• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook
zajawka reklama

W świecie, w którym kategoria wiekowa R - jako zakazany owoc - ściąga do kin miliony widzów i przynosi miliardowe zyski, można by było przypuszczać, że wojenne produkcje będą jej ostoją i swoistą definicją. Mówimy kategoria R, myślimy wojna, filmy wojenne. Nasze skojarzenia ulegną jednak niemałej deformacji, a wszystko to za sprawą Dunkierki Christophera Nolana. Najnowszy projekt reżysera trylogii Mrocznego Rycerza otrzymał bowiem kategorię PG-13. Co to oznacza? Nie mniej, nie więcej brak przekleństw, brak krwi, brak dekapitacji.

34C4DBBE00000578 0 image a 66 1464613244908

Zobacz również: Problemy z kategorią wiekową. Co oznaczają symbole R, G, PG-13 i jak działają w praktyce?

Fakt ten może nas wprowadzić w niemały dysonans poznawczy. W końcu nie tak dawno Nolan wypowiadał się na temat realizmu swojej produkcji i próbie rzetelnego oddania emocji walczących na froncie żołnierzy, a te z pewnością obfitowały w wyżej wymienione przymioty popularnej eRki. Z drugiej strony natomiast reżyser udowodnił już w przeszłości, że i bez hektolitrów osocza jest w stanie stworzyć absorbujące oraz ambitne dzieło (witamy ponownie Mrocznego Rycerza). Ponadto nie powinniśmy wątpić w wizjonerskie zdolności twórcy - kto jak kto, ale Christopher Nolan ma wyrobioną markę, a ta nie wzięła się znikąd. Z pewnością zatem znajdzie on sposób na umiejętne wplecenie konkretnych, brutalnych fragmentów w całość bez stosowania szybkich cięć montażowych czy "ucieczki" kamery. Wierzymy w niego!

P.S. A może chytry lis wmówił MPAA, iż to nie będzie krew tylko woda zmieszana z rdzą? Stanley Kubrick zrobił takiego psikusa przy okazji Lśnienia, więc czemu by nie spróbować ponownie? Woda z morza, rdza z pojazdów i wszystko logicznie prawdziwe!

Źródło: collider.com / Ilustracja wprowadzenia: dunkerquepromotion.org

 

Wiesz, co z tym zrobić


Tomasz Małecki

Tomasz Małecki

Redaktor

O mnie:

Najbardziej tajemniczy członek redakcji. Nikt nie wie, w jaki sposób dorwał status redaktora współprowadzącego dział publicystyki i prawej ręki rednacza. Ciągle poszukuje granic formy. Święta czwórca: Dziga Wiertow, Rene Clair, Luis Bunuel i Stanley Kubrick.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Ludzie w konwersacji:
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.