• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook
zajawka reklama

Po 29 latach od premiery Szklana pułapka wciąż elektryzuje fanów i jest szeroko dyskutowana. W niedawnym wywiadzie dla magazynu Esquire scenarzysta filmu, Steven E. de Souza odwołał się do sceny, w której główny protagonista John McClane spotyka pierwszy raz najistotniejszego antagonistę, Hansa Grubera. Po krótkiej wymianie zdań postać grana przez Bruce'a Willisa szybko orientuje się, że napotkany człowiek to nie zakładnik tylko jeden z terrorystów. Wszystko dzieje się tak nagle, że aż trudno powiedzieć, skąd nasz bohater tak szybko wpadł na ten jakby nie patrzeć słuszny wniosek. Konkluzja nadchodzi w momencie, gdy Gruber podaje McClane'owi papierosy. Właśnie wtedy John zauważa specyficzny zegarek na ręce swojego fałszywego dobroczyńcy. Jak się okazuje, wszyscy terroryści nosili takie same zegarki. Wyjaśnia to scena jeszcze sprzed rozpoczęcia ataku, kiedy Gruber każe swoim pomagierom zsynchronizować zegarki. Nieco później nawet sam McClane zauważa po zabiciu kolejnego agresora, że wszystkie jego ofiary nosiły identyczne sikory, co podkreśla odpowiednim dialogiem w rozmowie z policjantem przez telefon. Jednakże pierwszą z tych dwóch scen wycięto z ostatecznej wersji filmu. Spowodowane to było błędami popełnionymi przez scenografów, gdzie w scenie z Gruberem i jego ekipą nie zachowano ciągłości samochodów w garażu budynku Nakatomi Plaza, stąd zdecydowano się ją usunąć.

Zobacz również: Szklana pułapka - nieznane ciekawostki

Dlatego też nie zobaczyliśmy bliskich ujęć na zegarki, co szczególnie zasmuciło firmę Tag Heuer, użyczającą swoje najnowsze i najbardziej eleganckie produkty specjalnie na potrzeby filmowców. Co ciekawe, wynagrodzono im to jednak przy okazji kręcenia Szklanej pułapki 2. W tym filmie zegarki nie odgrywają już większej fabularnej roli, aczkolwiek wykonano sporo zbliżeń na nie, pozornie żeby podkręcić tempo akcji oraz stworzyć napięcie nieubłagalnie mijającego szybko czasu. Jednakże w rzeczywistości było to również wypełnianie po części zobowiązań sponsorskich wobec producenta zegarków, który na potrzeby Szklanej pułapki 2 dostarczył jeszcze nowsze i jeszcze bardziej bajeranckie modele, co możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej (kliknij, aby powiększyć).

mały prostokątny zegarek Hansa Grubera oraz wypasione modele bohaterów drugiej części Szklanej pułapki

źródło: esquire.com / ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Szklana pułapka, reż. John McTiernan

 

Wiesz, co z tym zrobić


Krzysztof Warzała

Krzysztof Warzała

Dziennikarz

O mnie:

Miłośnik prawdziwego kina, a nie tych artystycznych bzdur. Jeśli masz ciekawy temat do opisania, pisz tutaj - [email protected]


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.