TOP 20 – Najlepsze gry z zombie!

10. DayZ

Premiera: 2013 (Alfa), 2018 (Beta)
Platformy: PC

Gra, która pierwotnie powstała jako mod do gry Arma, a później zaczęła żyć własnym życiem. Poważna rozgrywka o poważnych zombie. To horror-surwiwal, gdzie oprócz zombie, czasem musimy również zmierzyć się z innymi graczami na mapie, a naszym celem jest przetrwać jak najdłużej, przeczesując mapę w poszukiwaniu żywności, medykamentów, wody i amunicji. (AB)

9. Dead Rising 2

Premiera: 28 września 2010
Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360

To jedna z tych gier o zombie, które mają konkretną fabułę. Chuck Green musi odnaleźć lekarstwo dla swojej córki, która została zarażona wirusem zmieniającym właśnie w zombie. Poruszamy się po mapie sami lub w trybie kooperacji, walcząc z umarlakami i korzystając ze znalezionych (i później modyfikowanych) broni. Dead Rising 2 został przyjęty raczej pozytywnie, dzięki rozbudowanej fabule, która mogła się skończyć na kilka różnych sposobów, a samej rozgrywce nie brakowało elementów humorystycznych. (AB)

8. Left 4 Dead

Premiera: 17 listopada 2008
Platformy: PC, Xbox 360

Left 4 Dead to jeden z hitów Valve. Nie wiedzieć czemu, jak Valve już wyda grę, to wszyscy ją kochają. Tak było z Portalem czy Half-Lifem, a DOTA 2 i CS:GO są wciąż znajdują się na jednych z pierwszych miejsc w najpopularniejszych grach na Steamie. Left 4 Dead to kooperacyjna strzelanka, umieszczona w świecie długo po starcie apokalipsy. Nasza grupa, na którą składa się czwórka ocalałych, oprócz walki z zombie, musi również wykonywać zadania w ramach kampanii. (AB)

7. Resident Evil 3: Nemesis

Premiera: 22 września 1999
Platformy: PSX, Dreamcast, PC, Nintendo GameCube

Najsłabsza odsłona oryginalnej trylogii Resident Evil, ale wciąż bardzo, bardzo dobra na tle innych gier. Największym atutem gry był tytułowy Nemesis, który uprzykrzał życie wszystkim graczom w najmniej spodziewanych momentach. Wraz z nieodległą premierą odświeżonej wersji RE2, wydaje się, iż remake trzeciej części pozostaje jedynie kwestią czasu – oby, oby! (KW)

6. Dead Nation 

Premiera: 30 listopada 2010
Platformy: PS3, PS4, PS Vita, PSP

Choć zwiastun nie wygląda zachęcająco, Dead Nation stanowi niezwykle wciągający tytuł, w którym ciężko o nawet krztę nudy. Największym atutem tego tytułu stanowią jednak rankingi i ciągła presja uzyskania jak najlepszego mnożnika punktowego. Niedługo po premierze gry, Polacy mogli się pochwalić nawet pierwszym miejscem w rankingu ogólnoświatowym. Plus stanowi też bogaty arsenał broni i system jego ulepszania. (KW)

5. Resident Evil Remake

Premiera: 22 marca 2002
Platformy: GameCube, Wii, PC, PS3, PS 4, Xbox 360, Xbox One

Sześć lat po premierze, pierwszy Resident Evil dostał swoją odświeżoną wersję, wyłącznie na japońską konsolę GameCube. Na szczęście dla graczy, remake w końcu ujrzał światło dzienne także i na innych, ważnych konsolach. Gra oferuje wszystko to, co oferował oryginał, tylko ładniej i lepiej – jedną z większych zmian, jakie wprowadzili twórcy, to pojawienie się w grze sprawniejszych i trudniejszych do pokonania zombiaków. Nieco kontrowersyjna decyzja, ale na plus. (KW)

4. The Walking Dead: Season 1

Premiera: 24 kwietnia 2012
Platforma: PC, PS3, PS4, X360, Xbox One, PS Vita, Android, iOS

Gra, która dała ogromny rozgłos studiu Telltale Games i na dobre rozkręciła wydawanie gier w odcinkach. Ta przygodówka rozgrywająca się w dobrze znanym uniwersum to przede wszystkim dojrzała historia obfitująca w ogrom dających się lubić bohaterów i wiele emocjonalnych scen. Jak w większości gier tego typu, wybory, które możemy podejmować w trakcie rozgrywki, nie mają większego znaczenia – stanowią one jedynie bardzo smaczny dodatek do podstawy, jaką jest historia przedstawiona. Następne sezony The Walking Dead nie umywają się do pierwszej odsłony, niestety. (KW)

3. Dying Light

Premiera: 27 stycznia 2015
Platformy: PC, PS4, Xbox One

Wiele o produkcji Techlandu można napisać. Najprościej jednak określić ją jako Dead Island 2.0. Mamy tu sprawdzone rozwiązania ze wspomnianego tytułu, które zostały udoskonalone do perfekcji. Wszystko tu jest większe, lepsze i ciekawsze. Gra wygląda naprawdę wspaniale, a parkour (który na początku strasznie mnie irytował) daje w trakcie zabawy wiele zabawy i do tego cieszy oczy. Dodatkowo studio stale dba o swoich graczy, którzy mimo upływu już ponad trzech lat od premiery, ciągle dostają nową zawartość, którą mogą cieszyć się grze. (KS)

2. Left 4 Dead 2

Premiera: listopad 2010
Platformy: PC, Xbox 360

Kontynuacja wielkiego hitu Valve, w której wcielamy się w inną grupę ocalałych, których znów jest czwórka. Znów obecny mamy tryb kooperacji, a jeśli nie gramy ze znajomymi, to pozostałymi postaciami steruje AI. Rozgrywka niewiele się zmienia, choć kampania jest wydłużona oraz pojawiły się nowe tryby gry. Do Left 4 Dead 2 powstały dwa dodatki, w jednym spotykamy się z ocalałymi z pierwszej części, a w drugim możemy nawet nimi sterować. Gra spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i do tej pory ma mnóstwo fanów, przez co utrzymuje się w pierwszej setce najpopularniejszych gier na Steamie. (AB)

1. Resident Evil 2

Premiera: 21 stycznia 1998
Platforma:  PSX, PC, Nintendo 64, Dreamcast, GameCube

A o to nasz numer jeden, przynajmniej do lutego przyszłego roku, gdy to na rynku pojawi się jego remake. Resident Evil 2 już niedługo po premierze osiągnął status gry kultowej. Dwa scenariusze, kilka trybów dodatkowych, masa ukrytych sekretów i ten klimat, ta muzyka! Druga część BioHazard wyprzedzała swoje czasy i okazała się bardzo filmowym doświadczeniem. Przykład sequela idealnego! (KW)

Ranking przygotowali:

Angelika Borucka
Krzysztof Sorokoń
Krzysztof Wdowik

Ilustracja wprowadzenia: Techland

Dziennikarz

Na pełny etat bronię Galaktyki strzelając z blastera, latając X-Wingiem i wymachując mieczem świetlnym.
Później pozwalam odpocząć nadgarstkom od pada relaksując się przy lekturze ulubionych komiksów i oglądaniu filmów.
A o moje zdrowie i kondycję dbają troskliwe Pokemony, które codziennie wyciągają mnie z domu na długie spacery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Marty pisze:

Nie wierzę, Resident Evil 2 i Left 4 Dead 2 na 1 i 2 miejscu? To żart? Do tego na liście nie ma The Last Of Us, które zdecydowanie zasługuje na 1 miejsce, a 4 miejsce dla The Walking Dead to na prawdę bardzo wysoko. Nie ma tutaj też The Walking Dead season 2, ani The New Frontier w sumie dziwne skoro autor wsadził pierwszy sezon na listę.

Krzysztof Wdowik pisze:

A dlaczego żart? Co Twoim zdaniem zasługuje na 1. miejsce?
The Last of Us to nie jest gra z zombie, klikacze to nie żywe trupy. A TWD1 miażdży sezon drugi i trzeci pod każdym względem właściwie, a na pewno scenariuszowym. Zarówno dwójka i trójka obiecująco się rozpoczynają, ale szybko stają się mdłe.

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?