• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook
zajawka reklama

Wielokrotnie zapewne stawaliście przed dylematem, jaki jest wasz ulubiony film. Niesłychana zagwozdka. Zapewne nikt z nas nie może odpowiedzieć na to pytanie bez zawahania. Dlatego też często pomagamy sobie wyrachowanymi formułkami pokroju "ulubiony film roku" czy "ulubiony film dekady" albo nawet "ulubiony film wieku". Choć w tym ostatnim przypadku to także nie jest prosta sprawa, przynajmniej jeśli mówimy o wieku XX. Na szczęście problem ten ominął kilku sławnych reżyserów, w tym przede wszystkim Dennisa Villeneuve oraz Sofię Coppolę, którzy zostali przepytani przez dziennikarzy The New York Times. Pytanie dotyczyło bowiem ich 10. ulubionych filmów XXI wieku. Niby nie wiele, ale jednak chwilę pogłówkować trzeba było. Jakie są natomiast efekty? Czasem zaskakujące!

Zobacz również: Ratujmy Brendana Frasera! Petycja postulująca powrót gwiazdora Mumii zakończona sukcesem!

A szczególnie jeśli chodzi o typy córki Francisa Forda Coppoli! Sofia dziarsko obstaje bowiem przy komedii z Markiem Wahlbergiem oraz Willem Ferrellem o wdzięcznym tytule Tata kontra tata jako najlepszym filmie ostatnich 17. lat. Swoją decyzję opiera na fakcie, że jak przy żadnym innym filmie jednakową radość z jego oglądania czerpią zarówno dorośli jak i dzieci. Można i tak, ale niejako w ramach rehabilitacji do czołowej 10. zalicza ona także perełki pokroju Ex Machiny, Iniemamocnych, Rodziny Savage, czy polskiej Idy. Za Idę szanujemy.

daddyFot. kadr z filmu Tata kontra tata / Czo ta Sofia

U Dennisa Veilleneuve sprawa wygląda już prościej i raczej nie dostarcza tylu emocji co pierwsze miejsce Coppoli. Najwyższe podium zdaniem reżysera Nowego początku zajmuje ex aequo To nie jest kraj dla starych ludzi braci Coen oraz Aż poleje się krew Paula Thomasa Andersona. Patrząc po stylu Villeneuve pozycje te są logicznym następstwem rzeczy, ale twórca pokusił się również o wymienienie m.in. Incepcji Christophera Nolana, Kła Yorgosa Lanthimosa, czy Dogville Larsa Von Triera. Ambitnie Panie dzieju!

28237 3Fot. kadr z filmu Aż poleje się krew

A może i wy skusicie się na taką zabawę w typowanie? Co wam szkodzi? Do dzieła!

Źródło: nytimes.com / Ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Nowy początek

 

Wiesz, co z tym zrobić


Tomasz Małecki

Tomasz Małecki

Redaktor

O mnie:

Najbardziej tajemniczy członek redakcji. Nikt nie wie, w jaki sposób dorwał status redaktora współprowadzącego dział publicystyki i prawej ręki rednacza. Ciągle poszukuje granic formy. Święta czwórca: Dziga Wiertow, Rene Clair, Luis Bunuel i Stanley Kubrick.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.