Film Do utraty sił to przede wszystkim popisowa rola Jake’a Gyllenhaala, ale Forest Whitaker zdecydowanie mu nie ustępuje. Produkcja opowiada historię pięściarza, Billy’ego Hope’a, który ma wszystko, ale jednego dnia zostaje mu to odebrane. Sięga dna, a wsparcie dostaje na sali treningowej emerytowanego boksera oraz trenera amatorów – tu właśnie widzimy Whitakera. Rola byłego pięściarza po przejściach, który swoją charyzmą stawia głównego bohatera na nogi, idealnie pasuje do Whitakera, a aktor nie zawodzi naszych oczekiwać, tworząc z Gyllenhaalem świetny duet. (M. Chrzczonowski)
Fot. Kadr z filmu Do utraty sił
W kolejnej produkcji młody, bo zaledwie 26 letni, Forest Whitaker zbierał szlif aktorski od Robina Williamsa, który odgrywając główną rolę, stworzył niezapomnianą kreację charyzmatycznego prezentera radiowego. Choć to jedna z pierwszych prawdziwych ról w karierze Whitakera, to już wtedy pokazywał, że talentu mu nie brakuje. (M. Chrzczonowski)
Fot. Kadr z filmu Good Morning, Vietnam
Klub dyskusyjny to film oparty na faktach i jest hołdem na cześć Mela Tolsona, działacza na rzecz mniejszość czarnoskórej. Lata 30. XX wieku w stanie Teksas, czyli w jednym z najbardziej konserwatywnych stanów w USA, to nie był dobry okres dla ludzi o innym kolorze skóry niż biały. Naprzeciw temu staje Mel Tolson (Denzel Washington), który zakłada klub dyskusyjny, którym chce doprowadzić do pierwszej dyskusji z uczniami z Harcardu, gdzie czarni będą równi białym. Świetna jest tu główna rola Washingtona, ale kreacja Farmera Seniora w wykonaniu Foresta Whitakera i stworzona relacja ojciec-syn z Forestem juniorem to bardzo jasny punkt filmu. (M. Chrzczonowski)
Fot. Kadr z filmu Klub dyskusyjny
Serial Korzenie to remake serialu o tym samym tytule z 1977 roku. Opowiada historię Kunty Kinte, młodego chłopaka z Gambii. Jego szczęście zostaje przerwane, gdy pada ofiarą handlarzy niewolników. Trafia do Ameryki, gdzie jest zmuszany do pracy na plantacji. Whitaker odgrywa tutaj rolę niewolnika, który żył w niewoli od urodzenia, nie zna więc innego świata. Postać ta stanowi świetny kontrast pomiędzy pogodzonym ze swoją rolą w społeczeństwie Fiddlerem, a znającym smak wolności Kuntą Kinte. (M. Chrzczonowski)
Fot. Kadr z serialu Korzenie
Eksperyment to remake świetnego, niemieckiego filmu pod tym samymym tytułem z 2001 r. Fabuła opiera się na tytułowym eksperymencie, w którym bierze udział 26 mężczyzn. Mają odgrywać rolę więźniów i strażników, a sytuacja wymyka się spod kontroli. Niestety, ale do oryginału amerykańska wersja się nie umywa, ale rola Foresta wpływa na nieco lepszy odbiór filmu. (M. Gontarski)
Fot. Kadr z filmu Eksperyment