• Zaloguj się
 • Zarejestruj
 • Połącz z Facebook

Wczoraj pożegnaliśmy świetny dla polskiej kinematografii rok. Ostatnia rodzina, Wołyń czy kilka innych produkcji na światowym poziomie, świetne wyniki frekwencyjne czy rekordowa ilość obrazów wyświetlonych za granicą. Jeśli chodzi o komedie romantyczne aż tak dobrze jednak nie było, bo przecież jedna Planeta singli wiosny nie uczyni, a pozostałe filmy z gatunku raczej nie zostały ciepło przyjęte. Nowy zaczynamy kolejną, biorącą na warsztat to drugie po miłości uczucie. Równie ważne, jednak na planie filmowym łatwiejsze do położenia. I niestety Po prostu przyjaźń to film, który w dużo pułapek wpada, co nie pozwala go z czystym sumieniem nazywać Planetą singli Anno Domini 2017.

Zobacz również: Córki Dancingu trafią do amerykańskich kin

Film nie ma jednego głównego bohatera, a jest zbiorem kilku równolegle dziejących się historii. Właściwie jedynym co je łączy jest prolog, straszliwie chaotyczny, dający nam poznać wszystkie postacie. A właściwie nie tyle poznać, ile zobaczyć ich twarze, ponieważ nie udaje się nas nimi specjalnie zainteresować. Wygląda to w jednak tak, jakby twórcy nawet nie próbowali. Więdłocha ma lekcję polskiego, Różczkę dziecko zalewa kawą na ulicy, takie tam codzienne wydarzenia. Szybki twist i możemy zacząć fabułę.

majami

Pierwsza połowa tego filmu jest w ogóle dużym problemem. Pomijając fakt kilku głupich i nie do końca sensownych scen (w komentarzach chętnie dowiem się, po co w tym filmie jest postać Kamila Kuli albo dlaczego Marian daje Alinie to siedem złotych), najgorsze jest to, jak jałowo się ten film ogląda. Niby powinien wzruszać, niby aktorzy starają się jak mogą wygrać jakieś relacje, ale nic nie działa tak jak powinno. W jednej ze scen Piotr Stramowski tłumaczy swojej córce, dlaczego jego była partnerka nie może być z najlepszym przyjacielem słowami, że przecież to tak, jakby Fiona związała się z Osłem. A to akurat byłby twist ciekawy, z tego względu że Osioł ze Shrekiem nas nieco bardziej obchodzą.

W drugiej, sporo lepszej połowie filmu widać jednak, że twórcy jakieś pomysły na powiedzenie kilku rzeczy o przyjaźni mieli. Problem w tym, że w kilku przypadkach i ważnych z punktu widzenia fabuły relacjach ja tej przyjaźni nie widziałem. Najbardziej skrajny przykład to więź Grzegorza i Kamila, czyli Piotra Stramowskiego i Macieja Zakościelnego. Ja tam widzę jeden wielki festiwal niedopowiedzeń i fałszu, który sprawia, że ma się wrażenie marginalnego wpływu scenariusza na nią. Zmienia się to losowo, a szkoda, bo trzeba obydwu panom oddać, że sceny swych konfliktów potrafią nieźle zagrać. Jest w filmie jedna, nad górskim potokiem, która idealnie obrazuje to o czym napisałem. Do pewnego momentu jest naprawdę świetna, robi kapitalną chemię między bohaterami i odwala kawał dobrej roboty jeśli chodzi o kontrastowanie z zachowaniem Julii, która jest w niej najważniejsza. Czar jednak szybko pryska jednym głupim i bezsensownym dialogiem. Czasem to dobrze, jeśli nie wiemy co myśleć o bohaterach i relacjach pomiędzy nimi, jednakże nie sposób nie odnieść wrażenia, że w założeniu nie o to temu filmowi chodziło.

Mało też w nim komediowości. Znaczy gatunkowo zalicza się do komedii, plakat głosi o komedii, ale film często próbuje prosić widza o łzę. Nie brakuje tutaj scen mocno dramatycznych, jakich próżno szukać w tego typu produkcjach. I paradoksalnie działają lepiej niż te komediowe, bo żart jest naprawdę średni. Jedynie sceny z udziałem Krzysztofa Stelmaszyka i młodego Adama Tomaszewskiego są comic reliefem na poziomie. Szkoda, że tak mało w nich Przemysława Bluszcza, bo mógłby je dopełnić i uczynić jeszcze fajniejszymi. Ogólnie trudno jest narzekać na poziom aktorstwa. No może jedynie Sonia Bohosiewicz odstaje, ale reszta, poza kilkoma przeszarżowanymi dialogami, robi dobrą robotę. To trochę wyciąga ten film do góry.

Pierwsza komedia romantyczna, jaka nawiedza nasze kina w tym roku, jest więc typową średnią krajową. Uczciwie trzeba przyznać jednak, że starała się powiedzieć coś więcej, jednak nie do końca wiedziała jak. W dodatku, co boli jeszcze bardziej, nie wykorzystała potencjału naprawdę nieźle wypadających aktorów. Do poziomu fundowanego nam przez niektóre ubiegłoroczne hity nie równa, ale do zaskakująco dobrej Planety singli też nie nawiązuje. Frekwencyjnym hitem jednak na pewno będzie, a jeśli widzowie nie postawią przed nią wygórowanych wymagań, to może się spodobać. W dodatku nic się nie straci spóźniając się do kina i wchodząc nawet w połowie.

plakat oraz zdjęcia: materiały prasowe

 

Wiesz, co z tym zrobić


Łukasz Kołakowski

Łukasz Kołakowski

Dziennikarz

O mnie:

Z zawodu publicysta. W redakcji Movies Room recenzuje filmy już od 2015 roku. Uwielbia produkcje Pixara, "Wesele" Smarzowskiego i Breaking Bad.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Ludzie w konwersacji:
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz jest nie opublikowany
  WuT? · 9 months ago
  trochę dziwna to komparatystyka z Planetą Singli, tu z tego co pokazują zwiastuny mamy wielowątkową opowieść obyczajową i teoretycznie film o "Przyjaźni", więc to nie komedia romantyczna, chyba, że ci przyjaciele się w sobie zakochują...
 • Ten komentarz jest nie opublikowany
  MM · 1 months ago
  straszny gniot. wiele debilnych wątków i nie wiadomo o co w nich chodzi. skakanie ciągle po nich i poczucie humoru też żenujące. Człowiek czeka na akcje a tu koniec filmu. Przereklamowana tandeta moim zdaniem. Wykupiliśmy z Zona seans i wytrwaliśmy do końca, ale komedia o śmierci, zbieraniu guzików, parcia na dziecko i jakiejś oderwanej od realiów przyjaźni chłopca z obcym facetem bawic moze ludzi ze spaczonym poczuciem humoru. W zasadzie strata czasu, a śmieszne sceny można było sklecić w 10 min. Jeżeli ktoś liczy na części listów do M to sie zajebiscie przeliczy. Dla mnie dno i nie polecam, bo strata czasu i kasy i tylko się człowiek wkurwia niepotrzebnie
 • Ten komentarz jest nie opublikowany
  asia · 8 months ago
  Dla mnie film bardzo okej. Wydaje mi się właśnie, że ten film mówi coś więcej - tylko nie wprost. Zostawia pole do refleksji. Swojej własnej.
 • Ten komentarz jest nie opublikowany
  Jagna · 9 months ago
  Fatalny film, dawno nie byłam tak rozczarowana.
 • Ten komentarz jest nie opublikowany
  max · 9 months ago
  byłem na tym filmie i nie jest to komedia romantyczna. to tak w ramach wyjaśnień. lekki i przyjemny moim zdaniem. można się momentami pośmiać, a moja dziewczyna się nawet kilka razy wzruszyła. jak na polską produkcję jest nieźle
 • Ten komentarz jest nie opublikowany
  Kermit · 9 months ago
  Dziewczyna mnie zaciągnęła i faktycznie byłbym rozczarowany gdyby to była płytka komedia, ale nie jest. Fajny wątek Stramowskiego i Zakościelnego. Jeszcze lepszy Stelmaszyka, Bluszcza i młodego. Coś się tak po tym seansie zacząłem nad swoimi relacjami zastanawiać
 • Ten komentarz jest nie opublikowany
  Gosia · 9 months ago
  Przecinki umarły, wpadają i wypadają, jak im się podoba.
Ilość ocen w tym artykule to : 0
Typ w bazie danych :
Wartość odebrana :

OCENA RECENZENTA

50/100

 • dobry Krzysztof Stelmaszyk
 • ogólny poziom aktorstwa
 • nieco poważniejszy od reszty komedii romantycznych
 • chaos
 • słabe wprowadzenie postaci
 • losowość relacji pomiędzy bohaterami


PRODUKCJĘ POLECA:

0%

UŻYTKOWNIKÓW


CZY POLECASZ TEN TYTUŁ?

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.