TOP 20 – Kultowi filmowi mordercy!

Niektórzy z nich nawiedzali nas w najgorszych koszmarach, inni przysporzyli sporej dawki paranoi, a jeszcze inni obudzili nasze głęboko ukryte lęki. Postać mordercy występuje w kinematografii niezwykle często, tym trudniej było wybrać jedynie ich dwudziestkę do tego zestawienia. Oto oni – top 20 najbardziej rozpoznawalnych, filmowych morderców!


Zobacz również:

TOP 30 – Najlepsze filmy o zombie!

TOP 30 – Najstraszniejsze horrory w historii!

TOP 20 – Najlepsze horrory 2017 roku!

Przegląd polskiego horroru – czy jest się czego bać?

Najciekawsze premiery horrorów na wakacje 2018!


20. Anton Chigurh – To nie jest kraj dla starych ludzi

Niezwykle przekonująca, mroczna rola hiszpańskiego artysty sprawiła, że To nie jest kraj dla starych ludzi ogląda się z wypiekami na twarzy. Fenomenalny Javier Bardem w roli psychopatycznego mordercy będzie ścigał Was w snach na długo po obejrzeniu tego seansu! Rzut monetą nigdy nie będzie już dla Was taki sam… (AB)

Fot. Kadr z filmu To nie jest kraj dla starych ludzi

19. Candyman – Candyman

Najbardziej znana rola charakterystycznego Tony’ego Toda. Candyman, a właściwie Daniel Robiille to czarnoskóry niewolnik, który za młodu został zamordowany, a jego dłoń w okrutny sposób odcięta. Teraz jego dusza znajduje się w zwierciadle i każdy odważny, który wypowie przed lustrem 5 razy słowo Candyman, może spodziewać się wizyty mężczyzny, czyli jego godziny są już policzone. Charakterystyczny zabójca pojawia się z hakiem zamiast jednej ręki i nie cofa się przed niczym, aby mordować niewinnych ludzi. Doczekał się tylko trzech filmów –  zadebiutował w 1992 roku, a potem siał terror jeszcze w 1995 i 1999 roku. ( M. Gontarski)

Fot. kadr z filmu Candyman

18. Laleczka Chucky – Laleczka Chucky

Laleczka Chucky to wcielenie sadystycznego mordercy, Charlesa Lee Raya, który po śmierci wstępuje w lalkę. W nowym ciele nadal morduje w wyszukany i brutalny sposób, a także szuka zemsty. Laleczka po raz pierwszy zabijała w 1988 roku, debiutując w filmie Laleczka Chucky. Choć minęło od tego czasu już 30 lat, to postać ta nadal cieszy się niemalejącą popularnością, czego dowodem jest powstanie w 2017 roku już siódmej części serii o tytule Cult of Chucky. Sukces laleczki należy upatrywać w czarnym humorze produkcji z Chucky w roli głównej oraz niecodziennym metodom morderstw w wykonaniu przesympatycznej zabawki. Bez wątpienia jeden z bardziej rozpoznawalnych zabójców w kinematografii. (M. Chrzczonowski)

Zabójcy z horrorów

Fot. Kadr z filmu Cult of Chucky

17. Jeździec bez głowy – Jeździec bez głowy

Tim Burton to ekscentryk, mistrz groteski i dziwactw. Jedną z nich jest jedyny w dorobku reżysera zabójca, pełen grozy i żądny krwi. To tytułowy Jeździec bez głowy – zjawa, przemierzająca na swoim czarnym koniu pod osłoną nocy miasteczko Sleepy Hallow. Sama postać jest zaczerpnięta z opowiadania pt. Legenda o Sennej Dolinie, autorstwa Washingtona Irvinga. Przerażający upiór często pojawia się również w serialu Sleppy Hallow, w którym to pojedynkuje się ze swoim byłym pobratymcem, Ichaboodem Cranem. ( M. Gontarski)

Fot. kadr z filmu Jeździec bez głowy

16. Coś – Coś

Coś to tajemnica, pozaziemska istota, która przez lata skrywała się zamarznięta na Antarktydzie. Zostaje jednak wydostana z lodu przez norweskich badaczy. W ten sposób przenika do stacji badawczej oraz zabija większość znajdujących się tam osób. Coś jest niewątpliwie groźnym zabójcą, gdyż po zarażeniu ofiary przejmuje jej ciało, pozostawiając wygląd bez zmian. Dopiero po zdemaskowaniu potwór potrafił przekształcić się w prawdziwe monstrum. Z tym oryginalnym antagonistą spotkaliśmy się po raz pierwszy w 1982 roku w filmie Coś Johna Carpentera. W 2011 roku dostaliśmy również prequel pt. Coś, który przedstawiał losy norweskich badaczy, nim Coś dostał się na stację amerykańską, co oglądaliśmy w filmie z 1982 roku. Historia zawarta w filmach została oparta na powieści Johna W. Campbella z 1938 roku pt. Who Goes There? (M. Chrzczonowski)

Zabójcy z horrorów

Fot. Kadr z filmu Coś

15. John Doe – Siedem

David Fincher nakręcił w swojej filmowej całkiem sporą ilość kultowych filmów. Perłą w koronie pozostaje jednak thriller z 1995 roku, Siedem. Mroczny dreszczowiec z Morganem Freemanem oraz Bradem Pittem w rolach głównych opowiadał o śledztwie dwójki detektywów, usiłujących złapać seryjnego mordercę inspirującego się siedmioma głównymi grzechami. W antagonistę wcielił się wyklęty dziś przez Hollywood Kevin Spacey, tworząc kreację, która na długo zapada w pamięć. John Doe to postać tajemnicza, przerażająca i intrygująca. (K. Wdowik)

Fot. kadr z filmu Siedem

14. Pennywise – To

W rolę odrażającej, tajemniczej istoty mordującej dzieci wcielili się Tim Curry (miniserial, 1990) oraz Bill Skarsgård (2017). To przybiera rozmaite formy, w zależności od tego czego najbardziej boją się bohaterowie. Stephen King kreując postać Pennywise’a wyszedł ze słusznego założenia, że irracjonalnie boimy się klaunów, przebierańców pracujących w cyrku. W sumie by się zgadzało, bowiem nie wiadomo jaki charakter ukrywa się za czerwonym nosem, makijażem i peruką. Klauny pojawiły się do tej pory w wielu horrorach m.in w Duchu, Zombielandzieserialu American Horror Story: Freak Show czy niskobudżetowym klasyku z lat 80-tych Mordercze klowny z kosmosu. (D. Stankiewicz)

Fot. Horror Freak News

13. Pinhead – Wysłannik Piekieł

Dzieło Clive’a Bakera sprzed ponad 30 lat nadal robi piorunujące wrażenie dzięki postaci Pinheada i całej bandy Cenobitów. Hellraiser (u nas znany pod tytułem Wysłannik piekieł) to bezlitosny egzekutor prawa, którego zadaniem jest „nagrodzić” wiecznymi torturami wszystkich, którzy użyli diabolicznego artefaktu. Seria doczekała się aż dziesięciu kontynuacji, niestety im dalej w kolejne „odcinki” tym gorze. Szczególnie kuleją części przeznaczone na rynek kaset wideo, oraz te bez udziału odtwórcy Pinheada, Douga Bradley’a. (D. Stankiewicz)

Fot. Kard z filmu Wysłannik piekieł

12. Michael Myers – Halloween

Michael Myers po raz pierwszy na ekranie pojawił się w 1978 roku w filmie Johna Carpentera pt. Halloween. Wtedy pierwszy raz zobaczyliśmy oblicze mordercy-psychola, który po morderstwie jednego z członków swojej rodziny trafia do szpitala psychiatrycznego, aby wydostać się z niego po latach i siać grozę w swoim charakterystycznym stroju. Zawsze widziany w gładkiej masce i z nożem w ręku stał się kolejną, ikoniczną postacią z horrorów. Oryginał był kontynuowany oraz odtwarzany aż 7 razy, a w tym roku będzie nam dane obejrzeć Halloween kolejny raz. ( M. Gontarski )

Fot. kadr z filmu Halloween

11. Predator – Predator

Predator pierwszy raz musiał stawić czoła grupce komandosów na czele z Armoldem Szwarenegerem w filmie z 1987 roku. W kontynuacji Predator 2 z 1990 roku nowoczesna kreatura walczyła na terenie miasta z Donaldem Gloverem. Powrócił również w dwóch częściach Obcy kontra Predator (2004 i 2007  ) oraz Predators (2010), jednak do pierwszej części bardzo dużo im brakuje. Natomiast sama postać Predatora to jeden z najbardziej zaawansowanych techniczne przeciwników, poza swoją nadzwyczajną siłą posiada pancerz, wyposażony w nowoczesną broń i możliwość kamuflażu. Zabójcę na ekranie zobaczymy jeszcze raz, już w tym roku – w filmie w reżyserii Shane Blacke’a. Co ciekawe,  Shane Black już miał styczność z tą rasą, w oryginale zagrał jednego z komandosów, teraz będzie mu dane tworzyć film po ponad 30 latach. (M. Gontarski)

Fot. kadr z filmu Predator

Zastępca Redaktora Naczelnego
Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?