• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

Znany dokumentalista, Grzegorz Braun, stara się dokończyć swój najnowszy film, gdzie opowie o faktycznych powodach rozpoczęcia, przebiegu oraz co najważniejsze skutkach rewolucji protestanckiej, której prawdziwe znaczenie jest powszechnie przekłamywane. Spora część materiału została już nagrana, jak również zebrano też prawie 96 tysięcy złotych, co stanowi 28% planowanego budżetu. Wpłaty można dokonać wchodząc pod ten link.

Realizacja filmu Luter i rewolucja protestancka wymaga dużego wysiłku finansowego. Koszty produkcji to przede wszystkim kilkadziesiąt dni zdjęciowych realizowanych w kilkunastu europejskich miastach, koszty wynajmu profesjonalnego sprzętu, koszt transkrypcji wywiadów i ich tłumaczeń, koszt pozyskania ikonografii oraz przygotowania animacji komputerowej, montażu, udźwiękowienia i kolorkorekcji. Naszym zamierzeniem jest przygotowanie obok wersji polskojęzycznej również 3-4 wersji obcojęzycznej. Powyższe pozycje tworzą budżet na poziomie ok. 530 tys. złotych. Dzięki wsparciu sponsorów mamy już ponad 100 tys. złotych. Pozostałą kwotę zbieramy dzięki wsparciu społeczności Pobudki, Polonii i wszystkich osób, którym na sercu leży aby pokazać prawdę historii rozłamu Kościoła. - informacjaFilm powstaje w związku z 500 rocznicą reformacji. Długość trwania to ok 80 min. Nagrywany w 9 krajach (Austria, Czechy, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy), ponad 30 rozmówców, profesjonalna animacja komputerowa. Przede wszystkim zaś przemilczane fakty i historie wykreślone z podręczników. Opowieść o wydarzeniach sprzed stuleci zmierzać będzie do wskazania współczesnych, trwających po dziś dzień skutków rewolucji protestanckiej – echa wydarzeń sprzed pół tysiąca lat, dewastujące skutki „fali uderzeniowej" protestantyzmu wskażemy w horrorach i absurdach XX/XXI stulecia.

W warstwie wizualnej poza „gadającymi głowami” zobaczymy szereg współczesnych obiektów (plenerów i wnętrz) istotnych dla faktografii, lub symbolicznie powiązanych z naszym tematem – przykładowo: dom Lutra w Eisleben czy zamek w Wartburgu, spustoszone opactwo Kirkstall w środkowej Anglii, ale i monument reformacji w Genewie czy park Vigelanda w Oslo. Sięgniemy do ikonografii z epoki – rycin, drzeworytów, obrazów i druków – ale i do malarskich przedstawień późniejszej daty, jak np. „Hołd Pruski” Matejki czy panorama bitwy pod Frankenhausen Wernera Tuebkego. Na potrzeby filmu wytworzony zostanie cykl oryginalnych animacji, które w komiksowej stylistyce ujmą niektóre z sytuacji kluczowych dla naszej opowieści.

W dramaturgii filmu sama biografia Lutra – ze szczególnym uwzględnieniem faktów nieznanych szerzej także współczesnym wyznawcom rozmaitych sekt protestanckich – posłuży jako wątek ramowy. Odnotowana zostanie najbliższa genealogia protestantyzmu – prekursorskie względem Lutra rewolucje socjalne (Wiklef, Hus et consortes), w których herezje wykorzystano jako nośną ideologię służącą dywersji politycznej, prowadzącej do istotnych „przekształceń własnościowych”. Przedstawione zostaną kolejne akty tragedii dziejowej, której momentem inicjującym stało się wystąpienie Lutra. Poza zarysem wydarzeń w krajach niemieckich, widz pozna również fakty i postaci związane z rewolucją protestancką w innych krajach – tak spopularyzowane jak skutki wiarołomstwa króla Henryka VIII, ale i tak mało znane, jak ostatnia walka szwedzkiego drwala Nilsa Dacke, „żołnierza wyklętego” kontrrewolucji XVI w.

źródło: braunmovies.com / ilustracja wprowadzenia

 

Wiesz, co z tym zrobić


Krzysztof Warzała

Krzysztof Warzała

Dziennikarz

O mnie:

Miłośnik prawdziwego kina, a nie tych artystycznych bzdur. Jeśli masz ciekawy temat do opisania, pisz tutaj - [email protected]


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.