TOP 20 – Najlepsze sceny slow motion w historii

10. Nietykalni (1987), reż. Brian De Palma

Słynna strzelanina na schodach w Nietykalnych to prawdziwy klasyk wśród scen slow motion, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu! Każda sekunda jest perfekcyjna pod względem technicznym, trup ściele się gęsto, emocje sięgają zenitu. Na dokładkę między kulami powoli toczy się ze schodów wózek z małym dzieckiem… kiedyś to umieli budować napięcie! (A. Bar)


9. Deadpool (2016), reż. Tim Miller

Nieprzewidywalnego, niegrzecznego i szalonego Deadpoola wszyscy znamy. Jego pierwszy pełnometrażowy film okazał się wielkim hitem artystycznym i kasowym, a to nawet mimo wysokiej kategorii wiekowej. Szalony, nieprzewidywalny, brutalny i zabawny – tak można opisać samego Deadpoola oraz jego film. Intro (zrobione w slow motion) to idealny przedsmak tego, co nas czeka przez resztę seansu. (K. Wdowik)


8. Sherlock Holmes (2009), reż. Guy Ritchie

Jedna z ciekawszych interpretacji powieści Arthura Conan – Doyle obfituje w slow motion, w którym specjalizuje się reżyser. Scena, w której Holmes (Robert Downey Jr) walczy na ringu, za pomocą prywatnego trybu slow motion przewidując zachowanie przeciwnika to jedna z ciekawszych i bardziej absorbujących momentów w całym filmie. Całkiem możliwe, że między innymi dzięki niej Sherlock Guya Ritchiego jest postacią tak bardzo lubianą. (A. Bar)


7. Pluton (1986), reż. Oliver Stone

Pluton Olivera Stone to klasyka gatunku. Rozmach wojny, której towarzyszy realizm, brutalność i zmagania się z samym sobą. To własnie w tym filmie jest wykorzystana scena, znana każdemu, nawet takim osobom, które filmu nie widziały. Spowolniona sekwencja śmierci jednego z bohaterów to idealny przykład praktycznego użycia slow motion. Widz niemalże czuje ból i bezradność Willema Dafoe. To scena pełna dramatyzmu, prawdziwości, a muzyka tylko potęguje nasze uczucie dyskomfortu, czujemy się równie bezsilni co oglądany przez nas bohater. Mocne. (M. Gontarski)


6. 300 (2006), reż.  Zack Snyder

THIS IS SPARTA!. Wszyscy wiedzą o co chodzi? No właśnie. Scena w której Leonidas (Gerard Butler) kopniakiem pozbywa się perskiego posła przeszła do historii. Rzecz ma się tak samo z licznymi, spektakularnymi scenami walki w slow motion, których teatralność i przerysowanie pokochały miliony widzów. Twórcy wiedzieli, jak wykorzystać dobrze zabieg spowolnienia, a każda kropla krwi lecąca powoli w stronę ekranu wywołuje nowe ciarki na plecach widzów. Bez slow motion 300 nie byłoby takie samo. (A. Bar)


5. Lśnienie (1980), reż. Stanley Kubrick

Kultowy horror Kubricka prezentuje przykład pięknego wykorzystania efektu slow motion, który wręcz wbija widza w fotel. Rzeka krwi przelewająca się przez drzwi wywołuje ciarki na plecach już od ponad 30 lat. Tą scenę nie bez powodu możemy nazwać kultową, tak zresztą, jak i cały film. (A. Bar)


4. Zombieland (2009), reż. Ruben Fleischer

Intro do filmu Zombieland to przykład prawdziwej sztuki slow motion. Znajdziecie tu zombiaków i ich przerażone ofiary, pokracznie uciekające przed nadchodzącą śmiercią w męczarniach, tryskającą krew, zniszczenie i zagładę. Wszystko to dzieje się w spowolnionym tempie, a widz może do woli napawać się tym artystycznym i przerysowanym okrucieństwem. Intro do Zombielandu to zdecydowanie pozycja obowiązkowa na naszej liście najlepszych efektów slow motion! (A. Bar)


3. Watchmen – Strażnicy (2009), reż. Zack Snyder

Druga pozycja niesławnego Zacka Snydera w tym rankingu. Watchmen, uważany przez wielu za najlepszą i najbardziej realistyczną ekranizację komiksu w historii, może pochwalić się naprawdę ciekawą, nieco kontrowersyjną i świetnie zrealizowaną czołówką. Zobaczymy w niej między innymi udaremnioną napaść na rodziców Bruce’a Wayne’a czy zabicie Johna Kennedy’ego – wszystko to w oprawie slow motion. (K. Wdowik)


2. X-Men: Przeszłość, która nadejdzie (2014), reż. Bryan Singer

Uniwersum filmowe X-Menów to, lekko mówiąc, ciągły chaos, zmiany aktorów, linii czasowych i podróży w przeszłość oraz przyszłość. Wciąż jednak, twórcom udaje się dostarczyć całkiem udane filmy i jeszcze bardziej zapadające w pamięć sceny. Jedną z nich, wykorzystującą bardzo oryginalnie slow motion, jest słynny bieg Quicksilvera. Efektowna i zabawna scena! (K. Wdowik)


1. Matrix (1999), reż. Lilly Wachowski, Lana Wachowski

Jeden z najlepszych filmów w historii i to nie tylko wśród Sci-Fi. Genialny, kultowy, ponadczasowy- taki właśnie jest Matrix. Jestem przekonany, że znalazł by się również w rankingu najważniejszych filmów XX. wieku. Do tego wszystkiego rewelacyjna rola Keanu Reevesa. Data premiery to rok 1999, ale to nie przeszkadza, żeby ta produkcja była wyjątkowa pod względem efektów specjalnych. W tym rankingu wspominamy efektowne i zarazem kultowe slow motion, w którym Neo robi uniki przed lecącymi do niego kulami. Akcja rozgrywa się na jednym z wieżowców, gdzie nasz bohater odchyla się maksymalnie do tyłu i schodzi nisko na nogach. Ten legendarny bullet-time, w którym falujący płaszcz Neo robi niezwykłe wrażenie był naśladowany przez wszystkie dzieciaki z podwórka. (D. Wajda)


Ranking przygotowali:

Agnieszka Bar

Katarzyna Skrzynecka

Dawid Wajda

Krzysztof Wdowik

Marcin Gontarski

Mateusz Chrzczonowski

 

Ilustracja wprowadzenia: Kadr z filmu Matrix

"Nie ganiaj za ludźmi. Bądź sobą, rób swoje i pracuj ciężko. Odpowiedni ludzie- Ci którzy naprawdę pasują do Twojego życia pojawią się i zostaną". Absolwent dziennikarstwa. W wolnych chwilach konferansjer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?