TOP 10 – Stanley Kubrick najlepsze filmy

Dnia dzisiejszego Stanley Kubrick obchodziłby 90 urodziny! To bardzo dobra okazja, by przybliżyć twórczość tego wybitnego, pedantycznego wręcz reżysera, którego dzieła uznawane są za kamienie milowe kilku gatunków filmowych. Nie było to łatwe zadanie, bowiem jego dorobek jest bardzo eklektyczny, poszczególne filmy należy rozpatrywać w zupełnie innych kategoriach i ciężko je ze sobą porównywać. Oczywiście TOP 10 jest mocno subiektywnym zestawieniem i nie należy go traktować jako jedynego słusznego.


Zobacz również:

TOP 10 – Woody Harrelson najlepsze role

TOP 10 – Benedict Cumberbatch najlepsze role

TOP 10 – Forest Whitaker najlepsze role

TOP 10 – Patrick Stewart najlepsze role


10.Lolita (1962)

Scenariusz do adaptacji powieści Vladimira Nabokova powstał przy współudziale samego autora. Mówi się, że to najbardziej „niekubrickowskie” dzieło w jego dorobku. Opowiada o niezdrowej fascynacji profesora Humberta Humberta (James Mason) nieletnią Dolores Haze (Sue Lyon), która zyskała przydomek Lolita. W adaptacji nie brakuje erotycznego napięcia między bohaterami, wiemy, że jest to zakazane uczucie skazane na zniszczenie. Warto zwrócić uwagę na postać Clare’a Quilty’ego, w którego wciela się Peter Sellers, z którym Kubrick współpracował później przy okazji Doktora Strangelove. Sue Lyon otrzymała za swoją bardzo dojrzałą kreację nagrodę Złotego Globu.

Fot. Kadr z filmu Lolita

9. Spartakus (1960)

Trzygodzinne przedstawienie z Kirkiem Douglasem w roli tytułowej. To epicki dramat historyczny, z którego garściami jak podejrzewam czerpali inspiracje twórcy takich filmów jak chociażby Gladiator. Wybornymi kreacjami popisali się też Laurence Olivier i Jean Simmons. Film otrzymał Złoty Glob dla najlepszego dramatu oraz cztery Oscary: za najlepsze zdjęcia koloryzowane, kostiumy, scenografię, oraz dla aktora drugoplanowego, Petera Ustinova, który wcielił się w postać Lentulusa Batiatusa.

Fot. Kadr z filmu Spartakus

8. Ścieżki chwały (1957)

Wybitny dramat wojenny ponownie z Kirkiem Douglasem w roli pierwszoplanowej. To bardzo krótki jak na Kubricka film, trwający niecałe półtorej godziny. Opowiada o losach pułkownika Daxa, który prowadzi swój oddział na pewną śmierć. Lekceważy on rozkazy dalszego ataku i postanawia się wycofać by uratować jak najwięcej osób. Jeden z trzech antywojennych manifestów Kubricka, słabiej znany od satyrycznego Doktora Strangelove i dramatycznego Pełnego magazynku, ale równie istotny w jego dorobku.

Fot. Kadr z filmu Ścieżki chwały

7. Barry Lyndon (1975)

Książkowy pierwowzór napisał William Makepeace Thackeray, Kubrick przełożył treść książki na film trwający ponad trzy godziny. Tytułowy bohater zaciekle pragnie dostać się do najwyższych sfer osiemnastowiecznej Anglii. W swoim życiu para się byciem szpiegiem, oszustem karcianym, żołnierzem w wojnie siedmioletniej, zabijaką, rozpustnikiem, grzesząc i pchając się tam gdzie nikt go o to nie prosił. Film otrzymał cztery statuetki Oscara: za najlepszą muzykę, kostiumy, scenografię oraz zdjęcia.

Fot. Kadr z filmu Barry Lyndon

6. Oczy szeroko zamknięte (1999)

Ostatni film w dorobku mistrza, który odszedł jeszcze przed światową premierą filmu. Na ekranach pojawił się trzynaście lat po premierze głośnego Pełnego magazynku. W obsadzie tego pełnego erotyzmu filmu znaleźli się Tom Cruise i Nicole Kidman. Bohaterowie zostają wplatani w działalność tajnego stowarzyszenia, które mogłoby uczyć Greya czym jest BDSM. Co kryje się pod maską każdego człowieka, jakie mamy pragnienia, czy zdrada jest wpisana w ludzką naturę? Ten film skłania do refleksji nad tymi zagadnieniami i jest znakomitym zwieńczeniem wieloletniej kariery Kubricka.

Fot. Kadr z filmu Oczy szeroko zamknięte

Stały współpracownik

Bloger i dziennikarz. Koncertuje więcej niż wypada. Lubi jeździć na konwenty. Recenzuje i pisze artykuły o popkulturze od ponad 5 lat. Założyciel bloga Zryta Bania Stanleya i fanpage Filmy, Które Ryją Banie Zbyt Mocno. Metaluch i irytujący "śmieszek".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?