóle może się poszczycić taką ilość remake’ów, jak film Rosenberga. I nie ma się co dziwić, pod wieloma względami przetarł on szlaki w gatunku. Nowożeńcy, George oraz Kathy Lutz, wraz z trójką jej dzieci z pierwszego małżeństwa wprowadza się do swojego „wymarzonego” domu na przedmieściach Long Island. Nie zdają sobie sprawy, że w jego cieniu kryje się okrutna historia z przeszłości…

Amityville

Kadr z filmu Amityville

2. Egzorcyzmy Emily Rose (2005), reż. Scott Derricson

Jeden z najlepszych filmów o egzorcyzmach i produkcja, po której będziesz bał się zasnąć. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Niemczech, w latach 70. ubiegłego wieku, zostaje przeniesiona do lat współczesnych w USA. Opowiada o księdzu oskarżonym o nieumyślne spowodowanie śmierci tytułowej studentki, w wyniku przeprowadzonych egzorcyzmów, a proces sądowy przeplata się z retrospekcjami ukazującymi historię opętanej. To nie tylko świetny straszak, ale również opowieść, starająca się zakwestionować poczytalność dziewczyny oraz katolickie zabobony. Efekty specjalne i gra aktorska Jennifer Carpenter sprawiają, że film jest niezwykle realistyczny, a niektóre sceny przez długi czas będą śniły się Wam po nocach. Scenariusz jest niezwykle oryginalny i do samego końca trzyma w napięciu.

Egzorcyzmy Emily Rose

Kadr z filmu Egzorcyzmy Emily Rose

1. Egzorcysta (1973), reż. William Friedkin

Reżyser William Fredkin w nominowanym do Oscara w dziesięciu kategoriach, w tym najważniejszej – za najlepszy film – ukazał prawdziwą filmową potęgę egzorcyzmów i stanowi wzorzec z Sevres filmowych opętań. Zarazem przerażający film i traktat filozoficzno-teologiczny. Mamy tu pojedynek dobra ze złem zakończony niejednoznacznym finałem, interesujących bohaterów targanych wątpliwościami i kryzysem wiary, różne możliwości scieżek interpretacyjnych oraz walory czysto rozrywkowe w postaci dobrze starzejących się praktycznych efektów specjalnych, słynnej charakteryzacji i wielu zapadających w pamięć kultowych scen.

Fot. Kadr z filmu Egzorcysta

To już koniec rankingu horrorów na faktach 🙁

Zobacz również:

TOP 20 – Najlepsze filmy o seryjnych mordercach i psychopatach!

TOP 20 – Najlepsze horrory 2017 roku!

TOP 30 – Najstraszniejsze horrory w historii!


Ranking „Najlepsze horrory na faktach” przygotowali:

Szymon Góraj

Tomasz Rewers

Krzysztof Wdowik

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OnTT pisze:

„Koszmar z ulicy Wiązów” horrorem na faktach, a to ciekawe 🙂

rybka pisze:

cziki cziki…

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?