• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook
patticakes zwiastun

David Lynch jest zaprawdę intrygującym rozmówcą. Nigdy nie stroni od dyskusji, chętnie wypowiada się na wszelkie tematy związane z codzienną pracą na planie filmowym, dzieli się z nami przeróżnymi anegdotami, prawdami życiowymi i czasem nawet banałami, które jednak w jego ustach bynajmniej nie brzmią banalnie. Słucha się go z największą przyjemnością, albowiem wszystko to wypływa całkowicie naturalnie, wynika z niczym nie przymuszonej radości reżysera z możliwości obcowania z dziełem filmowym i emocjonalnego, osobistego podejścia do sprawy. Z drugiej jednak strony język zdaje się nie nadążać za wyobraźnią Lyncha, gdyż niejednokrotnie skonsternowani odbiorcy po prostu nie są w stanie rozczytać jego lingwistycznych i retorycznych zagadek. No cóż, taka już dola szaleńca. W tym pozytywnym wydaniu oczywiście. Niemniej jednak owe zgrzyty komunikacyjne na linii słuchacze, dziennikarze, fani - David Lynch przyczyniły się do całkiem niemiłego nieporozumienia. Otóż jakiś czas temu reżyser Blue Velvet i Mullholand Drive zapowiedział (a przynajmniej wszystkim się wydawało, że zapowiedział) swoją "filmową" emeryturę. Inland Empire z 2006 roku miało być jego ostatnim pełnometrażowym dziełem, ponieważ - zdaniem Lyncha - przemysł zszedł na totalne psy i nie widzi on już miejsca dla siebie w tym przysłowiowym burdelu na kółkach. Jednak co się okazuje, ówczesne słowa twórcy zostały po prostu źle zinterpretowane. Podczas aktualnie trwającego festiwalu filmowego w Cannes, gdzie Lynch prezentuje 3. sezon swojego wiekopomnego serialu Twin Peaks, belgijska gazeta Le Soir złapała się z nim na krótką pogadankę, która zakończyła się następującą konstatacją:

Nie powiedziałem, że odchodzę z kina. Po prostu nie wiadomo co przyniesie nam przyszłość.

gordon cole eating a donut teaserFot. showtime

Biorąc pod uwagę poprzednią wypowiedź Lyncha i jego osobliwość, to podjęcie decyzji o "powrocie z kinematograficznych zaświatów" było jedynie kwestią czasu. Jeśli przypomnimy sobie bowiem, co takiego Lynch ostatnio naopowiadał, to jasne staje się, że nic z tego nie trzymało się kupy w tym sensie, że ani za grosz nie odnosiło się do twórczości reżysera. Box office, pieniądze, pozycje na top listach - to nie rzeczy, którymi interesuje się Lynch, a i bez których jego background jest wystarczająco solidny. Czy zatem możemy spodziewać się rychłego powrotu surrealistycznego Zordona do kręcenia pełnometrażowych perełek? Trudno cokolwiek w kwestii Lyncha wyrokować, choć żadne znaki na niebie i ziemi nie wskazują na takowy obrót spraw. Choć kto wie, czy to nie Twin Peaks będzie właśnie takim kryptoprojektem, który zatrze granice pomiędzy krótkim a pełnym metrażem...

Źródło: independent.co.uk / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

Wiesz, co z tym zrobić


Tomasz Małecki

Tomasz Małecki

Redaktor

O mnie:

Najbardziej tajemniczy członek redakcji. Nikt nie wie, w jaki sposób dorwał status redaktora współprowadzącego dział publicystyki i prawej ręki rednacza. Ciągle poszukuje granic formy. Święta czwórca: Dziga Wiertow, Rene Clair, Luis Bunuel i Stanley Kubrick.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.