TOP 20 – Najlepsze filmy na mundial!

10. Zabić sędziego (2009), reż. Yves Hinant

Kto pamięta kontrowersje towarzyszące Mistrzostwom Europy 2008 i meczu Austria-Polska? Afera, jaka została wywołana przez decyzję Howarda Webba trwała kilka, ładnych tygodni. Dokument ten pokazuje drugą stronę medalu i uświadamia widzowi, że sędziowie to nie roboty, ale zwykli ludzie, którym towarzyszy ogromny stres. Warty obejrzenia. (K. Wdowik)

Fot. Action Images / John Sibley


9. Mecz ostatniej szansy (2001), reż. Barry Skolnick

Kiedy były piłkarz trafia do zakładu karnego, podejmuje się trenowania drużyny złożonej ze skazańców. Ich ambitnym celem jest zwycięstwo nad ekipą strażników więzienia. Gra o honor i prestiż. Mocny scenariusz pełen błyskotliwego humoru oraz świetne kreacje postaci. Ten film jest obowiązkowym materiałem nie tylko dla kinomaniaków, ale również dla czynnych sportowców. Wszystko ze względu wyjątkowego podejścia do walki o zwycięstwo. (D. Wajda)

Top 20- Najlepsze filmy na mundial

Fot. Kadr z filmu Mecz ostatniej szansy


8. Boisko bezdomnych (2008), reż. Kasia Adamik

Boisko bezdomnych skupia się na tragedii, jaką może być utrata marzeń. Opowiada o Jacku Mrozie, który w wieku 17 lat był dobrze zapowiadającym się piłkarzem, jego usługami zainteresowani były nawet zagraniczne kluby, a reprezentacja Polski liczyła na niego w zbliżających się Mistrzostwach Europy. Jednak kilkanaście lat później jest on już jedynie wrakiem samego siebie. Jego karierę zaprzepaściła kontuzja, a do tego nie udała mu się przygoda trenerska, gdyż nie chciał sprzedawać meczy. Porzuca się go również żona, a ten ląduje na dworcu. Tam jednak powraca do niego dawna pasja – piłka nożna. Razem z innymi bezdomnymi tworzy drużynę i przygotowuje się na mistrzostwa w piłce nożnej dla bezdomnych. Niezwykły film o tym, że zawsze jest jakaś nadzieja. (M. Chrzczonowski)

mundial

fot. Kadr z filmu Boisko bezdomnych


7. Przeklęta liga (2009 ), reż. Tom Hooper

Przeklęta liga w reżyserii T. Hoopera to nie tylko świetny film w warstwie scenariuszowej (niebanalne osobowości, film psychologiczny, ale z brytyjską lekkością) oraz aktorskiej (duet Michael Sheen – Timothy Spall), ale i nostalgiczny portret brytyjskiego środowiska piłkarskiego przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Czasu, gdy na murawie zawodnikom trzeszczały kości, krew mieszała się z błotem, a poza boiskiem popalali papierosy, łoili alkohol i nie specjalnie dbali o dietę. (M. Chrzczonowski)

mundial

fot. Kadr z filmu Przeklęta liga


6. Do przerwy 0:1 (1969), reż. Stanisław Loth

Stary, ale jary. Tak można napisać o  tym zacnym miniserialu z przed niespełna 50 lat, który  opowiada historię dwóch drużyn z tej samej dzielnicy. Obserwujemy tutaj zaciętą rywalizację i przeróżne życiowe perypetie. W końcu przychodzi czas, kiedy wrogie ekipy łączą siły, aby zdobyć mistrzostwo w nadchodzącym turnieju. Zmagania piłkarskie stają się podstawą do przedstawienia postaci Paragona, charyzmatycznego chłopca, kapitana Syrenki, który oprócz zmartwień związanych z drużyną, wplątuje się w niebezpieczne, kryminalne rozgrywki, warszawskiego półświatka. (D. Wajda)

Top 2-- Najlepsze filmy na mundial

Fot. Kadr z filmu Do przerwy 0:1 


5. Gol! (2005), reż. Danny Cannon

Z podwórka na stadion. Film o drodze, którą trzeba przebyć aby zostać wielką futbolową gwiazdą. Santiago mieszkający w ubogiej dzielnicy Los Angeles zostaje dostrzeżony przez angielskiego selekcjonera i  trafia do Newcastle United. Bardzo klimatyczna historia pobudzająca wyobraźnię. Wielki świat sportu, duże pieniądze i sława. Druga część losów Santiago jest równie fascynująca, ponieważ chłopak trafia do największego klubu świata- Realu Madryt. Gol znakomicie wprowadzi was w klimat nadchodzących mistrzostw świata w piłce nożnej – Rosiaj 2018! (D. Wajda)

Top 20 - Najlepsze filmy na mundial

Fot. Kadr z filmu Goal!


4. Ucieczka do zwycięstwa (1981), reż. John Huston

Klasyk kinematografii z doborową obsadą. Obok takich aktorów jak Michael Cane oraz Sylvester Stallone, w filmie wystąpili również legendarni piłkarze – Pele, Bobby Moore, a nawet nasz rodak, Kazimierz Deyna. Film, który trzyma w napięciu od początku do końca – po prostu trzeba zobaczyć! (K. Wdowik)

Kadr z filmu Ucieczka do zwycięstwa


3. Piłkarski Poker (1988), reż. Janusz Zaorski

Ta komedia sensacyjna w reżyserii Janusza Zaorskiego, stanowi już klasykę polskiego filmu. Legendarne postacie, kultowe dialogi oraz kulisy polskiego futbolu schyłku PRL-u, które symbolizują upadek moralny ówczesnego systemu politycznego. Bez wątpienia, jeden z najlepszych filmów poświęconych piłce nożnej. (K. Wdowik)

Kadr z filmu Piłkarski Poker


2. Hooligans (2005), reż. Lexi Alexander

Nie sposób nie zgodzić się, że film Lexi Alexander przyjął już miano produkcji kultowej! Matt Buckner zostaje niesłusznie wyrzucony z Harvardu tuż przed ukończeniem studiów. Nie mając pomysłu na dalsze życie postanawia odwiedzić swoją zamężną siostrę w Londynie, gdzie poznaje Peta, który wprowadza go do Green Street Elite – ekskluzywnego bractwa kibiców West Ham, któremu sam przewodzi. Głównymi zajęciami członków GSE jest oglądanie meczy Hammerów i regularne walki z kibicami innych drużyn piłkarskich. Obcy nie są mile widziani w szeregach GSE, więc Matt nie może liczyć, że zostanie tam powitany z otwartymi ramionami. Chcąc być zaakceptowanym przez nowe środowisko, Matt musi przejść głęboką przemianę – od spokojnego studenta do obsesyjnego fana piłki nożnej. Odkrywając przy tym w sobie uczucia, które niekontrolowane mogą się okazać dla niego destrukcyjne… Wybitni Charlie Hunnam i Elijah Wood, niesamowity klimat, oraz przemyślany scenariusz! Ten film powinien zobaczyć każdy! Nie tylko kibic! (M. Chrzczonowski)

mundial

fot. Materiały prasowe


1. Wszyscy kochamy Maradonę (2005), reż. Javier Martín Vázquez

Świetny dokument o słodko-gorzkim życiu legendarnego piłkarza, Diego Armando Maradonie. Vazquez nawet nie stara się zatajać niechlubnych momentów z życia piłkarza i pokazuje Maradonę takim, jakim jest. Bardzo dobra realizacja i jak dotąd najlepiej ukazana historia Maradony w kinematografii. (K. Wdowik)

Fot. whosdatedwho.com

Ranking przygotowali:

Mateusz Chrzczonowski

Krzysztof Wdowik

Dawid Wajda

Ilustracja wprowadzenia: Materiały prasowe

https://multikino.pl/wydarzenia/sport/wielka-pilka-na-wielkim-ekranie

"Nie ganiaj za ludźmi. Bądź sobą, rób swoje i pracuj ciężko. Odpowiedni ludzie- Ci którzy naprawdę pasują do Twojego życia pojawią się i zostaną". Absolwent dziennikarstwa. W wolnych chwilach konferansjer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Emil pisze:

Polecam również irański OFFSIDE (2006) w reżyserii Jafara Panahiego. Młode dziewczyny zrobią wszystko, by zobaczyć mecz reprezentacji kraju, w którym sportowcy walczą o awans do Mistrzostw Świata. Prawo zabrania wpuszczania kobiet na stadion piłkarski, więc będą musiały użyć fortela.
Mocno polityczny film reżysera, który za krytykujące system władzy w Iranie został skazany na 20 lat zakazu opuszczania kraju.

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?