• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

Portal Indiewire poinformował, że w wieku 73 lat zmarł reżyser Jonathan Demme. Przyczyną śmierci mężczyzny był rak przełyku oraz komplikacje wywołane chorobą serca. Demme rozpoczął swoją karierę w latach 70. pracując nad niskobudżetową serią filmów wytwórni New World Pictures należącej do Rogera Cormana m.in. Angels Hard as They Come, Gorąca klatka czy Szalona mama. Wkrótce otrzymał on możliwość wyreżyserowania innych filmów m.in. Handle with Care dla studia Paramount w 1977, Melvin and Howard dla Universal w 1980 oraz Szybka zmiana dla Warner Bros. w 1984. W latach 80. zaczął pracę nad dokumentami. Na jego koncie znalazł się film Stop Making Sense będący zapisem tournée zespołu Talking Heads, a także obrazy o Neilu Youngu, Justinie Timberlake'u + The Tennessee Kids i innych.

Zobacz również: Milczenie Owiec - Ciekawostki

Najbardziej znanym jego filmem pozostaje jednak Milczenie owiec z 1991 roku, za którego otrzymał amerykańską Nagrodę Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Reżyser. Co ciekawe, film był jednym z trzech, które kiedykolwiek zgarnęły Oskary w pięciu najważniejszych kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Aktor i Najlepsza Aktorka. Później Demme wyreżyserował także Filadelfię z Denzelem Washingtonem i Tomem Hanksem (ostatni otrzymał za tę rolę pierwszego Oskara w swojej karierze). W 2004 roku po raz kolejny miał okazję współpracować z Washingtonem przy remake'u Kandydata. Ostatnim jego filmem był nakręcony w 2015 roku obraz Nigdy nie jest za późno. Reżyser miał na swoim koncie reżyserię odcinków różnych seriali m.in. ColumboSaturday Night Live, Dochodzenie czy Shots Fired. Pozostawił żonę Joanne Howard i trójkę dzieci: Ramonę, Brooklyn i Jos.

Źródło: ComingSoon.net / Ilustracja wprowadzenia: Getty Images

 

Wiesz, co z tym zrobić


Krystian Karolak

Krystian Karolak

Dziennikarz

O mnie:

Fan uniwersum Gwiezdnych wojen, miłośnik science fiction i fantasy oraz człowiek od wielu lat zafascynowany Japonią. W wolnych chwilach pisze, czyta i słucha muzyki z lat 70., 80. i 90.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Ludzie w konwersacji:
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.