• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

Szkoda, że ten film musiał czekać aż rok na polską premierę i zapewne nie wykręci u nas zasłużonych wyników finansowych. Z tej prostej przyczyny, że każdy, kto chciał go obejrzeć, najpewniej już to zrobił za pośrednictwem internetu. I mam też nadzieję, że jest to powszechnie wiadomy fakt i właśnie nie podsunąłem komuś pomysłu na zabawę w torrenty. Tak czy inaczej, bilet na Captain Fantastic jest wart każdej złotówki wydanej w kasie kinowej. Brakuje wręcz ostatnio takich produkcji, które mają coś do powiedzenia, ale nie próbują na siłę narzucać swoich poglądów, zapominając tym samym o tym, co jest najważniejsze, czyli opowiedzeniu historii. 

captain fantasticFot. Materiały prasowe

Jeśli pamiętacie Christophera McCandlessa z Wszystko za życie i wyobrażaliście sobie, jak potoczyłyby się jego losy, gdyby założył rodzinę, to właśnie mniej więcej tak prezentuje się fabuła recenzowanego tytułu. Nasz kapitan nonkonformista (Viggo Mortensen) i jego leśny cyrk zdają sobie radzić dobrze z dala od zgiełku technologicznego. Metody wychowawcze naszego protagonisty z pozoru wydają się być nieco nieortodoksyjne, żeby nie powiedzieć dziwne, z czasem jednak okazuje się, że jego pociechy są niezwykle zaradne. Są w stanie własnoręcznie upolować zwierzynę czy rozpalić ognisko, szlifując zarazem swoją wiedzę, wykraczając po za szkolny materiał, bez problemu cytując na zawołanie Kartę Praw Stanów Zjednoczonych. Gdzieś w tym szaleństwie jest jakaś metoda. Wszystko jednak zmienia się, gdy do drzwi zaczyna pukać rzeczywistość.

captain fantasticFot. Materiały prasowe

Viggo Mortensen jest absolutnie fenomenalny. Po części jest to również zasługa dobrze napisanej, niejednoznacznej postaci, którą odgrywał. Nasz protagonista nie do końca jest tym dobrym, ale też ciężko mu odmówić pozytywnych cech. Jednym z trudniejszych zadań aktorskich jest nie tyle, co ożywić postać z kartek scenariusza i przełożyć ją na ekran, a ukazać jej rozwój. Kiedy śledzimy wszystkie wpadki naszego bohatera i widzimy, kiedy uczy się na błędach i dojrzewa. Ukazanie takiej metamorfozy w sposób płynny i zrozumiały dla widza jest niezwykle trudne. Nominacja do Oscara jest w tym wypadku jak najbardziej zasłużona.

captain fantasticFot. Materiały prasowe

Można ten film obejrzeć na kilka różnych sposobów, za każdym razem skupiając się na innym jego aspekcie. Niezależnie od tego, czy skoncentrujemy się na krytyce konformizmu, problematyce wychowawczej, czy na samym hippisowskim, naturalistycznym tonie, za każdym razem będzie to nieco inny seans. Największą zaletą jednak jest fakt, że możemy zignorować wszystkie powyższe i obraz tak naprawdę zbyt wiele na tym nie straci. Dogłębniejsza analiza jest oczywiście wskazana, aczkolwiek w tym przypadku nie jest obligatoryjna. Recenzowany tytuł z lekkością podejmuje się problematyki, zadając kluczowe pytania, niekoniecznie jednak dostarczając nam odpowiedzi. Taka niepisana umowa pomiędzy widzami a twórcą, który daje nam sporo swobody w tym aspekcie. Jest to idealne połączenie swojskiego kina niezależnego z bardziej mainstreamową, linearną strukturą. Jeśli komuś więc europejskie indie produkcje wydają się nudne, a zarazem męczą go już blockbustery, Captain Fantastic śpieszy na ratunek.

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

Wiesz, co z tym zrobić


Patryk Sławicki

Patryk Sławicki

Stały współpracownik

O mnie:

https://www.facebook.com/nocnefilmowanie/ |....| http://www.filmweb.pl/user/pestowsky |....| i tyle.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

Ilość ocen w tym artykule to : 0
Typ w bazie danych :
Wartość odebrana :

OCENA RECENZENTA

78/100

  • fantastyczny Viggo Mortensen
  • swoboda interpretacji
  • pozytywna energia
  • udane połączenie kina indie z mainstreamowym
  • nie wszystkie postacie zostały dobrze zarysowane


PRODUKCJĘ POLECA:

100%

UŻYTKOWNIKÓW


CZY POLECASZ TEN TYTUŁ?

MOVIES ROOM POLECA

Powiązane Publikacje

Related Articles

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.