the old guard background Advertisement

TOP 20 – Najlepsze polskie gry!

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Wyjątkowa okazja do świętowania, która niestety zostaje przyćmiona przez polityczne skandale i niezrozumiałe decyzje władz. Postarajmy się jednak tym nie przejmować i nie pozwólmy zepsuć sobie tego wyjątkowego, patriotycznego święta. Movies Room celebruje sto lat niepodległości Polski i z tej okazji przybliża wam dwadzieścia najlepszych, polskich gier!


Zobacz również:

Ulubieni bohaterowie gier Redakcji Movies Room

Gry z najlepszą muzyką według redakcji Movies Room

Jakie gry nas definiują, czyli #GamesStruck4 według redakcji Movies Room!

TOP 2018 – Najlepsze Gry 2018 Roku! Ranking aktualizowany!


20. Jack Orlando: A cinematic adventure

Od małego byłem wielkim fanem przygodówek, a Jack Orlando ze swoim dojrzalszym tonem, stanowił trochę taki zakazany owoc dla dzieciaka w moim wieku. Do dziś wspominam te kultowe dialogi i wspaniały klimat noir. Rozszerzona wersja to był dopiero hardkor – dopiero po długich latach dowiedziałem się, że w grę można było zwyczajnie przegrać, jeśli nie zdobyło się jednego przedmiotu w odpowiednim momencie. Najbardziej będę jednak wspominał ten dialog, który Jack odbywa z prostytutką:

– Typowy samiec. Żona kładzie dzieci spać, a on idzie na balety
– Cielęcinko, ubierz sobie lepiej ciepłe spodnie, bo wątrobę zaziębisz

(K. Wdowik)

19. Layers of Fear

Layers of Fear bawi się z umysłem gracza, manipuluje nim i nie daje chwili na złapanie oddechu. Rozgrywka przypomina nieco wizytę w domu strachów, tyle że znacznie bardziej hardkorowym. Obrazy zmieniają swoje kształty, drzwi znikają, a my tracimy kontrolę nad swoją postacią… Niezwykle przerażające doświadczenie. (K. Wdowik)

18. Gorky 17

Wywiad państw NATO donosi, że armia rosyjska zrównała z ziemią jedną ze swoich baz znaną jako GORKY 17. Generalicja Paktu Północno Atlantyckiego próbuje dojść przyczyn tego desperackiego czynu. Informatorzy milczą, a Kreml dementuje wszelkie pogłoski na ten temat.  Rok później NATO przejmuje opuszczoną bazę rosyjską na terenie Polski. W całkowicie zdewastowanym kompleksie wojskowym oddziały zwiadowcze odkrywają tajne laboratorium naukowe. Po wstępnym zabezpieczeniu materiałów dowodowych, zdecydowano o pozostawieniu go w nienaruszonym stanie do czasu przybycia ekspertów.  Wkrótce miasto zostaje sterroryzowane przez stworzenia będące hybrydami ludzi, zwierząt i owadów… Wydarzenie to natychmiast wzbudza zainteresowanie mediów. Wojska NATO otaczają szczelnym kordonem teren wokół kompleksu. Do akcji wkracza trzyosobowy oddział specjalny pod dowództwem Cole Sullivana… (Opis dystrybutora)

17. Serial Cleaner

Tytuł zabiera nas do Stanów Zjednoczonych lat 70′, gdzie wcielamy się w Boba, typowego kolesia z wąsem, zajmującego się dość nietypowym zajęciem. Bob jest czyścicielem – sprząta miejsca zbrodni z wszelkich dowodów, martwych ciał i rozlanej krwi. Na tym właśnie skupia się cały trzon gry; do uprzątnięcia dostajemy 20 plansz (dodatkowych 10 odblokowuje się w postaci znajdziek), a na każdej roi się od policjantów, czekających na okazję, by nas złapać. Gra przypomina nieco inny, według mnie pieruńsko dobry tytuł, Hotline Miami, z tą różnicą, że w tam chodziło o wymordowanie wszystkich, a w grze studia iFun4all chodzi o zrobienie porządku na miejscu zbrodni. (K. Wdowik)

16. Kangurek Kao

„Kangurek Kao” to niesamowita i zwalająca z nóg trójwymiarowa, przygodowa zręcznościówka, w której główną rolę odgrywa energiczny torbacz z nadzwyczaj rozwiniętymi kończynami dolnymi i smykałką do walki. Uzbrojony w przerośnięte rękawice bokserskie, Kangurek Kao podskakuje, przeskakuje, wyskakuje i boksuje w ponad 25 fantastycznych krainach. (Opis dystrybutora)

15. Observer

Gra studia Bloober Team, zabiera nas w cyberpunkową przyszłość. Wcielamy się w detektywa, Daniela Lazarskiego, specjalizującego się we włamywaniu do ludzkich wspomnień i lęków. Możemy być świadkami ich ostatnich chwil przed śmiercią. Hackowanie jednak ma swoją cenę, gdyż odbija się na naszej psychice; odróżnienie świata rzeczywistego od tego z wspomnień będzie coraz cięższe… (K. Wdowik)

14. Lords of the Fallen

Lords od the Fallen to koprodukcja polskiej firmy CI Games i niemieckiego studia Deck13. Opowiada ona historię starożytnej krainy, w której ludzkość zbuntowała się przeciwko swemu bogu i zdołała go zabić. Do wyboru mamy trzy klasy postaci: wojownika, maga oraz skrytobójce. Sama rozgrywka przypomina nieco serię Souls i jest jej bardziej przystępną alternatywą. (M. Sikorski)

13. Polanie II

Chyba nie ma polskiego domu, w którym choćby raz nie zagościli na PC Polanie II. Strategia za moich czasów dzieciństwa królowała pod każdą strzechą i w każdej szkolnej świetlicy, która oczywiście korzystała z cudu technologii jakim był w tym czasie komputer. Gra sama w sobie jest dość prosta w założeniach, ciekawie zaprojektowana i bardzo przyjemnie, jeżeli chodzi o aspekty wizualne, wykonana. Czego zatem chcieć więcej? Polan III! (R. Pilch)

12. Painkiller

Gracz wciela się w Daniela Garnera, który ginie tragicznie w wypadku samochodowym. Ale po śmierci nie trafia ani do piekła, ani do nieba – otrzymuje misję powstrzymania Lucyfera przed atakiem na Niebo. Zanim tego dokona, na swojej drodze spotka tysiące przerażających monstrów i upiorów, które musi zabić. (Opis dystrybutora)

11. Two Worlds II

Two Worlds II to druga część świetnej gry fantasy stworzonej przez studio Reality Pump. Przedstawia kolejny rozdział w historii Antalooru. Bohater musi zbadać swoje tajemnicze korzenie, w związku z czym czekają go przygody pełne zaskakujących zwrotów. Dzięki doskonałemu połączeniu fabuły, klimatu i technologii gra oferuje nowe, fascynujące doświadczenia w dziedzinie RPG. (Opis dystrybutora)

Zastępca Redaktora Naczelnego

Początkujący scenarzysta, zapalony publicysta i sfiksowany popkulturowiec.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

J.D pisze:

A gdzie dead island

Macieg pisze:

Excusme, gdzie jest Kholat? >:C

kalis pisze:

Gdyby listę rozszerzyć lub zmodyfikować to śmiało można by tu dodać na przykład:

– Thronebreaker: The Witcher Tales (9/10 rpg addventure od CDP Red)
– Gwint (wiadomo)
– Green Hell (duży survivalowy hit ostatniego roku)
– Gears of War: Judgment
– My Memory of Us
– Ruiner
– Robbo
– A.D. 2044
– IS Defense
– Ancestors Legacy
– Terminator: Resistance
– The Beast Inside
– Crime Cities (na tamte lata to był poziom międzynarodowy)
– Car Mechanic Simulator (seria, odsłona 2018 to już ponad 8/10 na Steamie)
– Chernobylite (+ Get Even i jako ciekawostka WW3 od tych samych twórców)
– Earth 2150 (z dodatkami, ponownie to było 8/10)
– Zombie Driver (czy to aby nie jedyny udany „Carmageddon” naszych czasów?)
– X-Morph: Defense (od tegoż samego studia^)
– Soldat
– Hatred
– Hard West
– Hard Reset
– Beat Cop
– Anomaly (jako seria gier)
– Oh…Sir! ( (jako seria gier)
– Artifex Mundi jako wydawca i producent dziesiątek topowych gier „hidden object „, My Brother Rabbit chyba szczytowym osiągnięciem.

Na pewno wielu teraz nie znalazłem.
No i mnóstwo jest nowszych gier indie pokroju Ronin, King Arthur’s Gold, The Way czy McPixel nawet, takich które znalazły uznanie i swoje własne miejsce na rynki gier.

p.s.: moje prywatne wyrazy sympatii dla Afterfall: InSanity, „polski Dead Space”.

Krzysztof Wdowik pisze:

Oj tak, będziemy musieli listę odświeżyć – może przy premierze Cyberpunka 😉

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?