• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook
patticakes zwiastun

Serwis IMDb.com najwyraźniej nie bez powodu zamknął w ostatnim czasie swoje fora dyskusyjne. Po najnowszej decyzji szefów strony na pewno rozgorzała by tam spora dyskusja. Albowiem IMDb postanowiło wprowadzić nowe oznaczenie - literkę F. Ów znak postawiony zostanie przy każdym filmie, który promuje kobiety wśród obsady lub na ważnych stanowiskach za kamerą. Produkcja może dostać takie wyróżnienie jeśli spełni jeden z trzech warunków - reżyser jest kobietą, scenarzysta jest kobietą lub zawiera kobietę w jednej z głównych ról i pokazuje ją w odpowiedni sposób (tak, że nie gada jedynie o facetach). Póki co w ten sposób oznaczono już prawie 22 tysiące filmów.

Zobacz również: recenzja najnowszej biografii Marii Skłodowskiej-Curie!

Ten system funkcjonuje także chociażby w 40 kinach na Wyspach Brytyjskich. Szczytem marzeń jest osiągnięcie oceny "potrójnej F', a ma to miejsce w sytuacji spełnienia wszystkich trzech powyższych warunków. Takie wyróżnienie przyznano ostatnio chociażby American Honey lub Krainie lodu, podczas gdy Dziewczyna z pociągu musi zadowolić się jedynie jedną "F-ką". Celem całej tej kategoryzacji jest podkreślenie roli kobiet w przemyśle filmowym i nakłonienie ludzi do dyskusji o płci pięknej nie tylko na ekranie, ale też za kamerą. Wszelkie nowe organizacje są mile widziane i mogą śmiało wprowadzać literkę F do swojego systemu oznaczeń filmów. Ten sposób uhonorowania obrazów feministycznych wymyśliła w 2014 roku kierowniczka Festiwalu Filmowego Bath, Holly Tarquini. Jej ostatecznym marzeniem jest stworzenie świata, gdzie 50% filmów będzie tworzone (reżyserowane lub pisane) przez kobiety i pokazywało ich punkt widzenia świata.

źródło: independent.co.uk / ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu American Honey, reż. Andrea Arnold

 

Wiesz, co z tym zrobić


Krzysztof Warzała

Krzysztof Warzała

Dziennikarz

O mnie:

Miłośnik prawdziwego kina, a nie tych artystycznych bzdur. Jeśli masz ciekawy temat do opisania, pisz tutaj - [email protected]


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.