TOP 20 – Najlepsze gry z zombie!

10. DayZ

Premiera: 2013 (Alfa), 2018 (Beta)
Platformy: PC

Gra, która pierwotnie powstała jako mod do gry Arma, a później zaczęła żyć własnym życiem. Poważna rozgrywka o poważnych zombie. To horror-surwiwal, gdzie oprócz zombie, czasem musimy również zmierzyć się z innymi graczami na mapie, a naszym celem jest przetrwać jak najdłużej, przeczesując mapę w poszukiwaniu żywności, medykamentów, wody i amunicji. (AB)

9. Dead Rising 2

Premiera: 28 września 2010
Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360

To jedna z tych gier o zombie, które mają konkretną fabułę. Chuck Green musi odnaleźć lekarstwo dla swojej córki, która została zarażona wirusem zmieniającym właśnie w zombie. Poruszamy się po mapie sami lub w trybie kooperacji, walcząc z umarlakami i korzystając ze znalezionych (i później modyfikowanych) broni. Dead Rising 2 został przyjęty raczej pozytywnie, dzięki rozbudowanej fabule, która mogła się skończyć na kilka różnych sposobów, a samej rozgrywce nie brakowało elementów humorystycznych. (AB)

8. Left 4 Dead

Premiera: 17 listopada 2008
Platformy: PC, Xbox 360

Left 4 Dead to jeden z hitów Valve. Nie wiedzieć czemu, jak Valve już wyda grę, to wszyscy ją kochają. Tak było z Portalem czy Half-Lifem, a DOTA 2 i CS:GO są wciąż znajdują się na jednych z pierwszych miejsc w najpopularniejszych grach na Steamie. Left 4 Dead to kooperacyjna strzelanka, umieszczona w świecie długo po starcie apokalipsy. Nasza grupa, na którą składa się czwórka ocalałych, oprócz walki z zombie, musi również wykonywać zadania w ramach kampanii. (AB)

7. Resident Evil 3: Nemesis

Premiera: 22 września 1999
Platformy: PSX, Dreamcast, PC, Nintendo GameCube

Najsłabsza odsłona oryginalnej trylogii Resident Evil, ale wciąż bardzo, bardzo dobra na tle innych gier. Największym atutem gry był tytułowy Nemesis, który uprzykrzał życie wszystkim graczom w najmniej spodziewanych momentach. Wraz z nieodległą premierą odświeżonej wersji RE2, wydaje się, iż remake trzeciej części pozostaje jedynie kwestią czasu – oby, oby! (KW)

6. Dead Nation 

Premiera: 30 listopada 2010
Platformy: PS3, PS4, PS Vita, PSP

Choć zwiastun nie wygląda zachęcająco, Dead Nation stanowi niezwykle wciągający tytuł, w którym ciężko o nawet krztę nudy. Największym atutem tego tytułu stanowią jednak rankingi i ciągła presja uzyskania jak najlepszego mnożnika punktowego. Niedługo po premierze gry, Polacy mogli się pochwalić nawet pierwszym miejscem w rankingu ogólnoświatowym. Plus stanowi też bogaty arsenał broni i system jego ulepszania. (KW)

5. Resident Evil Remake

Premiera: 22 marca 2002
Platformy: GameCube, Wii, PC, PS3, PS 4, Xbox 360, Xbox One

Sześć lat po premierze, pierwszy Resident Evil dostał swoją odświeżoną wersję, wyłącznie na japońską konsolę GameCube. Na szczęście dla graczy, remake w końcu ujrzał światło dzienne także i na innych, ważnych konsolach. Gra oferuje wszystko to, co oferował oryginał, tylko ładniej i lepiej – jedną z większych zmian, jakie wprowadzili twórcy, to pojawienie się w grze sprawniejszych i trudniejszych do pokonania zombiaków. Nieco kontrowersyjna decyzja, ale na plus. (KW)

4. The Walking Dead: Season 1

Premiera: 24 kwietnia 2012
Platforma: PC, PS3, PS4, X360, Xbox One, PS Vita, Android, iOS

Gra, która dała ogromny rozgłos studiu Telltale Games i na dobre rozkręciła wydawanie gier w odcinkach. Ta przygodówka rozgrywająca się w dobrze znanym uniwersum to przede wszystkim dojrzała historia obfitująca w ogrom dających się lubić bohaterów i wiele emocjonalnych scen. Jak w większości gier tego typu, wybory, które możemy podejmować w trakcie rozgrywki, nie mają większego znaczenia – stanowią one jedynie bardzo smaczny dodatek do podstawy, jaką jest historia przedstawiona. Następne sezony The Walking Dead nie umywają się do pierwszej odsłony, niestety. (KW)

3. Dying Light

Premiera: 27 stycznia 2015
Platformy: PC, PS4, Xbox One

Wiele o produkcji Techlandu można napisać. Najprościej jednak określić ją jako Dead Island 2.0. Mamy tu sprawdzone rozwiązania ze wspomnianego tytułu, które zostały udoskonalone do perfekcji. Wszystko tu jest większe, lepsze i ciekawsze. Gra wygląda naprawdę wspaniale, a parkour (który na początku strasznie mnie irytował) daje w trakcie zabawy wiele zabawy i do tego cieszy oczy. Dodatkowo studio stale dba o swoich graczy, którzy mimo upływu już ponad trzech lat od premiery, ciągle dostają nową zawartość, którą mogą cieszyć się grze. (KS)

2. Left 4 Dead 2

Premiera: listopad 2010
Platformy: PC, Xbox 360

Kontynuacja wielkiego hitu Valve, w której wcielamy się w inną grupę ocalałych, których znów jest czwórka. Znów obecny mamy tryb kooperacji, a jeśli nie gramy ze znajomymi, to pozostałymi postaciami steruje AI. Rozgrywka niewiele się zmienia, choć kampania jest wydłużona oraz pojawiły się nowe tryby gry. Do Left 4 Dead 2 powstały dwa dodatki, w jednym spotykamy się z ocalałymi z pierwszej części, a w drugim możemy nawet nimi sterować. Gra spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i do tej pory ma mnóstwo fanów, przez co utrzymuje się w pierwszej setce najpopularniejszych gier na Steamie. (AB)

1. Resident Evil 2

Premiera: 21 stycznia 1998
Platforma:  PSX, PC, Nintendo 64, Dreamcast, GameCube

A o to nasz numer jeden, przynajmniej do lutego przyszłego roku, gdy to na rynku pojawi się jego remake. Resident Evil 2 już niedługo po premierze osiągnął status gry kultowej. Dwa scenariusze, kilka trybów dodatkowych, masa ukrytych sekretów i ten klimat, ta muzyka! Druga część BioHazard wyprzedzała swoje czasy i okazała się bardzo filmowym doświadczeniem. Przykład sequela idealnego! (KW)

Ranking przygotowali:

Angelika Borucka
Krzysztof Sorokoń
Krzysztof Wdowik

Ilustracja wprowadzenia: Techland

Dziennikarz

Na pełny etat bronię Galaktyki strzelając z blastera, latając X-Wingiem i wymachując mieczem świetlnym.
Później pozwalam odpocząć nadgarstkom od pada relaksując się przy lekturze ulubionych komiksów i oglądaniu filmów.
A o moje zdrowie i kondycję dbają troskliwe Pokemony, które codziennie wyciągają mnie z domu na długie spacery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Marty pisze:

Nie wierzę, Resident Evil 2 i Left 4 Dead 2 na 1 i 2 miejscu? To żart? Do tego na liście nie ma The Last Of Us, które zdecydowanie zasługuje na 1 miejsce, a 4 miejsce dla The Walking Dead to na prawdę bardzo wysoko. Nie ma tutaj też The Walking Dead season 2, ani The New Frontier w sumie dziwne skoro autor wsadził pierwszy sezon na listę.

Krzysztof Wdowik pisze:

A dlaczego żart? Co Twoim zdaniem zasługuje na 1. miejsce?
The Last of Us to nie jest gra z zombie, klikacze to nie żywe trupy. A TWD1 miażdży sezon drugi i trzeci pod każdym względem właściwie, a na pewno scenariuszowym. Zarówno dwójka i trójka obiecująco się rozpoczynają, ale szybko stają się mdłe.

Maciek pisze:

Ja tam gram w prostą gierkę Łowcy Zombi, niszowa, ale wciągająca. Co do tej listy, Walking Dead jest genialny, drugi sezon im już tak średnio wyszedł

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?