AdvertisementTOP 20 – Najlepsze niemieckie filmy!

10. Upadek (2004), reż. Oliver Hirschbiegel

Adolf Hitler to bezapelacyjnie jeden z największych zbrodniarzy w historii. Zazwyczaj w filmografii ukazywany jest jako człowiek bez emocji, potwór. Twórcy filmu Upadek postanowili jednak przedstawić faszystę z ludzkimi emocjami. Hitler potrafił uśmiechnąć się do dziecka, ale w filmie ukazane jest, jak po takich małych ludzkich odruchach potrafił w nim się obudzić potwór, powodujący u niego napad agresji. Mistrzostwem w filmie jest gra aktorska oraz znakomicie przygotowana scenografia. Oba te aspekty, jak i również sama fabuła, powodują że jest to jeden z ciekawszych obrazów z niemieckiego dorobku filmowego. (K. Skrzynecka).

Fot: kadr z filmu Upadek

9. Toni Erdmann (2016) reż. Maren Ade

Niemiecki obraz Toni Erdmann otrzymał nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz kilkanaście innych wyróżnień. Dzieło Marena Ade sprawnie posługuje się groteską, która w wielu momentach wręcz szokuje. Winfried oraz jego lekko przerażające „alter ego” Toni Erdmann uświadamiają widzom, jak samotne jest życie i jak bardzo można popaść w rutynę dnia codziennego. W filmie zachwycają przede wszystkim perfekcyjnie napisane i odegrane przez Sandrę Hüller oraz Petera Simonischeka role głównych bohaterów. Koniecznie obejrzyjcie, nawet parę razy, aby skupić się także na szczegółach! (K. Skrzynecka)

Fot: Materiały prasowe

8. Sophie Sholl – ostatnie dni (2005), reż. Marc Rothemund

W wielu historycznych książkach nie jest nawet wspomniane o tym, że w III Rzeszy także istniał ruch oporu przeciwko faszystom. Sophie Scholl to jedyna kobieta, która postanowiła się sprzeciwić władzy Hitlera. Ostatni dni życia młodej działaczki zostały upamiętnione we wspaniałym filmowym dziele Marca Rothermunda. Produkcja naszpikowana jest wieloma idealistycznymi hasłami i w sposób oryginalny przedstawia historię Sophie. Obraz został również nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym Berlinale. (K. Skrzynecka)

Fot: kadr z filmu Sophie Sholl – ostatnie dni

7. Okręt (1981), reż. Wolfgang Petersen

Załoga U- Boota w obliczu niebezpiecznej misji. Film został tak skonstruowany, że w pewnym momencie zapominamy, kim są główni bohaterowi i zaczynami traktować film jak film sensacyjny lub przygodowy! Znakomicie przedstawione emocje, dynamiczna akcja i przygoda przyciągają i zachęcają do obejrzenia bardzo dobrego filmu Wolfganga Petersena. Majstersztyk, choć trzeba przygotować się na długi seans. (K. Skrzynecka)

kadr z filmu Okręt

6. Biegnij, Lola, biegnij (1998), reż. Tom Tykwer

To jeden z tych filmów, który rozgrywa się w czasie rzeczywistym. Jest krótki, ale bardzo dynamiczny, akcja nie zwalnia zbyt często, a osią fabularną jest zdobycie bardzo dużych pieniędzy w bardzo krótkim czasie. Tytułowa Lola musi się nieźle nabiegać by pomóc swojemu facetowi zdobyć pieniądze dla szefa mafii, które nieszczęśnik zgubił. Świetne kino sensacyjne reżysera i współtwórcy takich dzieł jak Pachnidło, Atlas chmur czy Sense8. (D. Stankiewicz)

Fot: kadr z filmu Biegnij, Lola, biegnij

5. Eksperyment (2001), reż. Oliver Hirschbiegel

Całkiem prawdopodobne, że kiedyś słyszeliście o niesławnym eksperymencie profesora Zimbardo. Zebrał on grupę studentów, którzy dobrowolnie zgodzili się odegrać role więźniów i strażników w odpowiednio zaaranżowanym pomieszczeniu. W filmie opartym o wydarzenia ze Stanford okres przetrzymania trwa dwa tygodnie, podczas których dojdzie do eskalacji przemocy i zbytniego utożsamienia się z rolami zarówno przez „strażników” jak i „więźniów”. Zdecydowanie jest to mocniejsza wizja od tej amerykańskiej, która na ekranach kin pojawiła się w 2010 roku. (D. Stankiewicz)

Fot: kadr z filmu Eksperyment

4. Metropolis (1927), reż. Fritz Lang

To wiekopomne arcydzieło science-fiction Fritza Langa, jest dziś jednym z najlepszych przykładów niemieckiego ekspresjonizmu. Film przedstawia dystopijną wizję miasta przyszłości, gdzie społeczeństwo jest podzielona na dwie grupy. Pierwsza to niewielka, ale za to uprzywilejowana grupa intelektualistów, natomiast druga, utrzymująca niejako miasto przy życiu, to robotnicy, mieszkający pod ziemią. Metropolis na stałe wpisało się w historię kinematografii, stanowiąc inspirację dla wielu filmowców. (K. Wdowik)

niemieckie filmy

Fot: kadr z filmu Metropolis

3. Berlin Calling (2008), reż. Hannes Stöhr

Filmów, których akcja dzieje się w szpitalach psychiatrycznych nigdy za mało. Główny bohater jest znanym producentem techno, a że lubi sobie poszerzać świadomość narkotykami, to i pewnego dnia przedawkowuje. Na tyle mocno by trafić do zakładu dla obłąkanych. Czego o swoim dotychczasowym życiu dowie się podczas pobytu tam musicie zobaczyć sami. Co ciekawe w rolę głównego bohatera, Ikarusa, wciela się Paul Kalkbrenner, który jest także autorem znakomitej ścieżki dźwiękowej do filmu. (D. Stankiewicz)

Fot: kadr z filmu Berlin Calling

2. Nosferatu – symfonia grozy (1922), reż. F.W. Murnau

Jeden z najważniejszych filmów kina niemieckiego i kina grozy. Ten klasyk nie jest dziś łatwy do oglądania; stworzony w czerni i bieli, niemy film to jednak produkcja obowiązkowa dla fanów wampirów. Gdy już przyzwyczaicie się do tej archaicznej strony technologicznej, zaliczycie naprawdę udany seans z jednym z najlepszych wcieleń Nosferatu w historii. Warto dodać, że odtwórca roli Draculi, Max Schreck, podczas trwania zdjęć, nie zdejmował swojego kostiumu i spał w drewnianej trumnie… To się nazywa wczucie w rolę, czyż nie? (K. Wdowik)

filmy niemieckie

Fot: kadr z filmu Nosferatu: Symfonia grozy

1. Głową w mur (2004), reż. Faith Akin

Głową w mur, zwycięzca Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz zdobywca tytułu Najlepszego Europejskiego Filmu według Europejskiej Akademii Filmowej to prawdziwa, niezależna perła kinematografii z 2004 roku. Cahit, niedoszły samobójca, szukający ulgi w alkoholu i narkotykach, spotyka w swoim życiu Sibel. Młoda Niemka z tureckimi korzeniami, pragnie wyzwolić się z okowów swej konserwatywnej rodziny, a jedyną drogą ku temu ma być małżeństwo. Nawet fikcyjne, z Cahitem… (K. Wdowik)

niemieckie filmy

Fot. kadr z filmu Głową w mur

Ranking przygotowali:

Katarzyna Skrzynecka

Dominik Stankiewicz

Krzysztof Wdowik

Ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Toni Erdmann

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

asa pisze:

Większość pozycji spoko, tylko to Funny Games to austriacki film, i w ogóle podpinanie Haneke pod niemieckie kino to trochę jak z robieniem z Polańskiego francuskiego reżysera xD

Olafia pisze:

i gdzie „Życie na posłuchu”?!?!?!?

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?