Recenzja filmu Kopciuszek (2015)

Najlepsze, co już na samym początku mógł zrobić Disney, to załatwienie stołka reżyserskiego dla Kennetha Branagha. Kto jak to, ale patrząc na filmografię reżysera, któremu najlepiej wychodzą filmy kostiumowe, to Kopciuszek nie mógł lepiej trafić. Po Alicji w Krainie Czarów i Czarownicy, Kopciuszek jest trzecim aktorskim remakiem disneyowskich animacji. Muszę przyznać (i to nie z ciężkim sercem), że jest to – jak dotąd – najlepsza adaptacja, jaką stworzyło studio spod znaku Myszki Miki!

Ella going to the ball cinderella 2015 38704064 2048 1391

Opowieść o zaginionym pantofelku i odrobinie magii zna chyba każdy. Jednak tutaj pokuszono się o rozwinięcie praktycznie wszystkich wątków, jakie zostały przedstawione w Kopciuszku z 1955 roku, który – jakby nie patrzeć – był animacją przedstawioną w prosty sposób. Oczywiście Kopciuszek Branagha nie jest również wybitnie skomplikowany. Chodzi mi bardziej o to, jak przedstawiona jest nasza bohaterka. Dowiadujemy się także, w jakich okolicznościach umierają jej rodzice i co jest jej motywacją, aby być tak niezwykłą osobą mimo przeciwności losu. Więcej uwagi skupiono też na Księciu, pokazano jego spór ze swoim ojcem-królem, który nie zgadza się, aby wiązał się on z dziewczyną z niższych sfer (mowa oczywiście o naszym Kopciuszku), którą udało mu się spotkać jeszcze przed wielkim balem.

Branagh zabiera się za Kopciuszka z szacunkiem i bez ironii (jednak główna bohaterka rozmawia z myszami, a jej karoca jest zrobiona z dyni), wyciąga z tej historii co najlepsze i idzie z tym dalej. Na szczęście darowano sobie wątek myszy i kota Lucyfera, który w oryginale zajmował znaczną część czasu. Tutaj najważniejsi są bohaterowie. Lily James w roli Kopciuszka jest olśniewająca i piękna, Richard Madden jako Książę wychodzi przekonująco, pokazując rozterki, jakie targają jego bohatera, Helena Bonham Carter w epizodycznej roli Wróżki, wypada jako damska wersja Jacka Sparrow (i to wcale nie minus produkcji!). Choć Kopciuszek królował na salonach, to w całym filmie największą rolę mogła odegrać tylko Cate Blanchett! Macocha w jej wykonaniu jest po prostu jędzą, ale robi to z taką klasą, że przez większość czasu nie przejmowałem się losem Kopciuszka – zachwycałem się grą Australijki. Poprzez swoją aparycję i charyzmę, Macocha dominuje w każdej scenie, w jakiej się pojawia.

cinderella 02

Kopciuszek Branagha to nie tylko opowieść o miłości od pierwszego wejrzenia, jest to również historia o radzeniu sobie w trudnych sytuacjach, jaki zgotował nam los. Przezwyciężenie trudnych momentów w swoim życiu może w efekcie przynieść nieoczekiwany obrót spraw, tylko trzeba pamiętać o niezwykłej magii, jaką niesie dobroć względem drugiej osoby. Kopciuszek jest chyba tego najlepszym dowodem.

Ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Kopciuszek

Stały współpracownik

Pasjonat kina niezależnego jak i popularnego. Trójca Święta - Lynch, Tarantino, Paul Thomas Anderson.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?