Advertisement

Wielki Gatsby – ścieżka dźwiękowa [Recenzja i odsłuch]

Wielki Gatsby jest obecnie jedną z najpopularniejszych i najczęściej omawianych powieści w Ameryce. Szczególnie w liceach nauczyciele bardzo często lubią sięgać po tę lekturę, albowiem stanowi ona rewelacyjny przekrój nastrojów panujących na początku lat 20. XX wieku kiedy to królował rozwój gospodarczy oraz prohibicja. Okres ten również łączy się z rozwojem zorganizowanej przestępczości oraz upadkiem moralności. Jednakże owa powieść napisana w 1925 przez Francisa Scotta Fitzgeralda nie cieszyła się wielką popularnością za życia autora. Dopiero po jej ponownym wydaniu w 1953 (trzynaście lat po śmierci pisarza ) zaczęła się cieszyć wzrastającą popularnością. Nic więc dziwnego, że tak chętnie ją ekranizowano, albowiem do tej pory doczekała się ona aż pięciu adaptacji filmowych w tym tej najnowszej z 2015 roku w reżyserii Baza Luhrmann’a.

Baz Luhrmann to wyjątkowy reżyser, który posiada w swoim reżyserskim dorobku filmy, które choć jeszcze klasykami nie są to jednak na pewno są przez większość z nas dobrze znane. Zaczynając od Roztańczonego buntownika, poprzez słynny Moulin Rogue!, oryginalną i całkiem nowatorską wersję Romea i Julii, aż po klimatyczną Australię i przebojowego Wielkiego Gatsbiego. Reżysera odznacza charakterystyczny styl, który jesteśmy w stanie wyczuć w jego produkcjach. Jest to również artysta, który przykłada dużą wagę do wykończenia filmu jak kostiumy, scenowgrafie oraz muzyka. To właśnie z Wielkiego Gatsbyiego pochodzą powszechnie znane utwory jak Young and Beautiful Lany Del Rey, Over the Love Florence and the Machine czy chociażby A Little Party Never Killed Nobody Fergie. Jednakże produkcja może również pochwalić się bardzo dobrym soundtrackiem skomponowanym przez Craiga Armstronga.

Craig Armstrong to 56 letni kompozytor muzyki filmowej, którego kompozycje mogliśmy usłyszeć w filmach takich jak: , Mouloin Rouge!, To właśnie miłość, World Trade Center, Incredible Hulk czy Wyścig z czasem. Kompozytor posiada na swoim koncie również kilka nominacji oraz nagród w tym Złoty Glob za muzykę do Mouloin Rouge!. A jak prezentuje się muzyka do Wielkiego Gatsby’ego?

Soundtrack do Wielkiego Gatsby’ego składa się z 17 utworów wśród których znajdziemy wyłącznie kompozycje Craiga Armstronga. Są to utwory niezwykle klimatyczne, które w dużej mierze odpowiadają za budowę odpowiedniej atomsfery w filmie. W większości są to kompozycje spokojne, które wprowadzają niemalże nostalgiczną atmosferę, która momentalnie przywołuje nam z pamięci sceny z filmu. Piosenki posiadają ciekawe motywy oraz oryginalne brzmienia. Są w stanie przeszyć nas wskroś niezwykle prostymi, ale sprytnie zmanipulowanymi dźwiękami jak np. w utworze Gatsby’s Death and Portico gdzie pojedyncze dźwięki są w stanie wywołać u nas gęsią skórkę. Kompozytor również wykorzystał niektóre motywy ze skomponowanych przez innych artystów piosenek dzięki czemu mamy takie utwory jak np: Green Light czy Castle Went Dark. Ponadto w utworach: Hotel Sayre, Two Minutes To Four and Reunited, Magic Tree and I Let Myself Go Armstrong oprócz motywu z piosenki Young and Beautiful (która była głównym utworem promującym film) użyczył się głosu Lany Del Rey. Jest to zaledwie sporadyczny zabieg, ale trzeba przyznać, że prezentuje się całkiem oryginalnie. Jednakże pomimo wielu ciekawych utworów soundtrackowi można zarzucić, że jest nieco monotonny, albowiem brak mu powiewu świeżości w postaci jakiejś żywszej kompozycji. Przez to ścieżka dźwiękowa może nas lekko „znieczulić” na pewien czas. Dlatego też ciężko jest nam przesłuchać całą ścieżkę za jednym zamachem.

Koniec końców pomimo pojawiającego się defektu ścieżka dźwiękowa do Wielkiego Gatsby’ego to ciekawa i oryginalna składanka niezwykle klimatycznych i pełnych ciekawych brzmień utworów. Nie jest to nic wielkiego, ale z pewnością warto sięgnąć po ten soundtrack.

Ocena: 79/100


Lista utworów:

1. Overture And Sanitarium [feat. The Bryan Ferry Orchestra, The xx] (3:38)
2. Buchanan Mansion And Daisy Suite (3:53)
3. Green Light [feat. The xx] (2:48)
4. Hotel Sayre [feat. Lana Del Rey] (3:22)
5. All Lit Up (2:22)
6. Two Minutes To Four And Reunited [feat. Lana Del Rey] (3:48)
7. Cello Theme (1:36)
8. You Kept My Letters (1:22)
9. Dream Violin (3:23)
10. Beautiful Shirts And Dan Cody [feat. The Bryan Ferry Orchestra, The xx] (3:23)
11. Magic Tree And I Let Myself Go [feat. Lana Del Rey] (5:17)
12. Castle Went Dark [feat. The xx] (5:26)
13. Let’s Go To Town (4:35)
14. Dead Myrtle (4:07)
15. That Night He Told Me Everything (4:50)
16. Gatsby’s Death And Portico (2:57)
17. Boats Against The Current And Daisy’s Theme [feat. The Bryan Ferry Orchestra] (5:09)

Stały współpracownik

Pasjonat filmów każdego gatunku (oprócz horrorów) z bezgranicznym zamiłowaniem do seriali telewizyjnych i muzyki filmowej. Autor bloga "Silver Screen" na platformie blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?