TOP 20 – Najlepsze filmy o modzie!

10. Męska historia (2006), reż. Nicholas Hytner

Opowieść o grupce uczniów żyjących w Wielkiej Brytanii lat 80., którzy za namową dyrektora ich szkoły rozpoczynają przygotowania do egzaminów do najlepszych uniwersytetów w kraju – Oxfordu i Cambridge. Zostają przydzieleni im nauczyciele oraz świeży absolwent Oxfordu, który okazuje się dość kontrowersyjną osobą. Film to ekranizacja sztuki Alana Bennetta, a w produkcji wystąpiła nawet ta sama obsada, co wcześniej na deskach teatru. Męska historia porównywana jest do Stowarzyszenia Umarłych Poetów czy Klubu dyskusyjnego i również porusza tematy związane z dorastaniem i trudnymi wyborami życiowymi. (M. Chrzczonowski)

moda

Fot. Materiały prasowe

9. Coco Chanel (2009), reż. Anne Fontaine

Coco Chanel to ikona i kobieta, która na zawsze zrewolucjonizowała świat mody za sprawą swoich pomysłów m.in.: słynnych „małych czarnych” sukienek, spodni o fasonie zwanym dzwonami czy sukienek lub kostiumów wykonanych z dzianiny. Próbę oddania niezależności i ambicji tej znamienitej postaci postanowiła wziąć na siebie Audrey Tautou, za co otrzymała nawet w 2010 roku nominacje zarówno do Cezarów, jak i Nagrody BAFTA. Film wyreżyserowany przez Anne Fontaine nie porusza jednak trudnych wątków z życia Coco Chanel, kładąc bardziej nacisk na wątek miłość będącej siłą napędową wszelkich działań realizowanych przez tytułową bohaterkę. Rola Tautou, wspaniałe zdjęcia Christophe’a Beaucarne’a umiejętnie prezentują poszczególne epizody z życia przyszłej kreatorki mody i przede wszystkim kostiumy Catherine Leterrier (Cezar w 2010 roku w kategorii: Najlepsze kostiumy), dodają jednak wyrazistego smaku oraz szyku tej biograficznej produkcji (K. Karolak).

Coco Chanel

Fot. kadr z filmu Coco Chanel

8. Projektantka (2015), reż. Jocelyn Moorhouse

Kate Winslet jako znakomita projektantka, która pracowała w wielu paryskich domach mody. Brzmi już jak przepis na dobry film? Oczywiście to nie wszystko. Myrtle Dunnage powraca w rodzinne strony i zamierza zemścić się na ludziach, którzy w przeszłości ją skrzywdzili. Bohaterka próbuje się także rozprawić z fatalnym gustem mieszkańców jej rodzinnego miasteczka i nauczyć ich sztuki eleganckiego ubioru. Czy jej to wyjdzie? Obejrzyjcie, a przekonacie się. Największą zaletą filmu są oczywiście niezapomniane i wyrafinowane kreacje Kate Winslet. (KS)

Fot: Materiały prasowe

7.   Fashions of 1934 (1934), reż. William Diertele

Klimat lat 30., świat mody i masa utalentowanych aktorów – czegóż chcieć więcej?! Nieco dziś trącący myszką, ale pod wieloma względami ponadczasowy film o modzie to zdecydowanie pozycja nie do przegapienia dla koneserów! W obsadzie znajdziemy takich gigantów, jak Reginald Owen, Bette Davis, czy William Powell. (S. Góraj)

Kadr z filmu Fashions of 1934

Kadr z filmu Fashions of 1934

6. Pret-a-Porter (1994), reż. Robert Altman

Pret-a-Porter to odbywająca się dwa razy w roku w Paryżu impreza, na którą przybywa cały świat mody. Właśnie w momencie, gdy wszyscy szykują się na pokazy w ramach zbliżającego tygodnia mody, docierają wieści, że nie żyje Olivier de la Fontaine, czołowa postać w przemyśle modowym. Rozpoczyna się śledztwo. Całą historię przedstawioną w filmie oglądamy okraszoną dobrym humorem, gdyż mamy tu do czynienia z komedią. (M. Chrzczonowski)

moda

Fot. Kadr z filmu Pret-a-Porter

5. Kwiat pustyni (2009), reż. Sherry Hormann

Waris Dirie to znakomita modelka, która początkowo jest bardzo zagubiona. Pochodząca z Somalii dziewczyna staje się gwiazdą świata mody właściwie przez przypadek. Znakomicie ukazana zostaje praca przy różnych przedsięwzięciach (np. sesjach zdjęciowych), która nie zawsze składa się z samych przyjemności. Kwiat pustyni mógłby się skupić tylko na naturalnym pięknie Waris i jej powolnym wkraczaniu w świat showbiznesu, ale film skupia się również na bardzo ważnej kwestii, a mianowicie na temacie obrzezania kobiet w Afryce. (KS)

4. Miłość. Nie przeszkadzać! (2006), reż. Pierre Salvadori

Idealny film na kobiecy wieczór i nie tylko. Irene to femme fatale, która uwodzi bogatych mężczyzn dla pieniędzy. Pewnego razu myli się i uznaje kelnera za milionera. Co z tego wyjdzie? Przyjemna francuska komedia dostarczy widzom dużej dawki rozrywki. Oprócz tego podziwiać można kreacje Irene, która ubiera się w sposób klasyczny i elegancki. To wszystko cieszy oko!  (KS)

Fot: kadr z filmu Miłość. Nie przeszkadzać!

3. Yves Saint-Laurent (2014), reż. Jalil Lespert

Osobom śledzącym przemiany, jakie dokonują się w modzie, nie trzeba przedstawiać Yves’a Saint-Laurenta. Koprodukcja francusko-belgijska ukazuje początki kariery tego młodego wizjonera, którego przełomowe kolekcje i nowe trendy w modzie zmieniły cały świat. W filmie Jalila Lesperta otrzymujemy studium bardzo złożonej postaci, z jej wzlotami i upadkami, udziałem w licznych pokazach oraz uporczywym budowaniem własnej kariery. Ciekawa kreacja Gasparda Ulliela, niesamowita muzyka Ibrahima Maaloufa oraz wspaniałe ubiory ukazywane w blasku fleszy, to najmocniejsze strony tej historii opartej na biografii ikony mody (K. Karolak).

Yves Saint-Laurent

Fot. kadr z filmu Yves Saint-Laurent

2. McQueen (2018), reż. Ian Bonhôte

Film dokumentalny poświęcony znanemu, brytyjskiemu projektantowi. Aleksander McQueen, bo o nim mowa, pochodził z biednej dzielnicy Londynu, a jednak stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie sztuki współczesnej. Jak mawiał: „Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n’roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca”. W jego portfolio są kreacje stworzone dla Rihanny czy samej brytyjskiej królowej. Warta poznania historia niezwykle utalentowanego artysty. (M. Chrzczonowski)

moda

Fot. Reuters

1. Diabeł ubiera się u Prady (2006), reż. David Frankel

Diabeł Ubiera się u Prady jest ekranizacją bestsellerowej powieści Lauren Weisberger o tym samym tytule i przypomina nam, za co kochamy Meryl Streep i Anne Hathaway. Ta pierwsza wciela się tu w diaboliczną szefową wielkiego magazynu Runway, która jednym spojrzeniem potrafi wywołać w panikę i rewolucję w świecie mody. Druga zaś jest ambitną młodą dziennikarką, która zaczyna pracować w tymże magazynie nie mając zielonego pojęcia o modzie i swojej szefowej, będąc za to bardzo pojętną i inteligentną dziewczyną. Na pierwszy rzut oka zupełnie Andy nie pasuje do tego wielkiego, pięknego świata… jednak podobno każdy chciałby znaleźć się tam, gdzie ona. Diabeł ubiera się u Prady zdecydowanie zasłużył na pierwsze miejsce w naszym zestawieniu! (A. Bar)

Kadr z filmy Diabeł ubiera się u Prady

Ranking przygotowali:

Agnieszka Bar

Krystian Karolak

Katarzyna Skrzynecka

Mateusz Chrzczonowski

Szymon Góraj

Redaktor

Miłośniczka podróży, kina, wspinaczki, dobrych książek i "Harry'ego Pottera". Z wykształcenia fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

lukbuq pisze:

A Devil wears Prada? A Neon Demon? A doskonały dokument o McQueenie? A September Issue o kulisach przygotowań wrześniowego numeru VOGUE? A bezczelny i pełen humoru Pret-a-Porter Altmana? Ten artykuł był pisany na kolanie?


Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?