AdvertisementZwierzogród – ścieżka dźwiękowa [Recenzja i odsłuch]

Studio Walta Disneya jest obecnie liderem w wypuszczaniu animacji na ekrany kin. Większość z ich nowszych bajek odnosi ogromne sukcesy finansowe jak i zdobywa uznanie wśród krytyków. Tak było z Wielką szóstką, W głowie się nie mieści, a także z ich ostatnią animacją pt: Zwierzogród. Owa produkcja zabrała nas w szaloną wyprawę po ogromnej metropolii, w której żyją zwierzęta wszelakiego rodzaju. Na sukces produkcji złożyło się wiele czynników, a wśród nich była zapewne pominięta przez was wszystkich muzyka Michaela Giacchino.

Przeczytaj naszą recenzję Zwierzogrodu!

Michael Giachhino to 48 – letni kompozytor muzyki filmowej, który lubuje się w tworzeniu muzyki filmowej do animacji Disneya. Swoją współpracę ze studio rozpoczął w 2004 kiedy to napisał ścieżkę dźwiękową do Iniemamocnych. Później był Ratatuj, Auta 2, Odlot, W głowie się nie mieści oraz Zwierzogród. Jednakże w dorobku artysty znajdziemy również kompozycje to filmów takich jak: Mission: Impossible III, Monte Carlo, Super 8, Mission: Impossible – Ghost Protocol, Star Trek, W ciemność Star Trek, Jurassic World, Kraina Jutra oraz Jupiter: Intronizacja. Jego muzykę będziemy mogli wkrótce usłyszeć w filmach Star Trek: W nieznane oraz Doktor Strange. Pan Giacchino ma na swoim koncie lincze nagrody oraz nominacje, a wśród wyróżnień Oscar i Złoty Glob za muzykę do Odlotu.

Podczas oglądania animacji w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na to jak został stworzony świat, czy postacie są naturalne (nie kwadratowe) oraz czy całość jest miła dla oka. Później fabuła, humor i morał. Niewielu z nas zapewne zwraca w animacjach uwagę na muzykę w tle, która w większości bajek ma być dopełnieniem obrazu. W Zwierzogrodzie muzyka Michaela Gicchino również rewelacyjnie współgra z obrazem, ale oprócz tego świetnie wypada w samodzielnym odsłuchu. Kompozytor podążając za różnorodnością Zwierzogrodu stworzył wiele intrygujących, niezwykle różnorakich i pełnych ciekawych kompozycji utworów, które zachwycają lekkością, pełnią brzmień oraz dużą pomysłowością kompozytora. Podczas odsłuchu natrafimy na pełne akcji utwory oraz na te spokojniejsze kawałki. Każdy z nich zasługuje na uwagę , albowiem prezentują sobą niespotykaną świeżość, a zarazem prostotę. Kompozytor wielokrotnie eksperymentuje z rozmaitymi dźwiękami dzięki czemu otrzymujemy całą masę niezwykle zaskakujących brzmień, które choć ewidentnie stworzone pod animacje i dla dzieci prezentują się rewelacyjnie.

Jestem zaskoczony, że panu Gicchino udało się z taką gracją połączyć tyle ciekawych kompozycji z animacją skierowaną w większości do dzieci. Soundtrack ten oprócz świetnego komponowania się z obrazem równie dobrze prezentuje się w samodzielnym odsłuchu. Jest niezwykle lekki i przyjemny dla ucha dzięki czemu bez problemu można za jednym zamachem przesłuchać całość. Nie można oczywiście pominąć niezwykle wartkiej, pełnej energii oraz mądrego przesłania piosenki Shakiry Try Everything.

 

Ocena: 79/100


 

Lista utworów:

1. Try Everything (Shakira) (3:16)
2. Stage Fright (0:39)
3. Grey’s Uh-Mad At Me (1:44)
4. Ticket To Write (1:07)
5. Foxy Fakeout (2:08)
6. Jumbo Pop Hustle (1:50)
7. Walk And Stalk (1:29)
8. Not A Real Cop (1:34)
9. Hopps Goes (After) The Weasel (2:19)
10. The Naturalist (3:09)
11. Work Slowly And Carry A Big Shtick (0:44)
12. Mr. Big (2:47)
13. Case Of The Manchas (4:00)
14. The Nick Of Time (5:02)
15. World’s Worst Animal Shelter (4:24)
16. Some Of My Best Friends Are Predators (3:47)
17. A Bunny Can Go Savage (1:45)
18. Weasel Shakedown (2:04)
19. Ramifications (3:58)
20. Ewe Fell For It (6:37)
21. Three-Toe Bandito (0:43)
22. Suite From Zootopia (7:28)
23. Nie bój się chcieć – Paulina Przybysz (2:36)

Płytę do recenzji dostarczył dystrybutor:

 

Stały współpracownik

Pasjonat filmów każdego gatunku (oprócz horrorów) z bezgranicznym zamiłowaniem do seriali telewizyjnych i muzyki filmowej. Autor bloga "Silver Screen" na platformie blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?