TOP 20 – Najstraszniejsze gry ostatnich lat!

10. Among The Sleep (2014)

Mimo bycia krótkim tytułem starczającym na jakieś 3-4 godziny, Among The Sleep zapada w pamięć na bardzo długo. Wszystko za sprawą oryginalnej, głębokiej i interesującej historii. Kierujemy poczynaniami małego dziecka, którego postrzeganie świata znacząco odbiega od wizji dorosłego. Gra obfituje w kilka momentów wywołujących gęsią skórkę, ale to przede wszystkim tytuł o radzeniu sobie z traumą. Warty zagrania nie tylko dla strachu.

najstraszniejsze gry

Fot. screen z gry Among the sleep


9. Friday the 13th: The Game (2017)

Legendarny zabójca, Jason Vorheese w końcu dostał dobrą jakościową grę! Owszem, produkcja niestety boryka się z większymi lub mniejszymi problemami natury technicznej i nie posiada satysfakcjonującego trybu dla jednego gracza, ale wszystko nadrabia radocha płynąca z multiplayera. Na własnej skórze można poczuć, jak to jest być nastolatkiem uciekającym przed psychopatą. Bardzo stresująca i zwyczajnie straszna (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) gra.

najstraszniejsze gry

Fot. materiały prasowe


8. Observer (2015)

Gra polskiego studia Bloober Team, zabiera nas w cyberpunkową przyszłość. Wcielamy się w detektywa, Daniela Lazarskiego, specjalizującego się we włamywaniu do ludzkich wspomnień i lęków. Możemy być świadkami ich ostatnich chwil przed śmiercią. Hackowanie jednak ma swoją cenę, gdyż odbija się na naszej psychice; odróżnienie świata rzeczywistego od tego z wspomnień będzie coraz cięższe…

najstraszniejsze gry

Fot. screen z gry Observer


7. SOMA (2015)

Kolejna gra twórców Amnesia, opierająca się na dobrze znanej już mechanice. SOMA niczym serial Black Mirror i wiele innych tworów science-fiction zadaje pytanie, co tak naprawdę definiuje kogoś jako człowieka. Budzimy się w placówce badawczej położonej w głębi oceanu, nie mając pojęcia jak się tu dostaliśmy. Właśnie odkrywanie tej tajemnicy stanowi duży atut SOMY i sprawia, że jest tak niepokojąco przerażająca.

najstraszniejsze gry

Fot. screen z gry SOMA


6. Until Dawn (2015)

Until Dawn jest jednym z tytułów, dla których kupiłem sobie PlayStation 4. Gra przeszła naprawdę długą drogę (choć nie tak długą jak The Last Guardian) od pierwszej zapowiedzi na Gamescomie w 2012 roku, kiedy to światło dzienne ujrzał pierwszy zwiastun produkcji, przeznaczonej tylko na PS3. Pomysł na rozgrywkę był całkiem obiecujący, bo Until Dawn w zamyśle miało być przygodówkowym horrorem FPP (First Person Perspective, czyli gra toczy się z perspektywy pierwszej osoby), który wyróżnia się tym, że do zabawy wykorzystuje PS Move. Skończyło się jednak na czymś nieco innym, ale też dobrym, bo finalny produkt okazał się dość typową przygodówką z dobrym klimatem i systemem decyzji, znanego z Heavy Rain czy gier od firmy Telltale Games. Świetny horror z iście przerażającym scenariuszem.

najstraszniejsze gry

Fot. screen z gry Until Dawn


5. Outlast (2013)

Found footage święci w kinie triumfy niezmiennie od premiery Blair Witch Project, jednak w grach video to dość rzadko używana forma. Jednym z ciekawszych zastosowań widoku z kamery może pochwalić się Outlast. Nasz bohater wyrusza do zamkniętego zakładu dla obłąkanych, otwartego niedawno jako ośrodek badawczy. Podobno dzieją się tam dziwne rzeczy, tak też uzbrojeni w kamerę, ruszamy tropem sensacji…

najstraszniejsze gry

Fot. screen z gry Outlast


4. P.T. (2014)

Choć mowa tu tylko o demie, P.T. wstrząsnęło branżą w 2014 roku. Jak się potem okazało, ta krótka wersja demonstracyjna, okazała się być zwiastunem nowej części legendarnej serii Silent Hill. Pieczę nad produkcją sprawował Hideo Kojima, a w projekt zaangażowani byli między innymi Norman Reedus oraz Guillermo del Toro. Niestety, konflikt na linii Kojima-Konami, pogrzebał również dobrze zapowiadającą się Silent Hills.

najstraszniejsze gry

Fot. screen z gry P.T.


3. Obcy: Izolacja (2014)

Jeśli ktoś miał kiedyś wątpliwości, czemu Obcy: ósmy pasażer Nostromo jest zaliczany do horrorów, to przy Izolacji nie powinien mieć żadnych kłopotów w zrozumieniu, jak przerażającą postacią jest tytułowy Alien. Po nieudanej serii grach z Obcym w roli głównej, fani kosmicznego zabójcy dostali tytuł, który przerósł najśmielsze oczekiwania. Straszny, realistyczny i obłędnie odwzorowany klimat filmu sprawił, iż Obcy: Izolacja to jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat i prawdopodobnie najlepsza gra science-fiction od wielu, wielu lat.

najstraszniejsze gry

Fot. screen z gry Obcy: Izolacja


2. Layers of fear (2016)

Polak potrafi! Druga gra krakowskiego studia Bloober Team na naszej liście. I to jaka gra… Layers of Fear bawi się z umysłem gracza, manipuluje nim i nie daje chwili na złapanie oddechu. Rozgrywka przypomina nieco wizytę w domu strachów, tyle że znacznie bardziej hardkorowym. Obrazy zmieniają swoje kształty, drzwi znikają, a my tracimy kontrolę nad swoją postacią… Niezwykle przerażające doświadczenie.

najstraszniejsze gry

Fot. screen z gry Layers of Fear


1. Resident Evil 7 (2017)

Seria Resident Evil powróciła do swych korzeni wraz z częścią siódmą, strasząc graczy jak nigdy przedtem. Akcja gry przeniesie nas do złowieszczej posiadłości na amerykańskiej plantacji. Po raz pierwszy w historii, gracze mogą doświadczyć przerażających wydarzeń z perspektywy pierwszej osoby, także dzięki wirtualnej rzeczywistości. Resident Evil 7 biohazard dostarcza szokująco realistycznych wrażeń, dzięki czemu zajmuje zasłużone, pierwsze miejsce na liście Najstraszniejsze gry ostatnich lat!

Najstraszniejsze gry w historii

Fot. screen z gry Resident Evil 7


Ranking przygotowali:

Szymon Góraj

Tomasz Rewers

Krzysztof Wdowik


Ilustracja wprowadzenia:

Zastępca Redaktora Naczelnego

Początkujący scenarzysta, zapalony publicysta i sfiksowany popkulturowiec.

Więcej informacji o
, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?