TOP 20 – Najlepsze RPG-i w historii!

Fantazyjne światy, niezbadane planety, spaczona rzeczywistość – RPG nie jedno ma imię. Gatunek ten rozwinął się jeszcze na długo przed powstaniem najprostszych komputerów i konsol, lecz bardzo szybko został zaadaptowany na ich potrzeby. Dzisiaj chcemy przedstawić Wam 20 najlepszych gier wideo, które sprytnie wykradły nam wiele godzin z życia, zaoferowały niemałe emocje i pochłonęły w całości do swych uniwersów. Znacie wszystkie pozycje?


Zobacz również:

TOP 20 – Najlepsze gry na PlayStation VR | PS VR

TOP 20 – Najlepsze polskie gry!

TOP 20 – Najstraszniejsze gry ostatnich lat!

TOP 2018 – Najlepsze Gry 2018 Roku! Ranking aktualizowany!


20. Persona 5

Piąta odsłona kultowego cyklu gier jRPG od studia Atlus jest jednym z najbardziej oryginalnych RPG’ów w historii. W grze wcielamy się w licealistę, który trafia do bliskiego znajomego rodziny w nieznanym mu wcześniej Tokio. To tu wraz z nowo poznanym kolegą odkrywa tajemniczą  aplikację, dzięki której są w stanie przenieść się do innego świata. Tam uczą się jak przyzywać persony, potężne istoty utożsamiające różne cechy osobowości, które są w stanie zmusić ich twórców do wyznania wszystkich swoich win w świecie realnym. Gra odznacza się przedewszystkim bardzo ciekawym gameplay’em, gdzie oprócz walk czteroosobowej drużyny musimy zadbać o życie prywatne naszego bohatera. Gra dzięki angażującej fabule i świetnej mechanice gry spotkała się z ciepłym odbiorem i wysokimi notami na popularnych serwisach branżowych. (K. Bilski)

19. Deus Ex: Human Revolution

Trzecia odsłona cuberpunkowego RPG akcji. Wcielamy się w niej w Adama Jensena szefa ochrony w firmie Sarif Industries, która prowadzi badania nad biomechanicznymi ulepszeniami. Życia bohatera całkowicie odmienia się, gdy do głównej siedziby laboratorium wdziera się oddział sił specjalnych, urządzający istną rzeź. Poważnie ranny Adam zapada w śpiączkę, a gdy się budzi, okazuje się, że uratowano go dzięki licznym operacjom i biomechanicznym modyfikacjom ciała. Grę, jak przystało na porządne RPG, możemy przejść na kilka sposobów, zarówno po cichu, jak i zabijając wszystkich po drodze. Do tego dołączają możliwości hakowania, przekupywania czy zastraszania. Tylko od nas zależy, kim na końcu będzie Adam Jensen. (M. Kucharska)

18. The Elder Scrolls V: Skyrim

Piąta odsłona jednej z najpopularniejszych serii RPG. Tym razem odwiedzamy krainę Skyrim, niegdyś zamieszkiwaną przez rasę smoków. Nasza postać o bliżej nieokreślonej postaci okazuje się być dovahkiinem, legendarnym łowcą smoków. W samą porę, ponieważ bestie, które do niedawna były jedynie wspomnieniem, dzisiaj znowu zaczynają krążyć po niebie Skyrim. Co więcej, wydaje się spełniać przepowiednia o nadejściu Alduina, boga zniszczenia, który ma pojawić się pod postacią smoka. Jak przystało na serię The Elder Scrolls, gra oferuję dużą swobodę w kwestii kreacji naszej postaci, możemy stać się zarówno łotrzykiem, magiem, jak i wojownikiem z szerokim zakresem dostępnych broni. Ponadto gra oferuje rozległy otwarty świat, za twórcy starali się uczynić go możliwie najnaturalniejszym. Gra stała się kultowa i rozkochała w sobie graczy nawet mimo licznych błędów i niedoskonałości. (M. Kucharska)

17. Demon’s Souls

Demon’s Souls to produkcja, która obudziła w graczach z całego świata masochistyczną przyjemność czerpaną z ciągłego umierania. Grę rozpoczynamy od stworzenia swojego bohatera. Oprócz jego wyglądu, płci, czy imienia do wyboru dostajemy 10 klas postaci, które będą miały wpływ na styl naszej walki. Akcja gry toczy się w mrocznym królestwie Boletarii. Tamtejszy król kierowany rządzą jeszcze większej władzy, prowadzi rozmowy z nieznanymi siłami. Doprowadza przez to do inwazji demonów, które rozlewają się na terenie całego królestwa. Ostatnią nadzieją na jego uratowanie jesteśmy właśnie my. Wydane w 2009 roku Demon’s Souls zapoczątkowało niezwykle udaną serię studia From Software – Dark Souls, która na stałe zadomowiła się w sercach graczy. (M. Sikorski)

16. Neverwinter Nights

Wydana w 2002 roku gra, oparta na zasadach trzeciej edycji Dungeon & Dragons, prawdopodobnie najsłynniejszego papierowego RPG na świecie. Akcję gry osadzono w świecie Forgotten Realms, znanym z takich produkcji jak Baldru’s Gate czy Icewind Dale. Neverwinter Nights tworzono pod rozgrywkę wieloosobową przez Internet, niemniej posiada też całkiem ciekawą kampanię dla pojedynczego gracza. Dzięki Neverwinter Toolset gracze mogą również importować historie i przygody stworzone przez innych, a także tworzyć własne epopeje. W 2018 roku wydano odświeżoną wersję gry, zawierającą wszystkie wydane później dodatki oraz m.in. poprawioną grafikę oraz inne usprawnienia. (M. Kucharska)

Zastępca Redaktora Naczelnego

Początkujący scenarzysta, zapalony publicysta i sfiksowany popkulturowiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?