• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook
patticakes zwiastun

Valerian i miasto tysiąca planet, film science-fiction w reżyserii Luca Bessona, jest najdroższą francuską produkcją w historii. Iście hollywoodzki budżet filmu ujawnił raport francuskiego odpowiednika PISFu .

CNC, instytucja kultury opiekująca się francuskim kinem, przygotowała raport podsumowujący zeszłoroczną produkcję filmową we Francji. Dowiedzieć się z niego można między innymi, to że w 2016 roku powstało 283 produkcji z udziałem francuskim oraz ile kosztowały dane produkcje.  Najdroższą z nich okazał się anglojęzyczny, ale powstały w całości z francuskiego kapitału (EuropaCorp) Valerian i miasto tysiąca planet. Adaptacja komiksu o Valerianie i Laurelinie kosztowała 197,47 milionów euro, co sprawia, że nie tylko lideruje zestawieniu za 2016 rok, ale i jest najdroższym francuskim filmem w historii. Poprzednim rekordzistą był wyprodukowany w 2008 roku Asterix na Olimpiadzie, którego budżet pochłonął 78 milionów euro. Warto wspomnieć, że w związku z powyższym na najniższe miejsce podium spadł inny film science-fiction Bessona Piąty Element (75 milionów euro).

Zobacz również: Ogień krytyki spadł na nadaną we Francji kategorię wiekową dla Sausage Party

Drugą najdroższą produkcją francuską powstałą w 2016 roku jest thriller The Lake (66,19 mln euro). Na dalszych miejscach znalazły się Raid dingue (32,45 mln), Overdrive (24,34 mln), The Odyssey (20,86 mln), Stars 80 la suite (20,25 mln), Au revoir là-haut  (19,75 mln), Miss Sloane (18,36 mln), A Bag of Marbles (18,18 mln), Rock’n roll (17,96 mln).

Valerian i miasto tysiąca planet obecnie polską premierę ma wyznaczoną na 4 sierpnia 2017 roku. W głównych rolach występują Dane DeHaan (Niesamowity Spiderman 2, Lekarstwo na życie) i Cara Delevingne (Legion samobójców). W obsadzie znaleźli się również: Clive Owen, Rihanna, Kris Wu, John Goodman, Ethan Hawke, Sam Spruell, Alain Chabat, Mathieu Kassovitz i Rutger Hauer.

 

Źródło: cineuropa / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

Wiesz, co z tym zrobić


Konrad Stawiński

Konrad Stawiński

Dziennikarz

O mnie:

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i prowadzi bloga "Salonik filmowy". Kontakt: [email protected]


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.