TOP 20 – Najlepsze filmy, które zdobyły Oscara!

10. Forrest Gump (1994), reż. Robert Zemeckis

W Alabamie na świat przychodzi wielka osobowość – Forrest Gump (Tom Hanks). Chłopiec ten cierpi na niedowład nóg i odznacza się niskim poziomem inteligencji. Mimo to pragnie żyć jak zdrowi ludzie. Jego determinacja i ambicja pomaga mu się wzbić ponad wszelkie oczekiwania. Niewiarygodne jest to, że Forrest zostaje gwiazdą futbolu, bohaterem wojny w Wietnamie, mistrzem ping-ponga, podróżuje po świecie, poznaje polityków i artystów. Udowodnił, że przeciwności losu nie są przeszkodą przed osiąganiem sukcesów. Piękna i zarazem wzruszająca historia oparta na podstawie książki o tym samym tytule. Rewelacyjny obraz wyróżniający się wyjątkowym urokiem, ciepłem i nostalgią, która metaforycznie łapie za gardło. Film porusza największe wartości jakimi są przyjaźń, miłość, odwaga i honor, które opatrzone są niekończącą się ludzką potęgą.

TOP 20- Najlepsze filmy, które dostały Oscara

Fot. Kadr z filmu Forrest Gump

9. Braveheart – Waleczne Serce (1995), reż. Mel Gibson

Williama Wallace’a (Mel Gibson) planuje krwawą zemstę po tym jak jego żona zostaje brutalnie zamordowana. Chęć odwetu nabiera gigantycznych rozmiarów i przeistacza się w nieokiełznaną wolę walki o wolność ojczyzny. Ogromne bohaterstwo zdeterminował Szkotów, którzy bez wahania chwycili za oręż i okrzyknęli Wallace’a swoim przywódcą, nadając mu przydomek Braveheart – Waleczne Serce. Krwawy i brutalny obraz spotkał okrzyknięty został arcydziełem. Wzruszająca opowieść, która została zrealizowana perfekcyjnie. Cudowna muzyka jest fundamentem wyjątkowej atmosfery. Warto docenić fenomenalne i realistyczne sceny walki mrożące krew w żyłach.

TOP 20- Najlepsze filmy, które dostały Oscara

Fot. Kadr z filmu Braveheart – Waleczne Serce

8. Lista Schindlera (1993), reż. Steven Spielberg

Nie ma drugiego tak świetnie zrealizowanego filmu o Holocauście. Oprócz oczywiście historii Oskara Schidlera, który w trakcie wojny uratował 1100 Żydów, poznajemy także bliżej funkcjonowanie obozu zagłady. Spielberg przybliża nam cierpienie i bezsilność niewinnych ludzi, których dotknął niewyobrażalnie zły los. 3 godzin seansu to smutna poezja pięknych kadrów obrazująca oblicze ludzkie. Poznajemy także Amona Goetha, komendanta obozu, postać będącą sadystą i przerażającym nazistą. Wszystko to znajdziecie w jednym z najlepszych filmów wszech czasów, który powinien być lekturą w szkołach.

Fot: kadr z filmu Lista Schindlera

7. Infiltracja (2006), reż. Martin Scorsese

Myśląc Infiltracja, zapewne myślisz: znakomici Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson i Mark Wahlberg. I bardzo słusznie, bo właśnie świetna gra aktorska jest bardzo mocnym punktem tego filmu. Zapewne niewiele osób spodziewało się, że amerykański remake hongkońskiego hitu Infernal Affairs: Piekielna gra z 2002 roku odniesie porównywalny sukces. Film przedstawia wzajemne przenikanie się struktur policji z mafijnym półświatkiem, w którym to młody policjant Billy Costigan (Leonardo DiCaprio) stara się wejść w łaski potężnego mafijnego bossa  Franka Costello (Jack Nicholson). Film doczekał się czterech Oscarów, w tym zaowocował pierwszą w karierze statuetką złotego kolosa dla Martina Scorsese w kategorii Najlepszy Reżyser.

Najlepsze filmy, które zdobyły Oscara

Fot. materiały prasowe

6. Amadeusz (1984), reż. Milos Forman

Miloš Forman oraz scenarzysta, na którego sztuce film się opiera, Peter Shaffer, wyszli z ciekawego założenia. Postanowili opowiedzieć o Mozarcie z perspektywy jego wielkiego oponenta – Antonio Salieriego. Zbudowana na ekranie relacja między bohaterami buduje doskonałe świadectwo wielkości austriackiego kompozytora. Salieri to postać doskonale obeznana w dworskich konwenansach, a jednocześnie kompozytor przeciętny. Przeciwstawiony zostaje mu Amadeusz – łamiący wszelkie zasady lekkoduch obdarzony wielkim talentem, który Salieri od początku wyczuwa. W Amadeuszu Forman buduje bardzo pełny i jednocześnie bardzo przyziemny portret tytułowego bohatera. Mozart to biegający po salonach lekkoduch, który wciąż się imprezuje i którego irytujacy śmiech wypełnia dworskie pokoje. Nie ma w nim żadnej nadętej maniery, bo po prostu tego nie potrzebuje. O wielkości świadczą ponadczasowe dzieła kompozytora. Tak jak ten film jest świadectwem geniuszu Formana. Reżyser nie daje się przykryć kostiumowej konwencji. Stworzył film ważny i niezwykle mądry, ale opowiedziany lekkim językiem. Nierzadko w Amadeuszu najciekawsze spostrzeżenia są przecież spointowane błyskotliwym humorem. Na koniec więc krótko. Film Formana to po prostu dzieło absolutnie spełnione.

Najlepsze filmy, które zdobyły Oscara

Fot. kadr z filmu Amadeusz

5. Ojciec Chrzestny II (1974), reż. Francis Ford Coppola

Ojciec Chrzestny II to kontynuacja słynnego filmu o życiu włoskiej rodziny gangsterskiej, który podbił serca widzów na całym świecie. Kiedy umiera Vita Corleone przychodzi czas na jego syna Michaela, który stara się godnie zastąpić miejsce swojego ojca. Ucieka on jednak od intryg i morderstw zapewniając tymczasem klanowi dominację. Niestety jego charyzma nie jest tak potężna jak ojca. Niesie to za sobą nieuchronne i nieodwracalne w skutkach wydarzenia. Jest jedynie chłodno kalkulującym, wyrachowanym graczem. Mimo starań i posiadanych ambicji przywódczych nie potrafi utrzymać pokoju w rodzinie i zapobiec jej kryzysowi. Rewelacyjna druga część kultowej powieści, która pod względem technicznym i montażowym trzyma poziom z poprzedniej produkcji. Jest to film, który bezapelacyjnie zasłużył na bezterminowej wejście na kinematograficzne salony.

TOP 20

Fot. Kadr z filmu Ojciec Chrzestny II

4. Lot nad Kukułczym Gniazdem (1975), reż. Milos Forman

Drobny złodziejaszek i awanturnik McMurphy (Jack Nicholson), próbuje uniknąć więzienia udając psychicznie chorego, przez co trafia do zakładu psychiatrycznego. Nie jestem wam w stanie powiedzieć od kiedy dokładnie miłuję się w czytaniu o ludzkiej psychice i czemu fascynują mnie psychopaci, ale Lot nad kukułczym gniazdem po raz pierwszy obejrzałem bodaj w 2010 roku, kiedy fascynacja już trwała. Ekranizacja w reżyserii Formana zaszczepiła we mnie miłość do Nicholsona i jego brwi. McMurphy natomiast, ze swoją charyzmą i pewnością siebie, stanowił dla mnie inspirację; łamał wszelkie konwenanse, znał swoją wartość, a przede wszystkim wyzwalał ludzi z łańcuchów ograniczeń. I mimo, że w zasadzie był skazanym przestępcą, ciężko nie stwierdzić, że mimo wszystko był dobrym człowiekiem. Nic nie jest czarno-białe i warto o tym pamiętać.

Najlepsze filmy, które zdobyły Oscara

Fot. kadr z filmu Lot nad kukułczym gniazdem

3. Przeminęło z wiatrem (1939), reż. Victor Fleming

Kultowe już dzieło, powstałe na podstawie powieści Margaret Mitchell. Film opowiada o losach Scarlett O’Hara (Vivien Leigh), beztroskiej, pięknej i otoczonej kawalerami dziewczyny, której przyjemne i bogate życie przerywa niosąca z sobą śmierć i zniszczenie wojna. Ten trwający prawie 4 godziny film, zgarnął 10 Oscarów, w tym dwa specjalne.

Najlepsze filmy, które zdobyły oscara

Fot. kadr z filmu Przeminęło z wiatrem

2. Titanic (1997), reż. James Cameroon

Za każdym razem podczas seansu Titanica, czyli jednego z moich ulubionych filmów, powtarzam sobie Nie będę tym razem płakał. Niestety, rzadko kiedy to postanowienie ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Cameroon nakręcił świetny dramat o słynnej katastrofie z bardzo udaną – a dziś już kultową – historią miłosną. Bez wątpienia, dzieło monumentalne, na stałe wpisane w historię kinematografii, uhonorowane 11 Oscarami.

Najlepsze filmy, które zdobyły oscara

Fot. kadr z filmu Titanic

1. Ojciec Chrzestny (1972), reż. Francis Ford Coppola

Ojciec chrzestny jest obrazem o dużym współczynniku szczerości, brutalności. Prezentuje on portret sycylijskiej rodziny, która za wszelką cenę stara się zachować swoje wpływy w skorumpowanej i brudnej od oszustw Ameryce. Reżyser otwiera tą legendarną historię przyglądając się prywatnemu życiu familii Corleone, jak i czarnym interesom, w które jest zaangażowana. Znakomity film oparty na powieści Mario Puzo ukazujący niesamowite kreacje m.in. Al Pacino, James Caan czy Robert Duvall.  Obraz ten jest bezapelacyjnie uznawany za arcydzieło. Produkcja jest perfekcyjna pod względem montażowym jak i artystycznym. Wywiera niepowtarzalne i oryginalne wrażenie. Jest ucztą samą w sobie dla każdego kinomana, którą można polecać każdemu z bezterminową gwarancją.

TOP 20- Najlepsze filmy, które dostały Oscara

Fot. Kadr z filmu Ojciec Chrzestny


Ranking przygotowała Redakcja Movies Room


Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Zastępca Redaktora Naczelnego

Początkujący scenarzysta, zapalony publicysta i sfiksowany popkulturowiec.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Denis pisze:

7. Infiltracja ??? Serio??

Lepszy pisze:

Tak , serio . Ale czemu nie ma to nie jest kraj dla starych ludzi i amerucan beauty ?

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?