TOP 10 – Najlepsze gry 2016 roku!

2016 rok obfitował w wiele interesujących tytułów. Część z nich niestety nie mogła znaleźć się na naszej liście, ale na pewno te, które są obecne w poniższym zestawieniu, odcisnęły swoje piętno na branży gier – w mniejszym lub większym stopniu. Znalazły się tu dwa tytuły będące prawdziwym growym fenomenem w socjalnym aspekcie, gra, na którą czekaliśmy niemal dekadę, produkcję inspirowaną Limbo oraz… masę kontynuacji. Pod względem nowych IP, nie był to może bogaty rok, jednak zarówno oryginalny Overwatch jak i czwarta część Uncharted, będąca jednocześnie zwieńczeniem przygód Nathana Drake’a, okazały się najważniejszymi grami roku. Która zajmie I miejsce w naszym rankingu? (K. Wdowik)


Zobacz również:

TOP 10- Najlepsze gry 2017 roku! 

TOP 20 – Najstraszniejsze gry ostatnich lat!

TOP 20 – Najlepsze polskie gry!

TOP 30 – Najlepsze gry na PlayStation 3!

TOP 2018 – Najlepsze Gry 2018 Roku! Ranking aktualizowany!


10. Pokémon Go

Połączenie fenomenu Pokemonów i osiągnięć technicznych. Grę wydano na telefony w technologii rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality), dzięki czemu wykorzystując żyroskopy przy kamerach gracze mogli „łapać” pokemony rozrzucone w prawdziwym świecie. W 2016 roku Pokemon Go cieszyła się niebagatelną popularnością i pobiła dzięki temu kilka rekordów Guinessa m.in. największego zysku w pierwszym miesiącu, który wyniósł 206,5 miliona dolarów oraz najczęściej pobieranej gry w pierwszym miesiącu (ponad 130 milionów pobrań). (M. Kucharska)

9. Inside

Inside to druga gra duńskiego studia PlayDead, które wcześniej zapisało się w pamięci graczy znakomitym Limbo. Wcielamy się w niej w tajemniczego chłopca uciekającego przed nieznanymi oprawcami. Później dowiadujemy się o dziwnych eksperymentach prowadzonych w miejscach, które przyjdzie nam odwiedzić. Produkcja wyróżnia się świetną oprawą graficzną, jak i wyjątkowym wykorzystaniem muzyki. (M. Sikorski)

8. The Last Guardian

Przygodówka akcji wydana ekskluzywnie na PlayStation 4. Wyróżniła się szczególnie nietypowym stylem artystycznym i wyjątkowym klimatem. Gra opowiadała o mężczyźnie porwanym ze swojej rodzinnej wioski, który budzi się w pradawnych ruinach u boku przedziwnej bestii imieniem Trico. Zadaniem gracza było wydostanie się z ruin, co osiągnąć miał dzięki zbudowaniu i pogłębianiu relacji z Trico. (M. Kucharska)

7. Battlefield 1

Piętnasta odsłona z serii Battlefield wyróżniła się szczególnie osadzeniu w bardzo rzadko wykorzystywanych przez twórców gier realiach I wojny światowej. Gra zawierała zarówno kampanię jak i rozbudowany tryb multiplayer, oferujący 10 różnych trybów i wspierający nawet do 64 graczy na mapie. Pozytywne recenzje krytyków podparła również wysoka sprzedaż przekraczająca 15 milionów egzemplarzy. (M. Kucharska)

6. Dark Souls 3

Kolejna część symulatora umierania od From Software. Dark Souls III podtrzymuje wysoki poziom serii. Ponownie trafiamy tutaj do mrocznego, tajemniczego świata, gdzie na każdym kroku czyha na nas śmierć. Za pomocą wymyślnych broni przyjdzie nam stoczyć wiele walk. To co najbardziej urzeka w produkcji japońskiego studia to genialnie zaprojektowani głowni wrogowie, którzy zachwycają swoimi rozmiarami oraz bogactwem detali. Gra zdobyła główną nagrodę podczas Golden Joystick Awards 2016. (M. Sikorski)

5. Titanfall 2

Kontynuacja sieciowej strzelanki studia Respawn Entertainment. Rozgrywka polega na sterowaniu żołnierzami przyszłości, którzy mogą pochwalić się wyjątkowymi umiejętnościami takimi jak bieganie po ścianach, czy wspinaczka po budynkach. Ponadto żołnierze mają możliwość przyzwania tytułowych tytanów, którzy znacząco zwiększają ich siłę ognia. W odróżnieniu od pierwszej części, w Titanfall 2 otrzymujemy także pełnoprawną kampanię fabularną. (M. Sikorski)

4. Dishonored 2

Kontynuacja wydanej cztery lata wcześniej skradanki FPP osadzone w steampunkowym uniwersum. Akcję gry osadzono 15 po wydarzeniach w pierwszej części, a do głównego bohatera Corvo Attano dołączyła Emily Kaldwin. Na początku rozgrywki mogliśmy wybrać, którą z postaci chcemy zagrać, chociaż obie historie były do siebie raczej podobne. Gra zebrała całkiem wysokie noty krytyków i zdobyła tytuł gry roku w nagrodach portalu PC Gamer. (M. Kucharska)

3. Doom

Czwarta odsłona kultowej serii FPS. Fabułą nie różniła się zbytnio od poprzednich odsłon: wcielamy się w samotnego komandosa mającego zbadać sprawę bazy na Marsie. Gra stawiała przede wszystkim na dynamiczną rozgrywkę, której towarzyszył niesamowity rockowy soundtrack, podbudowujący klimat całej produkcji. Nagrodzono ją statuetką The Game Awards jako Najlepszą Grę Akcji, inne nagrody otrzymała także za świetny gameplay oraz muzykę. (M. Kucharska)

2. Overwatch

Overwatch to pierwszoosobowa strzelanka studia Blizzard, której głównym celem jest multiplayer online. Akcja gry toczy się w futurystycznej, pełnej konfliktów krainie, gdzie o porządek i pokój dbać ma tytułowa straż. Rozgrywka opiera się na pojedynkach sześcioosobowych drużyn, w skład których wchodzą barwne postacie. Każda z nich charakteryzuje się wyjątkowymi umiejętnościami bojowymi. Gra zdobyła rzeszę fanów na całym świecie głownie ze względu na szybką, dynamiczną rozgrywkę, oraz świetnie zaprojektowane postacie. (M. Sikorski)

1. Uncharted 4: Kres Złodzieja

Ostatnia z serii przygód Nathana Drake’a. Akcja gry toczy się trzy lata po wydarzeniach z trzeciej części Uncharted, kiedy to dobrze znany nam poszukiwacz przygód wiedzie zwykłe życie u boku Eleny. Wszystko zmienia się wraz pojawieniem się Sama – brata Nathana. Razem z nimi ponownie wyruszamy na pełną przygód i pięknych widoków podróż. Gra zachwyca piękną grafiką, innowacyjnymi mechanikami oraz niezwykle wciągającą fabułą. (M. Sikorski)


Ranking sporządzili:

Marta Kucharska

Maksymilian Sikorski

Krzysztof Wdowik

Zastępca Redaktora Naczelnego

Początkujący scenarzysta, zapalony publicysta i sfiksowany popkulturowiec.

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?