Advertisement

Sekretne życie Waltera Mitty – ścieżka dźwiękowa [Recenzja i odsłuch]

Czy raz na jakiś czas zdarza Wam się mieć „słabszy dzień”? Taki, w którym powątpiewacie we wszystko, co do tej pory zdarzyło się w Waszym życiu i dochodzicie do wniosku, że chcielibyście wszystko zacząć od początku? Albo po prostu macie najzwyklejszego w świecie doła, który odbiera Wam wszelakie chęci? Dwa lata temu Ben Stiller nakręcił film Sekretne życie Waltera Mitty, który jest idealną produkcją na pokonanie nawet największego przygnębienia. Po obejrzeniu tej produkcji wrócą do Wam siły, chęć do robienia niesamowitych rzeczy oraz pragnienie ruszenia w niezwykłą i pełną niespodzianek podróż, która może odmienić Wasze życie. Doprawdy nie znam równie motywującego i emanującego pozytywnym przekazem filmu jak ten. Jednakże na jego sukces wpływa również muzyka, która świetnie oddaje ducha filmu.

Autorem owej muzyki jest Theodore Shapiro – 44-letni amerykański kompozytor filmowy, który zajmuje się komponowaniem muzyki do filmów pełnometrażowych. Jego utwory mogliśmy usłyszeć w produkcjach takich jak: Diabeł upiera się u Prady, Marley i Ja, Jaja w tropikach, Trumbo, Idol, Agentka, Zoolander 2 oraz Ghostbusters. Pogromcy duchów.

Zobacz również: Recenzja ścieżki dźwiękowej Ghostbusters. Pogromcy duchów!

Soundtrack Theodore’a Shapiro do Sekretnego życia Waltera Mitty składa się 27 niezwykle klimatycznych utworów. Większość to bardzo krótkie kompozycje, trwające zaledwie minutę. Nie zmienia to jednak faktu, że soundtrack jest godny uwagi. Ścieżka dźwiękowa wypełniona jest spokojnymi i stonowanymi dźwiękami, w których da się wyczuć spokój, opanowanie, ale również tęsknotę za czymś odległym i będącym poza naszym zasięgiem. Piosenki przemawiają do nas swoją lekkością oraz spokojnym wybrzmiewaniem, przez co bardzo łatwo jest się rozmarzyć podczas odsłuchu kompozycji Theodore’a Shapiro. Są one tak głębokie i pełne, że sięgają aż do naszego wnętrza i wprowadzają nas w błogi nastrój. W utworach da się usłyszeć niezwykle ciekawe, oryginalne oraz pełne magii dźwięki, jakby opowiadały nam o fantastycznej krainie, w której czeka na nas szczęście. Muzyka pana Shapiro, tak samo jak bohater filmu Bena Stillera, nieustannie ewoluuje, zmierza w nowych kierunkach i odkrywa nowe rzeczy, przez co ewidentnie czuć zachodzące zmiany w jego kompozycjach. Ścieżka dźwiękowa podczas odsłuchu jest równie napawająca optymizmem jak sam film, a efekt ten jeszcze polepsza od czasu do czasu pojawiający się wokal José Gonzáleza, który świetnie komponuje się z muzyką. Wśród utworów należy szczególnie zwrócić uwagę na Walter Time czy Time & Life, które wprowadzają nas do tego niesamowitego świata. Później mamy Walter Sees Cheryl i Arctic Fantasy, ukazujące nam pełnię magii soundtracku. Oczywiście nie mogło zabraknąć nieco szybszego kawałka pełnego ciekawych i elektrycznych brzmień o tytule Ted vs Walter czy równie wartkiego Shark Attack. Z kolei utwór The Beckoning wprowadza nieco tajemniczej atmosfery do ścieżki. W Into The Harbour czy Eyjafjallajökull czuć żwawy klimat i nadzieję. Natomiast przemianę można zaobserwować w Afgan Trek i Quintessence.

Jednakże Sekretne życie Waltera Mitty to nie tylko świetny soundtrack. Większość z Was zapewne zapamiętała film dzięki fenomenalnemu doborowi utworów muzycznych, które świetnie komponują się z obrazem. Po usłyszeniu w produkcji kawałków takich jak Dirty Paws – Of Monsters and Man czy Step Out – José Gonzáleza nie będziemy w stanie kojarzyć ich już z niczym innym. Co ciekawe, na specjalnie wydanym krążku jest znacznie więcej godnych uwagi utworów. Fenomenalne Stay Alive – José Gonzáleza, dynamiczne Far Away – Junipa czy Lake Michigan – Rouge Waves o niezwykle pozytywnym wydźwięku. Oczywiście nie należy zapominać o Space Oddity – Davida Bowie z dodatkowym wokalem Kristen Wiig.

Ścieżka dźwiękowa do Sekretnego życia Wlatera Mitty to świetna przygoda, która potrafi naładować pozytywną energią. Mamy ciekawe lekkie brzmienia, które są w stanie przenieść nas do całkiem innego miejsca. Odsłuch soundtracku jest również niezwykle kojący i odprężający, a enigmatyczny głos José Gonzáleza jest w stanie wprowadzić nas w dobry nastrój. Theodore Shapiro po raz kolejny świetnie się spisał.

Ocena: 80/100

 


Lista utworów:

1. Walter Time (0:59)
2. Building Rescue (0:49)
3. Time & Life (2:14)
4. Walter Sees Cheryl (1:11)
5. Arctic Fantasy (0:36)
6. Paperclip (0:36)
7. Wallet (0:43)
8. Clue #1 (0:46)
9. Dangling Piano (0:35)
10. Clue #2 (0:59)
11. Ted vs Walter (1:23)
12. Sixth Avenue (2:08)
13. Button (1:28)
14. The Beckoning (1:48)
15. Pub Decision (0:53)
16. Shark Attack (3:51)
17.Into The Harbor (2:23)
18. Eyjafjallajökull (3:58)
19. Eruption (0:52)
20. Cup Reminders (4:43)
21. Skateboard Delivery (0:59)
22. Conan Cab (1:36)
23. You Finish His Work (2:31)
24. Afghan Trek (2:07)
25. Quintessence (3:57)
26. I’m Right Here (1:38)
27. Stationary Cycle (2:43)

 

A oto album z piosenkami z filmu:

Sekretne życie Waltera Mitty tekst 2

 

Lista utworów:

1. Step Out (José González, written by Theodore Shapiro & Craig Wedren)  (4:01)
2. Dirty Paws (Of Monsters and Men)  (4:31)
3. Stay Alive (José González)  (4:26)
4. Far Away (Junip)  (2:42)
5. Don’t Let It Pass (Junip)  (3:55)
6. Lake Michigan (Rogue Wave)  (3:46)
7. Escape (The Pina Colada Song) (Jack Johnson)  (4:02)
8. Don’t You Want Me (Bahamas, feat. The Weather Station)  (3:19)
9. The Wolves & the Ravens (Rogue Valley)  (4:11)
10. Space Oddity (Mitty Mix) (David Bowie, feat. Kristen Wiig)  (5:11)
11. #9 Dream (José González)  (5:37)
12. Maneater (Grace Mitchell)  (3:54)

Stały współpracownik

Pasjonat filmów każdego gatunku (oprócz horrorów) z bezgranicznym zamiłowaniem do seriali telewizyjnych i muzyki filmowej. Autor bloga "Silver Screen" na platformie blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?