TOP 20 – najlepsze filmy o obcych i UFO!

Oto najlepsze filmy o obcych i UFO! Przybysze z kosmosu od zawsze fascynowali ludzkość – a co za tym idzie, inspirowali twórców filmowych. Przygotowaliśmy dla Was dzisiaj listę najciekawszych pozycji z tego gatunku. Jak wygląda Wasza lista? Podzielcie się w komentarzach!


Zobacz również:

TOP 20 – Najlepsze seriale dla dzieci!

TOP 20 – Najlepsze seriale kryminalne w historii!

TOP 10 – Najlepsze seriale o policji!

20. Dzień niepodległości (1996), reż. Roland Emmerich

Po raz kolejny widzimy inwazję kosmitów na naszą planetę. Nad największymi światowymi metropoliami unoszą się latające spodki o ogromnej średnicy. Budzi to oczywisty niepokój wszystkich narodów, co nie przeszkadza wierzyć niektórym w mesjańską misję przybyszów z gwiazd. Prawda jest jak zawsze najgorsza i posiadający ogromną przewagę militarną najeźdźca atakuje Ziemię. Widok rozrywanego na strzępy Empire State Building i Białego Domu przez broń kosmicznych okrętów obcych to obraz, który na stale zapisał się w historii kina. To wszystko w zrównoważonej, komediowej oprawie, w której doskonale odnajduje się Will Smith. (MC)

fot. Materiały prasowe

19. Uprowadzenie (1993), reż. Robert Lieberman

Uprowadzenie to interesująca historia opowiadająca o porwaniu przez kosmitów Travisa Waltona. Co ciekawe, fabuła filmu została oparta na książce, w której Walton opisuje swoje autentyczne przeżycia z 1975 roku. W sprawie tej świadków zdarzenia jak i samego „porwanego” przebadano nawet wariografem, gdzie wykazano, że mówili prawdę… Fabuła filmu przedstawia się tak: Travis był drwalem, razem z paroma znajomymi miał kontrakt na robotę. Wieczorem 5 listopada grupa zauważyła tajemnicze, czerwone światło przebijające się przez korony drzew. Podjechali  więc bliżej, Travis wysiadł z pick-upa, zobaczył latający spodek i zniknął. Spanikowani kompani ruszyli do pobliskiego miasteczka i zgłosili sprawę szeryfowi. Sam film został natomiast zaprezentowany w formie kryminału, gdzie świadkowie uprowadzenia zostają posądzeni o morderstwo. (MC)

fot. Materiały prasowe

18. Wojna Światów (2005), reż. Steven Spielberg

Wojna Światów to jedna z ikonicznych opowieści o tematyce związanej z najazdem obcych, wielokrotnie przetwarzana w rozmaitych dziełach. Pierwotnie akcja miała miejsce w XIX stuleciu, lecz twórcy filmu z 2005 roku zdecydowali się na przeniesienie akcji w czasy współczesne, co wyszło im bardzo dobrze. Film to znakomite widowisko w reżyserii Stevena Spielberga, który po raz kolejny pokazał, że dobrze czuje się w relacjach na linii człowiek/obcy. I choć Tom Cruise nie osiąga tu szczytów aktorstwa, to całość jest godna polecenia. Do dziś ogromne Trójnogi budzą respekt swą bezosobowością i gargantuizmem. (TD)

Wojna Światów

Fot. kadr z filmu Wojna Światów

17. Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia (2008), reż. Scott Derrickson

Film z Keanu Reevesem w roli głównej, a były to mroczne czasy w życiu aktora, gdy ten przestał być już Neo, miał niedawno jedną przygodę jako egzorcysta, a nie zabito mu jeszcze psa. Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia był remakem filmu z 1951 roku o tym samym tytule. A o czym jest tu sama fabuła? Opowiada o tym, jak na Ziemię z głębokiego kosmosu przybywa przedstawiciel grupy zaawansowanych cywilizacji i decyduje o tym, czy należy podjąć radykalne środki w postaci usunięcia naszej cywilizacji w celu uratowania planety i życia na niej przed nami samymi. (MC)

fot. Kadr z filmu Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia

16. Znaki (2002), reż. M. Night Shyamalan

Jedna ze sztandarowych ról Mela Gibsona, który gra tu pastora, znajdującego tajemnicze znaki w wielkim polu kukurydzy. Jak nietrudno się domyślić, znaki to prawdopodobnie dzieło przybyszów z innych planet… Niezwykły film ze świetnie zbudowanym klimatem, trzymający w napięciu i wywołujące ciarki na plecach. Znaki to pozycja obowiązkowa na naszej liście najlepszych filmów o obcych! (AB)

Kadr z filmu Znaki

15. Oni żyją (1982), reż. John Carpenter

Ten kultowy dreszczowiec słynnego reżysera to niesamowita historia o tajemniczych przybyszach z kosmosu, którzy przebrani za eleganckich mężczyzn zaczynają sterować ludzkimi umysłami… Ich prawdziwą postać można zobaczyć tylko za pomocą specjalnych okularów. Ten film niesie ze sobą coś więcej niż tylko dobrze wykonane kino. Dociekliwi mogą się tam doszukać naprawdę niepokojących przesłań… (AB)

fot. Kadr z filmu Bliskie spotkania trzeciego stopnia

14. Człowiek, który spadł na Ziemię (1976), reż. Nicolas Roeg

Niektórzy ludzie powinni być nieśmiertelni. Do takich bez wątpienia należy nieodżałowany David Bowie, który wielokrotnie udowodnił, że jest nie tylko wybitnym muzykiem, ale i aktorem. Jedną z jego najciekawszych ról była kreacja Thomasa Jerome’a Newtona w Człowieku, który spadł na Ziemię. Film na podstawie książki Waltera Tevisa opowiadający o przybyszu z umierającej, pozbawionej życiodajnej wody planety, który rozpoczął dość specyficzną inwazję na Błękitną Planetę to dość refleksyjna opowieść o naszym świecie. Newton pragnący ocalić swą planetę musi borykać się z grzechami Ziemian, którzy nie są tak bezbronni, jak się wydaje. Oto Bowie w jednym z najciekawszych okresów swej kariery aktorskiej, tuż po fenomenalnym Ziggy Stardust and the Spiders from Mars, swoją manierą idealnie nadający się do roli nieco androgynicznego kosmity. (TD)

Człowiek, który spadł na Ziemię

Fot. kadr z filmu Człowiek, który spadł na Ziemię

13. Lilo i Stitch (2002), reż. Chris Sanders, Dean DeBlois

Bohaterami tego pięknego filmu są mała dziewczynka, Lilo i jej zwierzątko domowe, czyli przybysz z kosmosu – Stitch. Razem przeżywają niebezpieczne przygody na jednej z hawajskich wysp. Oprócz ciepłego klimatu Hawajów w filmie znajdziecie też świetną muzykę, wciągającą przygodę i kilka bardzo istotnych życiowych prawd. Lilo i Stitch uczą najmłodszych (i przypominają dorosłym), że najważniejsza jest rodzina, ta prawdziwa i ta nabyta. Piękny i wzruszający film dla każdego. (AB)

Fot. Materiały prasowe

12. Żandarm i kosmici (1976), reż. Jean Girault

Inspektor Ludovic Cruchot plasuje się w mojej osobistej czołówce najciekawszych filmowych stróżów prawa. Cała zgraja glin zza oceanu może chylić czoła przed momentami nadpobudliwym wręcz francuskim żandarmem, który nie tylko stawia czoła lokalnej przestępczości, ale i przybyszom z kosmosu. I to nie byle jakim przybyszom! Niecni kosmici ośmielają się przybierać formę jego i jego podwładnych. Na szczęście postać odtwarzana przez genialnego Louisa de Funes wie, jak sobie z nimi poradzić. Nietuzinkowe i parodystyczne podejście do tematu inwazji UFO i znakomity humor, jakim charakteryzuje się seria związana z żandarmami z Saint Tropez to wystarczające powody, by zapamiętać tę pozycję. (TD)

Żandarm i kosmici

Fot. kadr z filmu Żandarm i kosmici

11. Faceci w czerni (1997), reż. Barry Sonnenfeld

Ekranizacje z komiksami kojarzą się głównie z superbohaterami, podobnie zresztą jak samo medium komiksowe. Świat powieści graficznych jest jednak znacznie szerszy, a twórcy przenoszący komiksowe kadry na taśmę filmową nie ograniczają się jedynie do peleryn i masek. Ciekawym przykładem są Faceci w czerni, stworzeni na kanwie niezbyt znanego komiksu. Tommy Lee Jones jako ponury i chłodny Agent K i Will Smith jako początkujący i ekspresyjny Agent J stają to funkcjonariusze agencji monitorującej obecność obcych na Ziemie i regulujących wszelkie działania z nimi związane. Rzecz jasna tyczy się to także inwazji, które są jednym z wielu problemów MIB. Groteskowy humor, świetnie dopasowany kontrastowy duet i wpadający w ucho motyw przewodni. Dla mnie Faceci w czerni i jego kontynuacje mają status niezaprzeczalnie kultowy. (TD)

Faceci w czerni

Fot. kadr z filmu Faceci w czerni

Redaktor

Miłośniczka podróży, kina, wspinaczki, dobrych książek i "Harry'ego Pottera". Z wykształcenia fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Lucas Sunshine pisze:

A gdzie Predator i seria o Obcym?

Kostol81 pisze:

Dokładnie. Ranking powinien uwzględnić podtyp sci-fi np. Komedia o obcych, horror lub dramat

nazwa pisze:

najlepszy to jest Communion 1989 !!!!!

vip pisze:

dark skies, czwarty stopień, objective, alien abduction


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?