TOP 20 – najlepsze filmy o tańcu!

Razem z członkami redakcji MoviesRoom przygotowaliśmy dziś dla Was listę 20 najlepszych roztańczonych filmów! Znajdziecie tam prawdziwe klasyki z lat 80. ale i kilka nowszych pozycji, o których na pewno każdy słyszał. Życzymy przyjemnej lektury!


20. Muzyka serca (2011), reż. Charles-Olivier Michaud

Ranking skupiający filmy o tańcu otwiera film oparty na znanym już wszystkim wątku zakazanej miłości do tej sztuki. Nasza główna bohaterka Delphine ukrywa swoją pasję przed rodzicami, którzy za wszelką cenę chcą z niej zrobić lekarkę. Dziewczyna w sekrecie przygotowuje się do prestiżowego castingu, jednak, jak to zawsze bywa, następują pewne komplikacje. Partner Delphine doznaje kontuzji, a jej kariera taneczna staje pod znakiem zapytania. Produkcja poza ścieżką dźwiękową zachwyca również pięknymi ujęciami Montrealu i pozostaje w pamięci na długo. (MŁ)

Muzyka Serca

Fot. kadr z filmu Muzyka Serca


19. Czasem słońce, czasem deszcz (2001), reż. Karan Johar

Klasyka Bollywood, która dla wielu była początkiem przygody z tym fascynującym gatunkiem filmowym. Cała fabuła opiera się na historii miłości między Anjali i Rahulem i jest umiejętnie przeplatana żywą muzyką i układami tanecznymi. Od miłości do muzyki w końcu nie tak daleko. Film przypomina przy tym o najważniejszych w życiu wartościach, jak rodzina, przyjaźń, lojalność, utrzymując nas w niewiarygodnie pozytywnej atmosferze. Jeśli nie oglądaliście nigdy żadnej bollywoodzkiej produkcji, koniecznie musicie przetestować tę pozycję. (MŁ)

Czasem Słońce, Czasem Deszcz

Fot. kadr z filmu Czasem Słońce, Czasem Deszcz


18. Happy Feet – tupot małych stóp (2006), reż. George Miller

Animacja o pingwinach w naszym zestawieniu najlepszych filmów o tańcu? Czemu nie! Posługując się postacią pewnego sympatycznego pingwiniego malucha, autorzy pokazują widzom, że trzeba walczyć o swoje marzenia, uczą determinacji i odwagi, a przede wszystkim pokazują piękno i siłę muzyki i tańca. Film zdecydowanie nie tylko dla najmłodszych! (AB)

Kadr z filmu: Happy Feet – tupot małych stóp


17. Balerina (2016), reż. Eric Summer, Eric Warin

Świetna animacja, niebanalna historia, zwyczajnie wyjątkowa pozycja na tej liście. 11-letnia sierota Felicja ucieka z sierocińca z najlepszym przyjacielem, by dołączyć do paryskiej szkoły baletu. Dziewczyna jest na tyle wyjątkowa, że dostaje szansę nauki pod opieką dawnej gwiazdy baletu Madame Odetty. Jednak na horyzoncie pojawia się zagrożenie, podstępna rywalka Felicji, Camille, której matka za wszelką cenę spróbuje zniszczyć konkurencję córki. To zdecydowanie zbyt ciekawa pozycja, żeby ją przegapić. (MŁ)

plakat filmu Balerina

Fot. materiały prasowe


16. Burleska (2010), reż. Steve Antin

Niezwykła historia utalentowanej Ali (w tej roli znana wokalistka Christina Aguilera), która zdobywa wymarzoną pracę w Burlesque Lounge – legendarnym klubie. Razem z Aguilerą na ekranie bryluje między innymi wspaniała Cher, Stanley Tucci, Kristen Bell czy Alan Cumming. Wielbiciele magicznej choreografii burleski, pięknych kobiet, muzyki i tańca na pewno znajdą tu coś dla siebie. Burleska to pozycja obowiązkowa na naszej liście! (AB)

Kadr z filmu Burleska


15. Tango (1998), reż. Carlos Saura

Niszowy film produkcji argentyńsko-hiszpańskiej to piękna historia utalentowanego reżysera, któremu na drodze staje… tango i kobieta. Tango to produkcja po brzegi wypełniona wielkimi emocjami i piękną choreografią, opowiadająca o wielkiej pasji do tańca i do drugiej osoby. Jeden z tych filmów, o których nie warto zbyt dużo mówić. Trzeba to po prostu samemu zobaczyć! (AB)

Kadr z filmu Tango


14. Wytańczyć marzenia (2006), reż. Liz Freidlander

Antonio Banderas w roli charyzmatycznego nauczyciela, który pracuje z trudną młodzieżą. Jak do nich najlepiej dotrzeć? Naturalnie przez muzykę i naukę tańca. Początkowo niechętni nastolatkowie z czasem stają się zainteresowani lekcjami Pierre Dulaine’a i film staje się znakomitym widowiskiem. Oprócz oczywiście dużej dawki emocji, ciekawe są wątki poboczne. (KS)

Kadr z filmu Wytańczyć marzenia


13. Czyż nie dobija się koni? (1969), reż. Sidney Pollack

Czyż nie dobija się koni? to film nakręcony na podstawie powieści Horace’a McCoya z 1935 r. Opowiada o grupie ludzi poszkodowanych przez kryzys finansowy, którzy postanawiają wziąć udział w wielkim konkursie tanecznym. Chcą oczywiście wygrać dużą sumę pieniędzy, a co z tego wyniknie? Musicie przekonać się sami. Wypełniony po brzegi alegoriami film każe widzowi zastanowić się nad kondycją współczesnego człowieka. A taniec? Tutaj to tylko kolejna alegoria… za to bardzo trafna i bardzo niepokojąca! (AB)

Kadr z filmu Czyż nie dobija się koni?


12. Zatańcz ze mną (2004), reż. Peter Chelsom

Prawnik John ma dosyć rutyny w swoim życiu i w poszukiwaniu szczęścia zapisuje się na kurs tańca. Co z tego wyniknie, w szczególności gdy instruktorką jest piękna Paulina (Jennifer Lopez)? Delikatna muzyka znakomicie buduje obraz ciepłej komedii. Poza tym 0 Richard Gere daje radę! (KS)

Kadr z filmu Zatańcz ze mną


11. Poradnik pozytywnego myślenia (2012), reż. David O. Russel

W tańcu nie liczą się kroki ani technika, ale emocje, które przekazujesz otoczeniu. Doskonale wiedzą o tym bohaterowie Poradnika pozytywnego myślenia – Pat, cierpiący na cyklofernię (Bradley Cooper) i Tiffany (Jennifer Lawrence), pogrążona w depresji po śmierci męża, dla których taniec staje się terapią i możliwością pokazania światu, że ani trochę nie obchodzi ich, co inni myślą. (JK)

Kadr z filmu Poradnik pozytywnego myślenia

Redaktor

Miłośniczka podróży, kina, wspinaczki, dobrych książek i "Harry'ego Pottera". Z wykształcenia fizjoterapeuta.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?