Advertisement
Advertisement

TOP 20 – Najlepsze filmy, które zdobyły Oscara!

Kilka tygodni temu, zaprezentowaliśmy wam ranking filmów, które – zdaniem członków naszej Redakcji – na Oscara nie zasłużyły. Tym razem, prezentujemy wam ranking najlepszych filmów i, jednocześnie, laureatów statuetki za Najlepszy Film. Oto najlepsze filmy, które zdobyły Oscara!


Zobacz również:

TOP 10 – najciekawsze filmy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2018!

TOP 20 – najbardziej niezasłużone Oscary w kategorii Najlepszy film!

TOP 30 – Filmy na rozkminę, które dają do myślenia!

TOP 2018 – Najlepsze filmy roku! Ranking aktualizowany!


20. Birdman (2014), reż. Alejandro González Iñárritu

Dramat aktora o wielkim talencie sprowadzonym do kostiumu ptako- człowieka, próbującego pokazać światu, że potrafi zdziałać też coś na, wydawać by się mogło, szlachetniejszych i bardziej artystycznych deskach teatru. Ambicjonalna walka ze swoją sławą, która objawia się w postaci głosu odgrywanego niegdyś superbohatera, dyskutującego, a nawet wyśmiewającego Riggana (Michael Keaton), nadaje filmowi nierzeczywistej atmosfery. Wspaniała reżyseria (jedno, ciągłe ujęcie) i jazzowa muzyka w tle, na pewno przyczyniły się do wyjątkowości tej produkcji, a w końcu i do Oscara.

Najlepsze filmy, które zdobyły Oscara

Fot. materiały prasowe

19. Milczenie Owiec (1991), reż. Jonathan Demme

Intensywny thriller, którzy trzyma od początku do końca w napięciu. Nie dziwi wcale wysyp nagród. Twórcy zadbali o to, abyśmy poznali niebanalna historię z wyśmienitym aktorstwem. Portret psychologiczny Hannibala Lectera na pewno wpisze się do historii kina światowego. Jest to postać przerażająca, odrażająca, a zarazem fascynująca. Jeżeli szukacie filmu z perfekcyjnym scenariuszem – oto on!

Fot: kadr z filmu Milczenie owiec

18. Pluton (1986), reż. Oliver Stone

Wojna w Wietnamie stała się lubianym tematem wśród współczesnych reżyserów. Nic więc dziwnego, że Pluton stał się szybko wielkim hitem. Ukazuje on nie tylko walkę na polu, ale również pokonywanie własnych słabości. W filmie występuje Charlie Sheen i dla skandalisty Hollywood jest to rola życiowa. Mocne kino bez wybielania to idealna pozycja dla fanów dobrego kina! Oscar oczywiście jak najbardziej zasłużony.

Fot: Materiały prasowe

17. Bez Przebaczenia (1992), reż. Clint Eastwood

Bez przebaczenia odziera western z całej jego mitologii. Twórcom udało się zbudować obraz niezwykle realistyczny, ale też dający wiele do myślenia. Nie ma tutaj czarno-białych postaci, widz sam musi ocenić moralność działań bohaterów. Cała historia jest też szczególna ze względu na rzadko spotykane w kinie położenie nacisku na konsekwencje, jakie niesie ze sobą zabójstwo. Mamy tutaj do czynienia z kinem najwyższej klasy – angażującym, perfekcyjnym technicznie i na stałe zapisującym się w historii gatunku. Przytłaczający, nieco ponury film autorstwa Eastwooda i Davida Webba Peoplesa to pozycja zarówno dla fanów gatunku, jak i osób lubiących oglądać dobrze zrealizowane dramaty.

Najlepsze filmy, które zdobyły Oscara

Fot. kadr z filmu Bez Przebaczenia

16. Ben-Hur (1959), reż. William Wyler

Ben-Hur to porywający spektakl, który mimo upływu lat praktycznie się nie zestarzał. Film dorównuje poziomem wykonania nawet współczesnym produkcjom (tradycyjne efekty specjalne na łeb biją komputerowo wygenerowane obrazy), a sercem i pasją wiele z nich bezapelacyjnie przewyższa. Film doczekał się 11 Oscarów oraz wielu remake’ów, w tym najnowszego z 2016 roku, o którym chyba najlepiej zapomnieć.

Najlepsze filmy, które zdobyły Oscara

Fot. kadr z filmu Ben-Hur

15. Władca Pierścieni: Powrót Króla (2003), reż. Peter Jackson

Chyba nie ma nikogo na świecie, kto nie spotkał się z Władcą Pierścieni i kultem, jakim jest obdarzona ta seria. LOTR pod wieloma względami był przełomowy i ewidentnie rozpoczął modę na klimaty fantasy. Oscarowe nominacje i rozbicie banku przez Powrót Króla pokazują, iż trylogia Petera Jacksona nie była jedynie czystą rozrywką, a naprawdę wartościowym, artystycznym tworem. Kilka razy do roku, w kinach urządzane są pokazy wszystkich trzech części w wersji reżyserskiej (w sumie 12 godzin!) czy też pojedyncze seanse poszczególnych części z muzyką na żywo. Mimo tej częstotliwości, zainteresowanie ekranizacjami powieści Tolkiena nie słabnie i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Po niezbyt udanym Hobbicie, świat Śródziemia powróci w serialu wyprodukowanym przez stację Amazon.

Najlepsze filmy, które zdobyły Oscara

Materiały prasowe

14. Lawrance z Arabii (1962), reż. David Lean

Angażując plejadę międzynarodowych gwiazd, reżyser David Lean nakręcił opartą na faktach epopeję o heroicznych wyczynach T.E. Lawrence’a (Peter O’Toole), romantycznego bohatera, który jako oficer armii brytyjskiej wpłynął na losy Arabii. Podczas Pierwszej Wojny Światowej służący na Bliskim Wschodzie Lawrence zdołał zjednoczyć zwaśnione plemiona Beduinów i utworzyć z nich partyzancką armię. Pod jego wodzą Arabowie odnieśli wiele wspaniałych zwycięstw i przepędzili Turków ze swojej ojczyzny. Po wejściu na ekrany w roku 1962 Lawrence z Arabii odniósł wielki sukces, zdobywając 7 Oscarów.

Najlepsze filmy, które zdobyły Oscara

Fot. kadr z filmu Lawrance z Arabii

13. Łowca Jeleni (1978), reż. Michael Cimino

Opowieść o trzech przyjaciołach: Nicku (Christopher Walken), Mike’u (Robert De Niro) i Stevenie (John Savage), którzy trafiają do niewoli w Wietnamie. Zostają tam poddawani wymyślnym torturom fizycznym i psychicznym, co ma ogromny wpływ na ich dalsze losy. Do kraju wraca jedynie dwóch z nich. Film ukazuje, jak straszne piętno potrafi odcisnąć na nas wojna.

Najlepsze filmy, które zdobyły Oscara

Fot. Materiały prasowe

12. Casablanca (1942), reż. Michael Curtis

Wyjątkowa miłość w trakcie II wojny światowej. Duet Humphrey Bogart i Ingrid Bergman to jedna z najlepszych par w historii kina. Między nimi czuć chemię, a ich historia porusza do głębi.  Jeżeli kochacie melodramaty, to koniecznie musicie obejrzeć Casablancę, która spokojnie mogłaby służyć jako wzór. Film jest magiczny, uczuciowy i przepiękny. Cudo!

Fot: kadr z filmu Casablanca

11. Gladiator (2000), reż. Ridley Scott

Generał Maximus (Russell Crowe) po zakończeniu udanej wyprawy wojennej, zostaje zmuszony do ucieczki przez zazdrosnego następce tronu. Kiedy Maximus trafia do niewoli i zostaje gladiatorem przechodzi morderczy trening wojownika. Maximus powraca do Rzymu z zamiarem pomszczenia śmierci syna i żony. Gladiator to epicka opowieść o odwadze i zemście osadzona w realiach Cesarstwa Rzymskiego. Obraz ten został świetnie zrealizowany pod względem technicznym i fabularnym. Trudno tutaj na cokolwiek narzekać. Muzyczna oprawa jakże doskonała i perfekcyjna, a gra aktorska bezapelacyjnie podbiła salony.

TOP 20 - Najlepsze filmy, które dostały Oscara

Fot. Kadr z filmu Gladiator

Zastępca Redaktora Naczelnego

Redaktor Naczelny portalu Popkulturowcy.pl oraz Zastępca Redaktora Naczelnego na Movies Room.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Denis pisze:

7. Infiltracja ??? Serio??

Lepszy pisze:

Tak , serio . Ale czemu nie ma to nie jest kraj dla starych ludzi i amerucan beauty ?

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?