Legion samobójców – ścieżka dźwiękowa [Recenzja i odsłuch]

Na premierę Legionu samobójców z utęsknieniem czekało wielu fanów DC Comics, jak i mnóstwo widzów spodziewających się świetnej rozrywki. Niestety film Davida Ayera rozczarował i jeszcze bardziej podważył sens tworzenia kinowego uniwersum DC. Jednakże pomimo kilku niewypałów w postaci słabej fabuły czy mało przekonującego głównego antagonisty, w produkcji da się dostrzec również sporo pozytywów. Jednym z nich jest muzyka Stevena Price’a.

Zobacz również: Recenzja Legionu samobójców!

Steven Price to 39-letni kompozytor muzyki filmowej, który jak na razie w swoim dorobku posiada zaledwie kilka skomponowanych ścieżek dźwiękowych. Powstały one do filmów: Atak na dzielnicę, Aningaaq, To już jest koniec, Grawitacja, Furia oraz omawiany dzisiaj Legion samobójców. Jego kompozycje można również usłyszeć w serialu Wybrana oraz programie dokumentalnym BBC pt. The Hunt. Pomimo swojego niedługiego stażu, kompozytor ma na koncie siedem nominacji oraz cztery nagrody, a wśród nich Oscar za najlepszą muzykę do Grawitacji.

Soundtrack składa się 22 utworów, które znajdziemy na płycie CD, ale oprócz tego w wersji mp3 mamy dodatkowych 8 piosenek, które można zakupić za pośrednictwem np. iTunes. My jednak naszą uwagę skupimy głównie na kompozycjach dostępnych na płycie. Te zaś z kolei okazują się być kolejną świetnie wykonaną robotą przez Stevena Price’a. Kompozytor rewelacyjnie wczuł się w klimat Legionu samobójców, dzięki czemu jego utwory odzwierciedlają atmosferę panującą na ekranie, która jest przeważnie mroczna i tajemnicza, ale także pełna humoru oraz lekkości. Właśnie tak można by zdefiniować tę ścieżkę muzyczną. Kompozycje w większości składają się z mrocznych i ciężkich brzmień, które odpowiednio budują napięcie oraz odpowiadają za atmosferę panującą na ekranie. Przeciwwagą dla takich piosenek są spokojne i bardziej stonowane nuty, które występują na płycie z nieco ograniczoną liczbą. Nie martwcie się jednak, albowiem potężne i wyraziste dźwięki, które w większości wypełniają soundtrack, są tak świetnie skomponowane, że w ogóle nie czuć ich przytłaczającej mocy. To nie to samo co w Makbecie. Oprócz tego muzyka skomponowana przez Price’a jest niezwykle żywa, wartka oraz pełna ciekawych i rozmaitych dźwięków, które bez dwóch zdań urozmaicają jego utwory. Kompozytor nieustannie eksperymentuje z nowymi brzmieniami, szuka ciekawych rozwiązań oraz korzysta z pokaźnego wachlarzu instrumentów jak i dźwięków komputerowych. Dzięki tak dużej różnorodności po prostu nie ma mowy o nudzie podczas słuchania soundtracku. Spośród utworów o mocniejszych tonach mamy chociażby świetny kawałek You Make My Teeth Hurt czy That’s How I Cut and Run. Nieco lżej prezentuje się Harley and Joker, a typowo lekkie brzmienia znajdziemy w Hey Craziness i The Squad. Z kolei w You Die We Die czy This Bird Is Baked jesteśmy w stanie usłyszeć nuty superbohaterskie. A dla wprawionych słuchaczy w utworze That’s How I Cut and Run możemy wyłapać niewielkie, ale rozpoznawalne nawiązanie do utworu Beautiful Lie z soundtracku do Batman v Superman: Świt sprawiedliwości.

Zobacz również: Recenzja ścieżki dźwiękowej Batman v Superman: Świt sprawiedliwości!

Jednakże Legion samobójców to nie tylko muzyka filmowa, albowiem w produkcji wykorzystano również sporą ilość piosenek zespołów rozmaitego kalibru. W specjalnie wydanym albumie znajdziemy aż 14 utworów pojawiających się w produkcji. Część z nich została stworzona specjalnie na potrzeby filmu, a reszta została jedynie zgrabnie dopasowana. Wśród tych skomponowanych do obrazu Ayera znajdziemy fenomenalny kawałek Twenty One Pilot o tytule Heathens, równie dobry utwór Imagine Dragons, Lil Wane’a, Wiz Kalifa, Logica, X Ambassadors i Ty Dolla $ing – Sucker for Pain, Purple Lamborghini Skrillexa i Ricka Rossa, a także Gangsta Kehlani.

Muzyka Stevena Price’a to Legionu samobójców jest niezwykle ciekawa oraz pełna oryginalnych i niecodziennych dźwięków. Oprócz tego jest bardzo przyjemna w odsłuch, co nie często się zdarza, biorąc pod uwagę dużą ilość utworów o mocniejszych brzmieniach. Jedynym problemem muzyki Price’a jest to, że podczas filmu jest ona często zagłuszana przez wydarzenia ekranowe. Na szczęście w samodzielnym odsłuchu prezentuje się świetnie.

Ocena: 86/100

 


Lista utworów:

1. Task Force X (4:53)
2. Arkham Asylum (3:23)
3. I’m Going to Figure This Out (1:41)
4. You Make My Teeth Hurt (2:30)
5. I Want to Assemble a Task Force (2:52)
6. Brother Our Time Has Come (4:42)
7. A Serial Killer Who Takes Credit Cards (2:09)
8. A Killer App (2:53)
9. That’s How I Cut and Run (3:09)
10. We Got a Job to Do (1:41)
11. You Die We Die (4:01)
12. Harley and Joker (2:49)
13. This Bird Is Baked (4:42)
14. Hey Craziness (4:01)
15. You Need a Miracle (2:36)
16. Diablo’s Story (1:42)
17. The Squad (3:58)
18. Are We Friends or Are We Foes? (4:16)
19. She’s Behind You (3:02)
20. One Bullet Is All I Need (3:32)
21. I Thought I’d Killed You (3:49)
22. The Worst of the Worst (4:11)

BONUS TRACKS (MP3 & ITUNES ONLY):

1. June Moone (2:37)
2. Did That Tickle? (3:41)
3. You Know the Rules Hotness (1:58)
4. Enchantress in the War Room (2:35)
5. Introducing Diablo and Croc (2:09)
6. Task Force X Activated (2:11)
7. Can Everyone See This Trippy Stuff? (4:25)
8. I Promised My Friends (1:29)

 

 A oto album z piosenkami pojawiającymi się w filmie:

 legion samobójców 2 tekst

 

Lista utworów:

1. Purple Lamborghini (Skrillex & Rick Ross)  (3:35)
2. Sucker For Pain (Lil Wayne, Wiz Khalifa & Imagine Dragons, with Logic, Ty Dolla $ign & X Ambassadors)  (4:04)
3. Heathens (twenty one pilots)  (3:15)
4. Standing In The Rain (Action Bronson & Dan Auerbach of The Black Keys, feat. Mark Ronson)  (3:22)
5. Gangsta (Kehlani)  (2:57)
6. Know Better (Kevin Gates)  (3:28)
7. You Don’t Own Me (Grace, feat. G-Eazy)  (3:19)
8. Without Me (Eminem)  (4:22)
9. Wreak Havoc (Skylar Grey)  (3:48)
10. Medieval Warfare (Grimes)  (3:01)
11. Bohemian Rhapsody (Panic! At The Disco)  (6:01)
12. Slippin’ Into Darkness (War)  (3:47)
13. Fortunate Son (Creedence Clearwater Revival)  (2:18)
14. I Started a Joke (ConfidentialMX, feat. Becky Hanson)  (3:10)

Stały współpracownik

Pasjonat filmów każdego gatunku (oprócz horrorów) z bezgranicznym zamiłowaniem do seriali telewizyjnych i muzyki filmowej. Autor bloga "Silver Screen" na platformie blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?