the old guard background Advertisement

TOP 10 – Forest Whitaker najlepsze role

W dniu 15 lipca swoje urodziny obchodzi Forest Whitaker. Aktor czynnie działa w świecie kina już od lat 80., tworząc od tego czasu wiele niezapomnianych kreacji aktorskich. Korzystając z okazji przedstawiamy 10 najlepszych, naszym zdaniem, ról w karierze Whitakera. Gdy przyjrzycie się tym niezwykłym wcieleniom aktora, zrozumiecie, dlaczego nie można traktować go „z przymrużeniem oka”:)


Zobacz również:

TOP 10 – Patrick Stewart najlepsze role

TOP 20 – Najgorsze polskie komedie

TOP 20 – najbardziej zaskakujące zakończenia filmowe

TOP 10 – Najlepsze gry o piłce nożnej


10. Tick Wills, Do utraty sił (2015), reż. Antoine Fuqua

Film Do utraty sił to przede wszystkim popisowa rola Jake’a Gyllenhaala, ale Forest Whitaker zdecydowanie mu nie ustępuje. Produkcja opowiada historię pięściarza, Billy’ego Hope’a, który ma wszystko, ale jednego dnia zostaje mu to odebrane. Sięga dna, a wsparcie dostaje na sali treningowej emerytowanego boksera oraz trenera amatorów – tu właśnie widzimy Whitakera. Rola byłego pięściarza po przejściach, który swoją charyzmą stawia głównego bohatera na nogi, idealnie pasuje do Whitakera, a aktor nie zawodzi naszych oczekiwać, tworząc z Gyllenhaalem świetny duet. (M. Chrzczonowski)

Forest Whitaker

Fot. Kadr z filmu Do utraty sił

9. Szeregowy Edward Montesquieu „Eddie” Garlick, Good Morning, Vietnam (1987), reż. Barry Levinson

W kolejnej produkcji młody, bo zaledwie 26 letni, Forest Whitaker zbierał szlif aktorski od Robina Williamsa, który odgrywając główną rolę, stworzył niezapomnianą kreację charyzmatycznego prezentera radiowego. Choć to jedna z pierwszych prawdziwych ról w karierze Whitakera, to już wtedy pokazywał, że talentu mu nie brakuje. (M. Chrzczonowski)

Forest Whitaker

Fot. Kadr z filmu Good Morning, Vietnam

8. Doktor James Farmer Senior, Klub dyskusyjny (2007), reż. Denzel Washington

Klub dyskusyjny to film oparty na faktach i jest hołdem na cześć Mela Tolsona, działacza na rzecz mniejszość czarnoskórej. Lata 30. XX wieku w stanie Teksas, czyli w jednym z najbardziej konserwatywnych stanów w USA, to nie był dobry okres dla ludzi o innym kolorze skóry niż biały. Naprzeciw temu staje Mel Tolson (Denzel Washington), który zakłada klub dyskusyjny, którym chce doprowadzić do pierwszej dyskusji z uczniami z Harcardu, gdzie czarni będą równi białym. Świetna jest tu główna rola Washingtona, ale kreacja Farmera Seniora w wykonaniu Foresta Whitakera i stworzona relacja ojciec-syn z Forestem juniorem to bardzo jasny punkt filmu. (M. Chrzczonowski)

Forest Whitaker

Fot. Kadr z filmu Klub dyskusyjny

7. Fiddler, Korzenie (2016-)

Serial Korzenie to remake serialu o tym samym tytule z 1977 roku. Opowiada historię Kunty Kinte, młodego chłopaka z Gambii. Jego szczęście zostaje przerwane, gdy pada ofiarą handlarzy niewolników. Trafia do Ameryki, gdzie jest zmuszany do pracy na plantacji. Whitaker odgrywa tutaj rolę niewolnika, który żył w niewoli od urodzenia, nie zna więc innego świata. Postać ta stanowi świetny kontrast pomiędzy pogodzonym ze swoją rolą w społeczeństwie Fiddlerem, a znającym smak wolności Kuntą Kinte. (M. Chrzczonowski)

Forest Whitaker

Fot. Kadr z serialu Korzenie

6. Barris, Eksperyment (2010), reż. Paul Scheuring

Eksperyment to remake świetnego, niemieckiego filmu pod tym samymym tytułem z 2001 r. Fabuła opiera się na tytułowym eksperymencie, w którym bierze udział 26 mężczyzn. Mają odgrywać rolę więźniów i strażników, a sytuacja wymyka się spod kontroli. Niestety, ale do oryginału amerykańska wersja się nie umywa, ale rola Foresta wpływa na nieco lepszy odbiór filmu. (M. Gontarski)

Forest Whitaker

Fot. Kadr z filmu Eksperyment

Redaktor współprowadzący działu Gry

Gra więcej, niż powinien. Od czasu do czasu obejrzy jakiś film, ale częściej sięgnie po serial w domowym zaciszu. Niepoprawny fanatyk wszystkiego, co pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?